Sensationell upptäckt: “hittills starkaste beviset för liv i rymden”

2025 04 17

Astronomer har hittat “det starkaste beviset hittills för utomjordiskt liv”.

Upptäckten har gjorts genom observationer i rymdteleskopet James Webb.

En gigantisk planet, 124 ljusår från jorden, har där identifierats.

Och planeten, som går under namnet K2-18 b, visar goda tecken på att kunna husera liv.

– Detta är det starkaste beviset hittills för en biologisk aktivitet bortom vårt solsystem, säger astrofysikern och professorn Nikku Madhusdhan från University of Cambridge till The Guardian.

"Häpnadsväckande: kan vara vändpuntken"

Nikku Madhusdhan kallar upptäckten för “häpnadsväckande”.

På K2-18 tycks forskarna kunna se “kemiska fingeravtryck” av två omständigheter som på jorden enbart är kända för att produceras av liv.

Det handlar om kemikalierna dimetylsulfid (DMS) och dimetyldisulfid (DMDS). 

Upptäckten är inte ett konkret bevis för att det existerar främmande liv i rymden.

Men det för forskarna närmare svaret på frågan om vi är ensamma i universum.

Och den historiska digniteten på nyheten kan inte förringas, menar Nikku Madhusdhan.

– Decennier framåt kommer vi att kunna se tillbaka på denna tidpunkt och inse att detta var när liv i universum kom inom räckhåll. Detta kan vara vändpunkten, den där grundläggande frågan om vi är ensamma i universum plötsligt är en vi kan svara på.

LÄS MER: Forskare: Vi närmar oss kontakt med utomjordingar – ”blir en brytpunkt”

"Mycket försiktiga"

Samtidigt uppmanar forskarna att inte förivra sig över resultaten.

– Vi är mycket försiktiga. Vi måste ifrågasätta oss själva både om signalen är verklig och vad den betyder, säger Nikku Madhusdhan, som lett observationerna.

Och det finns kollegor som är mer skeptiska.

Exempelvis ställs frågor om huruvida de generella förhållanden på K2-18 b är gynnsamma för liv samt om DMS och DMDS, som främst produceras av växtplankton i haven på jorden, med säkerhet kan betraktas som en så kallad biosignatur.

– Det kan finnas processer som vi inte känner till som producerar dessa molekyler. Men jag tror inte att det finns någon känd process som kan förklara detta utan biologi, säger Nikku Madhusdhan.

LÄS MER: Harvardforskarens galna påstående: aliens har avfyrat kärnvapen

Foto: J. Miranda

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen