JUST NU: SD:s besked – Jimmie Åkesson nobbar Järvaveckan

2022 05 13

Partiledaren vill inte delta i samma program som Kakan Hermansson.

Redan förra veckan hotade Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson med att hoppa av den årligen återkommande politikerveckan Järvaveckan.

Nytt besked

Nu slår SD-ledaren fast: han kommer delta inte så länge Kakan Hermansson leder arrangemanget, rapporterar SVT.

Beslutet bekräftas i ett mejl till kanalen från partiets presschef Oskar Cavalli-Björkman.

Bekräftar avhopp

Arrangören har dock inte officiellt lämnat besked om vad som ligger bakom beskedet från Jimmie Åkesson, men bekräftar att han har hoppat av.

– Jag beklagar att Jimmie Åkesson och Sverigedemokraterna väljer att inte delta på Järvaveckan, men vi har förståelse för att varje parti fattar sina egna beslut, säger Ahmed Abdirahman, vd och grundare av Stiftelsen The Global Village som arrangerar Järvaveckan, till TT enligt Expressen.

Feministiskt initiativ ersätter

Järvaveckan har nu uppdaterat sitt program. Förändringen innebär att Jimmie Åkessons tidigare planerade partiledartal tas bort. Inte heller någon annan från Sverigedemokraterna representeras på evenemanget, enligt SVT.

Programpunkten ersätts istället med ett tal av Teysir Subhi från Feministiskt initiativ.

Började med ELLE-galan

Bakgrunden till Jimmie Åkessons avhopp handlar om en konflikt med programledaren Kakan Hermansson och påståenden om att hon skulle ha krävt att Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch portades från ELLE-galan på grund av sina uttalanden om polisen, vilket ELLE själva dementerade.

Twittrade “ACAB”

Sverigedemokraternas partiledare uppmärksammade i samma veva en gammal tweet från Hermansson där hon använde sig av uttrycket “ACAB”, en akronym för “All Cops Are Bastards”.

Åkessons ultimatum

Jimmie Åkesson ställde därefter ett ultimatum.

– Järvaveckan får helt enkelt välja – polishataren Kakan Hermansson eller partiledaren Jimmie Åkesson, framhävde han på Twitter förra veckan.

Kakan Hermansson blir kvar

Arrangören för Järvaveckan, Stiftelsen The Global Village, har dock inga planer på att stryka Kakan Hermansson från programmet.

– Vi recenserar inte vad olika partiledare säger, utan vi har ett program och kommer att fortsätta köra på det, säger Ahmed Abdirahman till SVT.

Över 50 000 besökare

Järvaveckan äger rum på Spånga IP i Stockholm 1-5 juni. Evenemanget gör i år comeback efter digitala varianter på grund av Covid-19 de senaste åren.

År 2019 besökte hela 53 000 människor arrangemanget, vilket var ett nytt rekord för Järvaveckan som årligen gått av stapeln sedan 2016.

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen