16 februari 2026

SD ställer krav om folkomröstning

2024 02 13

Sverigedemokraterna vill gå fram med hot om att Sverige ska lämna EU-samarbetet i Bryssel.

Anledningen är att partiet menar att det skulle stärka Sveriges förhandlingsposition gentemot EU.

Jimmie Åkesson (SD) kallar det för en “ny EU-strategi” och går i praktiken ut på att ta bort formuleringen om Sveriges medlemskap i EU från grundlagen, som skrevs in 2010.

– Alla som förhandlat vet att man måste vara redo att lämna förhandlingsbordet för att få önskvärt resultat. (...) Det signalerar att Sverige som en yttersta åtgärd har beredskap att lämna, och Bryssel har inte råd att förlora fler nettobetalare, framhåller partiledaren tillsammans med EU-parlamentarikern Charlie Weimers (SD) i en debattartikel i Aftonbladet.

Kräver "folkomröstningslås"

Sverigedemokraterna lägger fram fler strategidrag.

Partiet kräver även att ett så kallat folkomröstningslås klubbas igenom i riksdagen – som i det här fallet innebär att särskilda maktöverföringar från EU till Sverige måste föregås av en folkomröstning.

Två sådana scenarier pekas ut: om maktöverföringen är “av betydelse” eller om det innebär “nya eller större krav på inbetalningar” till unionen.

– Om nya maktöverföringar, dramatiskt höjda avgifter eller nya EU-skatter ska underställas svenska folkets prövning kommer det att ha en återhållande effekt, argumenterar Jimmie Åkesson.

"Sverige först"

EU-strategin att radera formuleringen om det svenska medlemskapet från grundlagen kallas för “Sverige först” och kommunicerades av SD redan förra veckan.

– Genom att inte längre skriva in i grundlagen att Sverige ska vara med i EU visar vi att Sverige är flexibla och står på egna ben, sade Charlie Weimers till SVT.

– Vi visar att vi är beredda att sätta hårt mot hårt.

Vill utreda medlemskapet

SD, som länge varit motståndare till EU, deklarerade för ett par år sedan att man inte längre kommer att driva frågan om ett svenskt utträde.

Däremot gav Jimmie Åkesson för ett drygt år sedan besked om att man vill utvärdera det svenska EU-medlemskapet.

SD-ledaren kallade det för en “tvångströja” och argumenterade för att Sverige skänkt bort stora delar av sin självbestämmanderätt.

– Vi sverigedemokrater vill nu utreda hur vårt land kan förhindra mer maktöverföring till EU, maximera vårt inflytande och nå bättre förhandlingsresultat. Detta är i dagsläget en mer akut fråga än diskussionen om medlemskap, framhävde Åkesson och Weimers i SvD 2023.

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


24 april 2026

Ny regel införs för hyresgäster i hela landet

2026 04 24

En ny regel rullas ut för alla i hyresrätt.

I sommar införs en ny lag som ska stoppa fusk gällande hyresgäster.

Nu krävs det att hyresgäster faktiskt har bott i sin lägenhet en längre tid för att få vara med och rösta vid en köpstämma.

Lagändring införs

Riksdagen har beslutat om en ny lag för ombildningar av hyresrätter till bostadsrätter från den 1 juli i år.

Bakgrunden till den nya lagen är en uppmärksammad granskning från Hem & Hyra.

Där avslöjades att en vd inom ett ombildningskonsultföretag hade skrivit in bekanta i ett hyreshus för att påverka en omröstning i södra Stockholm.

Avslöjandet visade på tydliga brister i lagstiftningen och väckte starka reaktioner politiskt.

Kort därefter tillsatte regeringen en utredning för att stoppa fusk i samband med ombildningar.

LÄS MER: Ica stoppar skinka – ”Lämna tillbaka till butiken”

Sex månader krävs

Den största förändringen i lagen är ett nytt krav på bosättningstid.

För att få delta i en så kallad köpstämma måste hyresgäster nu ha varit folkbokförda på adressen i minst sex månader.

– Med en sexmånadersregel kan man med större säkerhet säga att beslutet fattas av de hyresgäster som faktiskt bor i fastigheten och som har ett intresse i ombildningsfrågan. Vi är inte främmande för ytterligare åtgärder. Många metoder som använts är redan idag olagliga. Här är det viktigt att polis och åklagare prioriterar att utreda, säger riksdagsledamoten David Josefsson (M), till Hem & Hyra.

Han menar också att förändringen ska göra det svårare att manipulera processen.

Flera politiker välkomnar lagändringen och menar att den stärker de boendes rättigheter.

Även för fulombildningar

De nya reglerna omfattar inte bara vanliga ombildningar utan även så kallade fulombildningar.

Det är när en ekonomisk förening omvandlas till en bostadsrättsförening – ibland utan att hyresgäster ens informeras.

Tidigare har fastighetsägare kunnat genomföra sådana förändringar genom att registrera om föreningen hos Bolagsverket, utan krav på omröstning.

Nu införs krav på att en köpstämma måste hållas även i dessa fall, vilket stärker hyresgästernas inflytande.

Även experter inom bostadsområdet ser positivt på förändringen.

– Nu täpper riksdagen äntligen till ett hål i lagstiftningen som utnyttjats av väldigt många oseriösa hyresvärdar, säger juristen Bengt Öhman vid Hyresgästföreningen.

LÄS MER: Fiasko för Trump – inget intresse alls

Foto: MKB

Text: Redaktionen


24 april 26

Smäll inför helgen – för alla som tankar bilen

2026 04 24

Drivmedelspriserna fortsätter att ticka uppåt.

Efter flera höjningar i rad är priserna vid pump de högsta på över en vecka, rapporterar sajten Carup.

I Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump, noteras flera höjningar.

Bensinpriset stiger med 25 öre till 19,19 kronor litern.

Samtidigt höjs dieseln med 30 öre till 22.14 kronor litern.

Skatten sänks

Snart kan dock drivmedelspriserna sjunka. Fredagen den 1 maj sänks skatten tillfälligt på bensin och diesel.

Det handlar om en temporär skattesänkning till den 30 september 2026.

Skaten på bensin sänks med 1 krona litern inklusive moms. Motsvarande sänkning för dieseln landar på 40 öre per liter inklusive moms.

– Den som behöver bilen ska kunna köra barnen till skolan och ta sig till jobbet, skriver statsminister Ulf Kristersson (M) på Facebook.

30 kronor litern

Samtidigt varnar experter för att energikrisen i Mellanöstern kan leda till ännu högre drivmedelspriser.

Christian Kopfer, råvaruanalytiker vid investmentbanken Arctic Securities, varnar för att priset på bensin vid pump kan nå 30 kronor per liter i början av sommaren. Han bedömer att det kan bli aktuellt med ransonering av olja, men framhåller samtidigt att situationen också kan lösa sig av sig själv.

– Kanske kommer frågan delvis lösas genom en ”frivillig” konsumtionsminskning, genom att priserna går upp så mycket. Delvis kommer den vara påtvingad av staten, säger Kopfer till Dagens Arena.

LÄS MER: Miss i pensionssparandet kan kosta hundratusentals kronor

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 19,19 kr/l (+0,25)

- Miles 98: 20,49 kr/l (+0,25)

- Miles+ 98: 20,79 kr/l (+0,25)

- Miles Diesel 22,14 kr/l (+0,30)

- Miles+ Diesel 22,73 kr/l (+0,30)

- HVO100 30,09 kr/l (+0,30)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 15,94 kr/l (+0,40)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

LÄS OCKSÅ: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen