JUST NU: SD-profil vänder sig till polisen för att få hjälp mot partiet

2022 05 29

Nu vänder sig sverigedemokrat-profilen Peter Wallmark till polisen.

Anledningen är ett stort bråk inom Sverigedemokraterna som handlar om hårda anklagelser.

SD-Stockholms ordförande

Peter Wallmark har varit ordförande för Sverigedemokraterna i Stockholm men har nyligen blivit utesluten ur partiet.

Uteslutningen kom efter att han blivit anklagad för ekonomiska oegentligheter och för att ha försökt mörklägga sexuella trakasserier rapporterar Sveriges Radio.

Men Wallmark framhåller att han är oskyldig till anklagelserna och nu är han mycket upprörd på sitt tidigare parti Sverigedemokraterna som han anser har behandlat honom mycket illa.

Friades redan 2019

Nu kräver Peter Wallmark att SD lägger alla korten på borden och är öppna med vad som ligger bakom uteslutningen.

– Jag vill ha reda på orsaken till mitt uteslutningsärende, säger SD-profilen till SR.

Han betonar att han redan 2019 friades från anklagelserna om ekonomisk fusk både av polisen och av interna utredningar.

Vänder sig till Integritetsskyddsnämnden

Han ställer därmed ett stort frågetecken till varför Sverigedemokraterna utesluter honom.

– Jag har försökt med ljus och lykta sökt det nu men jag får ju inga svar, säger han till SR.

Han bedömer att det i själva verket handlar om interna maktkamper och nu vänder sig SD-profilen till både polisen och Integritetsskyddsmyndigheten för att få hjälp.

Försökt med näbbar och klor

– Jag har verkligen gått på alla. Jag har försökt få tag på riksdagsmän och jag har försökt få tag på de personer som jag tror har aviserat det här ärendet mot mig, säger Peter Wallmark.

– Men de har valt att stoppa huvudet i sanden.

Radion har tagit del av underlag som ska klargöra varför han uteslutits från Sverigedemokraterna men någon har varit framme med en penna och mörkat informationen.

Överstruket med maskeringspenna

– Centrala uppgifter om var, när och vem som uppger att han felat är överstrukna med maskeringspenna. Det har även framkommit att delar av bevismaterialet mot honom kommer från anonyma avsändare, rapporterar SR.

SD:s partisekreterare Richard Jomshof avböjer intervju med Sveriges Radio och framhåller att det är en intern fråga för partiet.

Polisanmäler för förtal

Partisekreteraren betonar även att SD lämnat ut de uppgifter man behöver göra.

Peter Wallmark är mycket upprörd och har lämnat in en polisanmälan om förtal. Det handlar om att SD skall ha spridit uppgifter om att han har mörkat sexuella trakasserier vilket Wallmark menar är lögn och påhitt.

Total katastrof

– Rättssäkert – nej !  Absolut inte. Det är total katastrof måste jag säga, framhåller Peter Wallmark.

– Anmälningar från anonyma personer och en partisekreterare som säger emot sig själv, framhäver Peter Wallmark på sin Facebooksida.

–  Ena stunden går partiets pressavdelning oombedd ut medialt om att jag är avstängd, i nästa är mitt ärende en intern angelägenhet enligt Richard Jomshof. Hur ska de ha det egentligen?

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen 


09 jun 26

Kalldusch för hushållen – beskedet ingen vill ha

2026 06 10

Räkna med dyrare kvitton framöver.

Nu ger svenska storföretag besked om nya prishöjningar.

Enligt en kartläggning från Riksbanken planerar samtliga företag att höja sina försäljningspriser det kommande året.

Prishöjningarna kommer att ske, oavsett om ett fredsavtal i Mellanöstern nås i närtid.

– Även om det blir fred i dag finns det kostnadsökningar som kommer behöva tas ut, framhåller Riksbanken.

Mycket kan ändras

Det är fortfarande osäkert hur stora prishöjningarna kommer att bli för svenska konsumenter.

– Än så länge pratar de om mindre prishöjningar, men det beror på hur kostnaderna och efterfrågan utvecklas, uppger Riksbanken.

Inflationen stiger

Beskedet om prisökningarna kommer efter att inflationen enligt KPIF steg från 0,8 procent till 1,5 procent i maj.

– Preliminära beräkningar visar att energi- och tjänstepriserna ökade i maj vilket bidrog till inflationstaktens uppgång, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Stor osäkerhet

Enligt Riksbankens kartläggning pressas många svenska företag av högre oljepriser till följd av energikrisen i Mellanöstern.

Än så länge är dock situationen hanterbar.

– Det beror bland annat på att företagen blivit mer motståndskraftiga mot olika typer av störningar efter lärdomarna från de senaste årens kriser. Men ju längre kriget pågår, desto större förväntas effekten bli för både företagen och ekonomin i stort. Även om kriget får en lösning i närtid väntas vissa kostnader förbli förhöjda under en period, framhåller Riksbanken.

ANDRA LÄSER: Populär investering kan rasa 20 procent – analytiker varnar

Högre matpriser

Krisen i Mellanöstern har bland annat lett till ökade kostnader för svenskt jordbruk.

Kostnaderna har ökat kraftigt för både drivmedel och gödsel, vilket befaras leda till högre matpriser i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Ovanligt väderfenomen på midsommar – hela Sverige berörs

2026 06 10

Med bara 10 dagar kvar till midsommar kommer ett glädjande väderbesked för alla som hoppas på sol och uppehåll. 

För en gångs skull ser det ut som att svenskarna kan lämna paraplyet hemma.

Det visar en sammanställning av väderoddsen från Unibet.

Enligt spelbolagets tyder det mesta på att årets midsommar blir ovanligt torr. Hela Sverige kan slippa nederbörd, vilket är mycket ovanligt.

– I varje stad som listas är det större sannolikhet för att det inte faller regn än att det gör det, framhåller Unibet.

”Hela landet”

Den som vill maximera chansen till en solig midsommar uppmanas att fira i Gotland eller Västerbotten. Områdena toppar listan över platser med störst sannolikhet för uppehållsväder.

I både Visby och Umeå uppskattas sannolikheten för en regnfri midsommar till över 90 procent.

Även Kalmar, Karlskrona och Luleå ligger högt med en sannolikhet på 87 procent.

Chansen för en regnfri midsommar i storstäderna bedöms också som ovanligt god. I Stockholm, Göteborg och Malmö uppskattas sannolikheten till 80 procent.

– Det är sällan vi ser att oddsen pekar på så pass stora chanser för regnfri midsommar för i praktiskt taget hela landet. Både storstäder och landsbygd, från norr till söder kan se fram emot en dag utan tunga regnskurar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

ANDRA LÄSER: TRUMP: Stort besked om två eller tre dagar

Hela listan

Här är Unibets odds för en regnfri midsommar, stad för stad:

- Visby: 90,9% (odds: 1.10)

- Umeå: 90,0% (1.10)

- Luleå: 87% (1.15)

- Kalmar: 87% (1.15)

- Karlskrona: 87% (1.15)

- Kiruna: 83% (1.20)

- Stockholm: 80% (1.25)

- Göteborg: 80% (1.25)

- Malmö: 80% (1.25)

- Sundsvall: 80% (1.25)

- Östersund: 77% (1.30)

- Örnsköldsvik: 77% (1.30)

- Västerås: 77% (1.30)

- Norrköping: 77% (1.30)

- Karlstad: 77% (1.30)

- Örebro: 74% (1.35)

- Uppsala: 74% (1.35)

- Halmstad: 71,4% (1.40)

- Jönköping: 71,4% (1.40)

- Gävle: 71,4% (1.40)

LÄS OCKSÅ: MARDRÖMSBESKED: Bränslepriset kan dubbleras

Foto: lilmedia

Text: Redaktionen