VAL 2022: SD:s nya glädjebesked

2022 08 26

Sverigedemokraterna är med god marginal Sveriges andra största parti.

Det indikerar DN/Ipsos nya mätning från augusti.

Över fyra procentenheter skiljer SD från Moderaterna

Sverigedemokraterna noterar ett stöd på 20,7 procent jämfört med Moderaternas 16,6 procent.

SD ser därmed ut att göra ett bättre val än 2018, då partiet fick 17,5 procent av rösterna.

Moderaterna backar

Mätningen är inga glada nyheter för Moderaterna.

Ulf Kristerssons parti har backat tre procentenheter sedan Ipsos mätning i juni.

Väljarstödet på 16,6 procent är ett riktigt bottennapp. Moderaterna har inte legat så lågt i Ipsos mätning sedan december 2019, rapporterar DN.

Väljarna som övergivit M har i huvudsak gått till SD, konstaterar Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos. 

Han betonar att Ulf Kristerssons position har försvagats betydligt. På tre månader har Moderaterna tappat drygt sex procentenheter – från ett stöd på 22 procent till dagens siffra.

– Även om Ulf Kristersson är den tydligaste statsministerkandidaten bland de så kallade maktskiftespartierna så är han det utifrån en betydligt svagare position nu jämfört med i våras, säger Nicklas Källebring till DN.

Fördel Magdalena Andersson

Ipsos mätning indikerar att Magdalena Anderssons regeringsunderlag har en klar fördel i kampen om regeringsmakten.

Hennes sida samlar 50,8 procent. M+KD+L+SD noterar ett stöd på 47,4 procent.

– Det finns felmarginaler och det är en bit kvar till valdagen, så det är för tidigt säga vem som kommer att vinna. Man kan ändå konstatera att det går trögt för Moderaterna, säger Nicklas Källebring till DN.

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning för augusti jämfört med juni

🔴Vänsterpartiet                    8,5         -0,9
🔴Socialdemokraterna     30,4         -0,3
🟢Miljöpartiet                          5,0         +2,1
🟢Centern                                  6,9         +1,6
🔵Liberalerna                           4,6          -0,5
🔵Moderaterna                     16,6         -3,0
🔵Kristdemokraterna           5,5         -0,4
🔵Sverigedemokraterna   20,7       +1,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,8         +2,5 
🔴🟢 S+V+MP                        44,7         +0,9 
🟢      Centern                             6,9         +1,6 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,4          -2,5 
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C = 108 + 30 + 18 + 25 =181
🔴🟢 S+V+MP  = 108 + 30 + 18 = 156
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 59 + 20 + 73 + 16 = 168
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V eller extra val.
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
Foto: Riksdagen 

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

Ryssland varnar USA – ”kommer falla som flugor”

2026 10 05

Ryssland varnar USA för att lägga sig i.

I veckan gick Volodymyr Zelenskyj ut med en uppmaning. Den ukrainske presidenten vill att Donald Trump ska införa sanktioner och försöka stoppa Rysslands utveckling av satellitnätverket Rassvet, vilket har beskrivits som ett svar på det amerikanska Starlink.

Nu varnar Kreml den amerikanska presidentadministrationen för att försöka stoppa projektet, rapporterar Ukrainska Pravda.

– Ett försök att blockera den ryska satsningen kan utlösa en fullskalig rymdkrigföring, säger Dmitrij Medvedev, vice ordförande för Rysslands säkerhetsråd, enligt tidningen.

”Kommer falla som flugor”

Om USA ingriper för att stoppa den ryska satsningen kommer de amerikanska Starlink-satelliterna ryka, hotar Medvedev.

– Annars kommer Starlink-satelliter att falla som flugor. Utrymmet är trångt så det är ett måste att vara artig mot varandra, säger han, enligt tidningen.

Starlink ägs av företaget SpaceX, som i sin tur grundats och drivs av Elon Musk.

Läs också: Ryskt stridsflygplan har skjutit ner egna styrkor

Får hjälp av Kina

I processen att utveckla Rassvet får Ryssland hjälp av Kina, hävdar Volodymyr Zelenskyj och menar också att det kan stå redo att börja användas under nästkommande år, rapporterar Financial Times.

– Vi vet att Kina arbetar med satelliter och möjligheten att hjälpa Ryssland med ett system liknande Starlink, säger den ukrainske presidenten, enligt tidningen.

Varken Kina eller USA har kommenterat Zelenskyjs påståenden, men Kina har tidigare nekat till anklagelser om vapenstöd till Ryssland.

Inte som Starlink

Rassvet kommer inte kunna jämföras med Starlink rakt av, menar militärexperten Rob Lee vid Foreign Policy Research Institute i Kyjiv.

– Rassvet kommer inte att vara lika effektivt som Starlink, säger han, enligt tidningen.

– Men drönare skulle kunna styras från Moskva med hjälp av systemet.

Zelenskyj har också vid tidigare tillfällen vädjat till USA om hjälp att stoppa utvecklingen av det ryska satellitsystemet.

Andra läser: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen