SD rasar mot evenemang i skolan

2024 05 31

Ett evenemang för elever i Västergötland har fått lokala Sverigedemokraterna att gå i taket.

Under våren har samtliga tredjeklassare i orten Lilla Edet utanför Trollhättan deltagit i ett arrangemang där barnen får lyssna på sagor.

Arrangören bakom sagostunden är dragshowgruppen Bland drakar och dragqueens.

Och att evenemanget sker på skoltid kritiseras å de grövsta av Frej Dristig (SD), oppositionsråd i Lilla Edet som kallar det “jättebeklagligt”, rapporterar TTELA.

– Det är ändå någon form av perversion att vuxna män ska klä ut sig i kvinnokläder inför barn. Man sår könsförvirring hos barn som behöver vägledning av vuxenvärlden, inte mer förvirring, säger Frej Dristig till lokaltidningen.

"Kulturkrig"

Oppositionsrådet hänvisar till en kulturstrategi som antogs i kommunen förra året där särskilt fokus lades på genus och ickenormativa identiteter.

SD gjorde vid tillfället motstånd mot fokusområdet och enligt Frej Dristig bedrevs ett “kulturkrig” i fullmäktige.

– Om det var en föreställning i kommunens lokaler som var självfinansierad och där föräldrar själva kunde välja, det hade varit en helt annan sak. Vi hade kanske haft åsikter om det också, men det här är så påtvingande på alla barn, säger Frej Dristig.

Klätt ut sig till brandmän

Anna Chorell (M), ordförande i Lilla Edets bildningsnämnd, avfärdar SD:s kritik.

Hon anser att det inte är en politisk fråga och pekar på att man haft många i skolan som klätt ut sig och läst sagor, bland annat brandmän.

Det viktiga är att barn uppmuntras till att läsa, menar Anna Chorell.

På tapeten tidigare

Sverigedemokraterna har även vid tidigare tillfällen kritiserat sagostunder med dragqueens.

För två år sedan var frågan hett omdiskuterad när SD stoppade liknande arrangemang på ett bibliotek i Trelleborg och förra året uppmärksammade även partiledare Jimmie Åkesson ämnet i en partiledardebatt.

– Jag tycker att det är helt vansinnigt att ”Skamlös vinhora” får skattepengar för att läsa sagor för barn. Där går åtminstone min gräns, sade Åkesson och syftade på dragartisten Miss Shameless Winewhore, som enbart använder första delen av artistnamnet vid evenemang för barn.

– Sagostunderna är framtagna för barn och anpassade för barn, svarade Miss Shameless enligt SVT.

Foto: T. Flowe

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


Åskoväder i halva Sverige – då drar det igång

2026 06 19

Kraftig åska och regn är att vänta i stora delar av landet under helgen.

Det blir en paus i det fina sommarvädret nu i helgen.

SMHI har gått ut med gula varningar för åskoväder som täcker halva Sverige.

På lördagseftermiddagen väntas ovädret dra igång – men i västra Götaland och sydvästra Svealand har en varning utfärdats redan från morgonen.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat gula varningar som gäller:

- Östra Götaland, östra Svealand och sydöstra Norrland (12.00-22.00)

- Västra Götaland och sydvästra Svealand (08.00-18.00)

- Sydöstra Götaland och Öland (17.00-23.00)

- Delar av mellersta Norrland (16.00-23.00)

På vädermyndighetens hemsida har ett område motsvarande mer än halva landets yta gulmarkerats.

Ordentligt oväder

Det är ett ordentligt oväder som ser ut att dra in.

– Under lördag eftermiddag och kväll bildas regnskurar med risk för kraftig åska, framhåller SMHI om varningen som berör östra Götaland, östra Svealand samt sydöstra Norrland.

– I samband med åskskurarna kan även mycket hårda vindbyar förekomma samt stora regnmängder på kort tid. 

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tänk på detta”

SMHI har gått ut med information till svenskarna om hur man kan förbereda sig på ovädret.

Det handlar bland annat om att rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat. 

– Det kan vara farligt att vistas utomhus när det blixtrar mycket. Håll dig borta från höga saker, till exempel träd och stolpar, och undvik att bada.

Oklart exakt vart

Lokalt kan större mängder regn falla i samband med åskskurarna. 

Det återstår dock att se exakt vart de största regnmängderna och den värsta åskan kommer att vara.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, understryker vädermyndigheten.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

 Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen