14 jan 2026

Sergej Lavrov går ut med löfte till Sverige

2023 11 28

– Putin kommer inte att sluta om han vinner i Ukraina.

Det varnade USA:s försvarsminister Lloyd Austin för under ett besök i den ukrainska huvudstaden Kyiv.

Den amerikanske försvarsministern betonade att det är ytterst viktigt att västvärlden fortsätter att stödja Ukraina och på så vis förhindrar en rysk seger i kriget.

Annars kommer Ryssland att utöka sin krigsinsats, fastslog Austin.

– Nästa steg blir att ryska stridsvagnar rullar mot de baltiska länderna. Sedan kommer de att gå efter Polen och andra närliggande länder.

Ryssland svarar

Nu svarar Ryssland på Lyoyd Austins uttalande.

Den ryske utrikesministern Sergej Lavrov går ut med ett löfte till Sverige, Finland och andra europeiska länder.

Lavrov försäkrar att Ryssland inte har några imperialistiska planer i Europa och därmed inte planerar att attackera ytterligare länder. 

– Ryssland har aldrig haft och kommer aldrig att ha några  aggressiva eller expansionistiska planer, säger utrikesministern till den ryska statliga nyhetsbyrån TASS. 

Lavrov upprepar även Putinregimens påstående om att Ryssland inledde sin ”speciella militära operation” eftersom Ukraina "utrotade allt ryskt". 

”Vill återupprätta ett fallet imperium”

Lavrovs påstående delas inte av västerländska analytiker och experter.

En majoritet av experterna är överens om att Rysslands diktator Vladimir Putin har imperialistiska planer, vilket han även påvisat genom invasionen av Ukraina.

Enligt Martin Kragh, biträdande chef vid Centrum för Östeuropastudier vid Utrikespolitiska institutet och docent vid Institutet för Rysslands- och Eurasienstudier vid Uppsala universitet, vill Putin ”återupprätta ett fallet imperium”.

– En central händelse som han ständigt återkommer till är Berlinmurens fall 1989 och Sovjetunionens fall två år senare. Han har kallat det för en tragedi och det historiska Storrysslands kollaps, sa Martin Kragh till TV4 efter den ryska invasionen av Ukraina.

Kragh påpekade att Putin inte vill gå tillbaka till kommunismen.

Däremot drömmer diktatorn om ett stort och mäktigt nytt ryskt imperium, enligt Rysslandsexperten. 

Har ljugit förut

Ryssland har brutit militära löften förut.

Kreml förnekade till sista stund att den ryska armén skulle invadera Ukraina.  

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


Vädret slår om i hela landet – håll koll på detta datum

2026 01 15

Efter en längre period med minusgrader och snö slår vädret om i hela Sverige.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Enligt prognosen väntas plusgrader i större delen av landet från och med lördagen den 17 januari.

– Under lördagen fortsatt sydliga vindar mellan högtryck i öster och lågtryck på Atlanten. Det ger troligen rätt mycket moln och inte några större nederbördsmängder. Däremot ser större delen av landet ut att få plusgrader under lördagen, framhåller SMHI:s meteorolog Emma Rosengren i ett uttalande.

Enligt meteorologen kan endast nordligaste Norrland räkna med minusgrader under lördagen.

Temperaturerna vänder dock snabbt nedåt igen i de norra delarna av landet.

– Under söndagen förstärks högtrycket öster om landet och temperaturen börjar sjunka igen, i alla fall i landets norra halva, berättar Rosengren.

Snövarning på torsdag

Innan vädret slår om fortsätter snön att falla över stora delar av Sverige. Under torsdagen har SMHI utfärdat en gul varning för snöfall i nordöstra Gävleborg län och östra Västernorrlands län.

Enligt myndigheten kan kraftigt snöfall orsaka problem i trafiken.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

- Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.

- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

- Vid temperatur nära noll grader är det risk för störningar i el- och telenät i områden med luftburna ledningar.

LÄS MER: Grekiska fartyg attackerade       

Övergår i regn

I takt med att helgen närmar sig avtar snöfallet.

– Under fredagen övergår snöfallet alltmer i regn över norra Götaland och Svealand, men också längs södra Norrlandskusten, framhåller Emma Rosengren.

LÄS OCKSÅ:  EU:s utrikeschef: Dags att ta till flaskan

Text: Redaktionen