JUST NU: SD svarar på klimatkritiken

2023 03 30

Klimatpolitiska rådet har riktat hård kritik mot regeringens klimatpolitik.

Regeringen gör inte tillräckligt när det kommer till klimatpolitiken.

Det fastställer Klimatpolitiska rådet i en rapport som ställer sig kritisk till regeringens förda politik.

Nu svarar samarbetspartiet Sverigedemokraterna på de hårda orden, rapporterar SVT.

– Jag tänker att det inte är någon stor dramatik i det här. Inte så bekymrande, eftersom jag vet att vi på lång sikt kommer att fasa ut fossila drivmedel från transportsektorn. Vi kommer att ha en övergång till eldrift så vi kommer att se kraftigt minskade utsläpp framöver, säger partiets klimatpolitiska talesperson Martin Kinnunen.

Flera orsaker

Rapporten, som släpptes under onsdagen, framhåller att regeringens åtgärder är otillräckliga.

Bland annat tas transportsektorn upp, där elbilsbonusen övergetts samtidigt som det finns planer på att minska inblandningen av biobränslen i svensk bensin och diesel.

Martin Kinnunen understryker att det finns problem med rapporten, däribland att kostnadseffektiviteten inte utretts.

– Där blir utsläppen kanske 1 procent högre, men det hade varit en kostnad på kanske 100 miljarder kronor till 2030, säger han angående elbilsbonusen.

“Förlorat styrfarten”

Klimatrådet menar att Sverige förlorat styrfarten gällande klimatfrågan.

Rapporten belyser att klimatmålen inte kommer att nås med den politik som regeringen för.

– De insatser som regeringen beslutat om, för att till exempel öka koldioxidupptaget i skog och mark eller stimulera klimatinvesteringar i andra länder, kommer inte att kompensera för uteblivna stora utsläppsminskningar i Sverige till år 2030, förklarar rådet.

Behöver accelerera

De framhåller att klimatomställningen behöver accelerera och menar att det vore “anmärkningsvärt och allvarligt” om utvecklingen går i motsatt riktning.

Enligt rådet skulle det innebära att Sveriges nationella politik leder till ökade utsläpp av växthusgaser för första gången på två decennier.

Flera rekommendationer

Regeringen uppmanas nu agera för att säkerställa att utvecklingen går åt rätt håll.

Bland annat genom att stärka målbilden och styrmedlen inom flera områden.

Foto: I. Stainless

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


Unik lax till Sverige – fyller hyllorna på Ica och Coop

2026 04 22

Den norska laxjätten Mowi är unik i sitt slag.

Företaget är världens största producent av atlantlax och har sin egen laxstam. Mowi bedriver laxodling från foder till färdig produkt.

Nu gör laxjätten en storskalig entré på den svenska marknaden.

Mowi genomför den största lanseringen inom premiumsegmentet för fisk och skaldjur i Sverige, utifrån antalet produkter som lanseras samtidigt.

Fjorton produkter lanseras på den svenska marknaden och kommer från en början att finnas tillgängliga i butikshyllorna hos Ica och Coop. Det handlar bland annat om kall- och varmrökt lax, marinerad lax och snabblagade portioner. 

Hävdar: ”Uppfyller alla förväntningar”

Jorgen Lind, Sales Manager Retail Mowi Sweden AB, tror att svenska folket kommer att uppskatta de nya produkterna.

– Svenskarna hör till de mest medvetna konsumenterna i Europa. De lägger särskild vikt vid produkternas kvalitet och deras smakegenskaper, säger han och tillägger:

– Även certifieringar som ASC, som garanterar att råvarorna kommer från hållbara källor, är mycket viktiga för dem. Samtidigt söker den svenska konsumenten mångsidiga produkter som passar vid olika tillfällen, samt format som gör det enklare att upprätthålla en hälsosam kost med betydande tidsbesparingar. Mowis produkter uppfyller alla dessa förväntningar.

LÄS MER: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen

Vill bredda sortimentet

Lanseringen har förberetts i flera år.

– Sverige är för oss en marknad med stor potential, men också en krävande marknad som ställer konkreta utmaningar inför oss. Därför har vi från början haft ett strategiskt förhållningssätt till denna fråga, och lanseringen på den svenska marknaden föregicks av nästan två års förberedelser, säger  

Mowis produkter finns i dag i 70 länder. Företagets ambition är att expandera ytterligare i Sverige och utöka sitt sortiment med nya produkter.

LÄS OCKSÅ: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: Cattalin

Text: Redaktionen