SD ställer historiskt krav på statsministern

2024 11 30

Sverigedemokraternas partiledare går nu ut med ett mycket skarpt krav till Sveriges statsminister.

Beskedet kommer i samband med SD:s stora nationella möte som i helgen hålls i Norrköping.

Mycket, mycket svagt

Partiet arrangerar kommun- och regionkonferens och bland annat riktar man kritik mot M-KD-L-regeringen som man anser ger för svagt stöd till Regeringen Netanyahu i Israel.

Israel befinner sig i krig mot de islamistiska terrorgrupperna Hamas och Hezbollah.

– Jag tycker det är svagt, mycket svagt, av vår regering att inte tydligt markera mot den arresteringsorder som utfärdats mot premiärminister Netanyahu.

Det säger partiledare Jimmie Åkesson i sitt tal i Norrköping.

Historiskt krav

Han går även ut med ett mycket skarpt och ultimativt krav till statsminister Ulf Kristersson kopplat till det svenska valet 2026.

– Vi kommer att fälla alla regeringar där vi själva inte ingår.

Det säger han till Aftonbladet.

Det historiska kravet innebär – om SD står fast vid det – att Moderaterna, Liberalerna och Kristdemokraterna inte kommer att kunna regera vidare efter nästa val om de inte släpper in Sverigedemokraterna i regeringen.

Centern och Vänstern

Beskedet kommer samtidigt som det råder stor turbulens hos de rödgröna.

Även där är det regeringsfrågan som skapar debatt eftersom Centerpartiet vägrar att acceptera Vänsterpartiet.

Utan Vänsterpartiets stöd talar mycket för att Magdalena Andersson (S) inte kommer att kunna bilda regering.

Enligt uppgifter förs sonderande samtal mellan Vänstern, Centern, Miljöpartiet och Socialdemokraterna på varierande nivåer med syfte att formera sig som ett samlat alternativ inför valet 2026.

Kravlöshet och slapphet

En annan fråga som SD betonar under helgen är att kraven på att bli svensk medborgare bör skärpas.

– Kravlöshet och slapphet har gjort det möjligt för till och med kriminella att få medborgarskap, framför SD på Facebook.

Foto: N. Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Europeiskt torg döps om – efter Donald Trump

2025 10 16

Ett torg i Ukraina kommer att döpas om efter Donald Trump.

Trump-administrationen fortsätter med sina ansträngningar för att få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Efter framgången i Gaza är det många som har fått upp hoppet om att ett eldupphör kan gå att lösa även när det gäller Ryssland och Ukraina.

Nu kommer besked om att ett torg i det krigshärjade landet kommer att döpas om efter Donald Trump, rapporterar Kyiv Independent.

Döps om

Det är i staden Tjernihiv – belägen i de norra delarna av landet – som den amerikanska presidentens namn kommer att pryda ett helt torg.

Tjernihivs stadsfullmäktige döper nu om Sagotorget (Fairy Tale Square) efter USA:s president Donald Trump.

Beslutet att döpa om Sagotorget fattades "för att hedra framstående politiska ledare i modern tid, samt för att dra internationell uppmärksamhet till återuppbyggnaden av hjältedstaden Tjernihiv".

“Hoppas på Trump”

Marina Semenenko, en medlem av partiet Europeisk Solidaritet som lade fram förslaget, förklarar.

– Invånarna i Tjernihiv uttrycker sin uppriktiga förhoppning om att det, inför nya internationella utmaningar, blir Donald Trump som lyckas anstränga sig för att stoppa ännu ett stort krig och uppnå varaktig fred. Vi tror att han för detta med rätta skulle kunna bli Nobelpristagare.

Läs mer: ”De har lovat” – Trump bekräftar kalldusch för Putin

Attack i går kväll

Tjernihiv är en av många ukrainska städer som har attackerats av Ryssland under Kremls anfallskrig.

Så sent som i går kväll slog ryska drönare ner i staden.

En brand bröt ut vid en civil anläggning i Tjernihiv, och en drönare träffade ett bostadshus i Semenivka, uppger Ukrainska Pravda.

Inga dödsfall

Räddningstjänsten uppger att inga personer dog i samband med attacken.

– Lyckligtvis rapporterades inga dödsfall.

Det är i nuläget oklart om några personer skadades i drönarattacken.

Läs mer: Putin hånad i Sankt Petersburg

Arkivfoto: Tayminna resp Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Historiskt läkemedel på väg: 600 000 svenskar har sjukdomen

2025 10 16

I dag lider 600 000 svenskar av sjukdomen sömnapné. Av dessa behöver omkring 400 000 behandling för sjukdomen som orsakar andningsuppehåll i sömnen. 

– Det blir syrebrist i hjärnan som kan leda till flera farliga symptom och biverkningar. Vid upprepade andningsuppehåll sjunker syresättningen i blodet vilket kan orsaka hjärt- kärlproblem. En av de vanligaste orsakerna till hjärtinfarkt är just dålig syresättning i blodet, skriver organisationen Apné Sverige om folksjukdomen.

Helt ny medicin

I dag tvingas många patienter med sömnapné använda en andningsmask kopplad till en maskin under natten.

Nu har dock masken, som många upplever som störande, fått en utmanare. För första gången någonsin är en läkemedelsbehandling mot sömnapné inom räckhåll, rapporterar Göteborgs universitet med hänvisning till en europeisk studie där forskare från det svenska universitetet haft ledande roller.

Studien visar att läkemedlet sulthiam minskar antalet andningsuppehåll och förbättrar sömnkvaliteten för patienter med sömnapné. Patienter som använde läkemedlet hade upp till 47 procent procent färre andningsuppehåll och bättre syresättning jämfört med dem som fick placebo.

– Sulthiam stabiliserar kroppens andningsreglering och öka andningsdriften, vilket minskar risken för att svalget faller ihop under sömnen. När det gäller biverkningar var de flesta lindriga och övergående, skriver Göteborgs universitet om läkemedlet.

LÄS MER: Svenska läkemedelsjätten investerar 25 miljarder i Kina – efter stor skandal 

Stort genombrott

Jan Hedner, senior professor i lungmedicin på Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet, har haft en ledande roll i studien. Han beskriver resultatet som ett genombrott.

– Vi har länge arbetat länge med den här behandlingsstrategin, och resultaten visar att det går att påverka sömnapné farmakologiskt. Det känns som ett genombrott, och nu ser vi fram emot större och längre studier för att avgöra om effekten håller över tid och om behandlingen är säker för bredare patientgrupper, säger professorn.

LÄS OCKSÅ: Läkemedelsverket varnar – “Ovanligt att se den här förfalskningen”

Foto: Magnus Pehrsson Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen