SD vill inleda förhandlingar med M-KD

2021 04 07

Jimmie Åkesson (SD) vill snart inleda sakpolitiska förhandlingar med M-KD för att skapa en gemensam färdplan för Sverige mandatperioden 2022-2026.

Det rapporterar idag GP som klargör att SD redan har framfört sin vilja om förhandlingar till M:s partiledning. SD är öppna för flera olika alternativ när det gäller avtal med M-KD och Jimmie Åkesson har nämnt följande enligt GP:

◾Skriftligt dokument kring sakpolitiken 

◾Hur sakpolitiken ska genomföras

◾En tidsplan för genomförandet

SD-ledaren kräver segrar för sitt parti inom specifika områden för att stödja en M-KD-regering och det gäller bland annat migrationen och rättspolitiken.

– Det blir betydligt lättare för oss att släppa fram en moderat statsminister om vi vet vad vi faktiskt får, säger Jimmie till GP. Han utgår ifrån att SD får inflytande i förhållande till valresultatet

– Det är en sak att bli statsminister, men du ska kunna regera landet i fyra år och det blir väldigt svårt om ett annat stort parti, som man räknar som sitt underlag, inte får vara med och förhandla. Min uppfattning är att Ulf förstår det och är fullt på det klara med det.

SD-ledaren sågar samtidigt Liberalernas tankar om budgeten.

– Den går ut på att de borgerliga partierna ska förhandla budgeten och sedan gå till finansutskottet med den, och då får vi stödja den om vi vill. Det är ingen intressant lösning för oss alls, vi tänker inte komma in från sidan. Ska vi stödja en budget ska vi vara med och förhandla, säger Jimmie Åkesson, till GP.

ANALYS

Att ett parti som ska ingå i ett aktivt regeringsunderlag räknar med att få igenom delar av sin politik är självklart och med den utgångspunkten är SD:s syn på denna fråga en självklarhet.

Att Vänsterpartiet ingår passivt i S-MP-C-V-regeringssidan genom att de röstade igenom Löfven till statsminister men ändå inte samverkar aktivt med sitt eget regeringsunderlag är en udda företeelse och inget som lär inträffa igen i framtiden.

Det mest intressanta i Jimmies intervju med GP är istället att SD redan nu framfört till M-ledningen att man vill inleda sakpolitiska förhandlingar. Det är en fördel för väljarna att få klart för sig på förhand vad M-KD-SD vill genomföra tillsammans och då framförallt vilka frågor SD får igenom eftersom M och KD:s politik är mer likvärdig. Å andra sidan kan sådana förhandlingar användas av S som kan föra fram att oppositionen vill sälja skinnet innan björnen är skjuten.

[forminator_poll id="2859"]

10 november 2025

Lavrov fly förbannad – ”Finns inga gränser”

2026 05 23

Rysslands utrikesminister är inte alls glad.

Spänningarna mellan Ryssland och väst fortsätter att öka.

Under de fyra år sedan kriget inleddes har Moskva och de europeiska huvudstäderna glidit allt längre ifrån varandra.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov är inte alls glad – och han menar att “den västerländska aggressionen inte har några gränser”.

“Finns inga gränser”

Lavrov menar att det numera nästan inte finns någon skillnad på Nato och EU.

Han säger att väst använder militären och ekonomin på opassande sätt.

– Västvärlden känner inga gränser i tillämpningen av denna aggressiva politik, säger han enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– De tar till illegala, exempellösa sanktioner som undergräver alla den västerländska världens tidigare grundprinciper, vilka baserades på frihandel, marknadskrafter, äganderättens helgd och mycket mer. 

“Inte bara Ryssland"

Lavrov säger även att västvärlden genomför militära aktioner som inte är acceptabla.

Men det är inte Ryssland han talar om.

– Vi ser detta i det som händer kring Iran, och vi ser det i andra delar av Mellanöstern som gränsar direkt till Eurasien: Palestina, Libyen, Syrien, Jemen.

Han menar också att väst använder propaganda för att ge en felaktig bild av vad han beskriver som “specialoperationen i Ukraina”.

Läs mer: Panik på Krym – inför ransonering

Pavels ord

Samtidigt som Lavrov dundrar mot väst menar Tjeckiens president Petr Pavel att det är dags för Nato att “visa tänderna” mot Ryssland, rapporterar The Guardian.

Pavel föreslår en rad alternativ, inklusive att stänga av dess internet, koppla bort dess banker från globala finansiella system och skjuta ner stridsflygplan som kränker allierat luftrum.

“Skrattar åt oss”

Pavel säger vidare att Rysslands militära ledare skrattar åt Natos oförmåga att agera.

– När jag frågade dem varför de utför dessa provokativa handlingar i luften – farliga möten på nära håll eller överflygningar ovanför örlogsfartyg i Svarta havet eller Östersjön – var deras svar: “därför att vi kan”. Det är precis det beteendet vi tillät, säger Pavel.

Läs mer: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 maj 2026

Glädjande väderbesked inför sommaren

2026 05 23

Nu kommer goda nyheter inför sommarsemestern.

Sommaren närmar sig med stormsteg, och många undrar nog om det blir soligt och varmt eller om sommaren kommer att regna bort.

Nu kommer ett positivt besked – som särskilt avser en del av sommaren.

En varm sommar

Det ser ut att bli en hel del värme i Sverige och Europa i sommar, rapporterar SVT.

Exakt hur sommarvädret blir kommer till stor del att avgöras dels av lågtryck över Europa och Storbritannien, dels av ett högtryck över norra Europa, enligt kanalens meteorolog Nitzan Cohen.

– Får högtrycket ta mer plats blir det torrare och varmare över tid men om lågtrycket tar mer plats kanske det blir mer av en blandad, normal sommar, säger Cohen till kanalen.

Men mycket talar för att det blir en varm sommar.

Prognosen tyder på att högtrycket kommer att dominera, vilket gör att vi kan räkna med värme, enligt meteorologen. Flera prognoser sammanvägda tyder på samma sak.

Det är dock inte säkert att hela sommaren blir lika fin.

En del av sommaren ser ut att bli varmare.

Då blir det som varmast

Meteorologen flaggar för att den riktiga värmen kan slå till under senare delen av sommaren.

Det är inte säkert att inledningen av sommaren blir fullt lika varm.

– Utifrån det jag har sett kan det bli en mer blandad inledning och sen en varmare tendens senare, säger Nitzan Cohen till kanalen.

Den riktiga värmen kan komma i juli eller augusti, exakt när går inte att svara på i nuläget eftersom hela prognosen är osäker.

LÄS OCKSÅ: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Varnar för torka

Även tidigare prognoser har talat för att det kan bli en varm sommar.

Tidigare i maj kom en långtidsprognos för sommarens väder, baserad på ECMWF, det europeiska vädercentret, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Även där var prognosen god och talade för en varm sommar med medeltemperaturer klart över de genomsnittliga.

I den prognosen flaggades det också för att den svenska sommaren kan bli ovanligt torr i värmen.

– Det kan kännas härligt, men det här är väldigt allvarligt. Det är inte särskilt stora nederbördsmängder heller, utan det ligger under vad som är normalt, sade meteorologen Madeleine Westin till TV4.

LÄS OCKSÅ: Tillfälligt stopp för nytt körkort i Sverige

Text: Redaktionen