JUST NU: SD-profil vänder sig till polisen för att få hjälp mot partiet

2022 05 29

Nu vänder sig sverigedemokrat-profilen Peter Wallmark till polisen.

Anledningen är ett stort bråk inom Sverigedemokraterna som handlar om hårda anklagelser.

SD-Stockholms ordförande

Peter Wallmark har varit ordförande för Sverigedemokraterna i Stockholm men har nyligen blivit utesluten ur partiet.

Uteslutningen kom efter att han blivit anklagad för ekonomiska oegentligheter och för att ha försökt mörklägga sexuella trakasserier rapporterar Sveriges Radio.

Men Wallmark framhåller att han är oskyldig till anklagelserna och nu är han mycket upprörd på sitt tidigare parti Sverigedemokraterna som han anser har behandlat honom mycket illa.

Friades redan 2019

Nu kräver Peter Wallmark att SD lägger alla korten på borden och är öppna med vad som ligger bakom uteslutningen.

– Jag vill ha reda på orsaken till mitt uteslutningsärende, säger SD-profilen till SR.

Han betonar att han redan 2019 friades från anklagelserna om ekonomisk fusk både av polisen och av interna utredningar.

Vänder sig till Integritetsskyddsnämnden

Han ställer därmed ett stort frågetecken till varför Sverigedemokraterna utesluter honom.

– Jag har försökt med ljus och lykta sökt det nu men jag får ju inga svar, säger han till SR.

Han bedömer att det i själva verket handlar om interna maktkamper och nu vänder sig SD-profilen till både polisen och Integritetsskyddsmyndigheten för att få hjälp.

Försökt med näbbar och klor

– Jag har verkligen gått på alla. Jag har försökt få tag på riksdagsmän och jag har försökt få tag på de personer som jag tror har aviserat det här ärendet mot mig, säger Peter Wallmark.

– Men de har valt att stoppa huvudet i sanden.

Radion har tagit del av underlag som ska klargöra varför han uteslutits från Sverigedemokraterna men någon har varit framme med en penna och mörkat informationen.

Överstruket med maskeringspenna

– Centrala uppgifter om var, när och vem som uppger att han felat är överstrukna med maskeringspenna. Det har även framkommit att delar av bevismaterialet mot honom kommer från anonyma avsändare, rapporterar SR.

SD:s partisekreterare Richard Jomshof avböjer intervju med Sveriges Radio och framhåller att det är en intern fråga för partiet.

Polisanmäler för förtal

Partisekreteraren betonar även att SD lämnat ut de uppgifter man behöver göra.

Peter Wallmark är mycket upprörd och har lämnat in en polisanmälan om förtal. Det handlar om att SD skall ha spridit uppgifter om att han har mörkat sexuella trakasserier vilket Wallmark menar är lögn och påhitt.

Total katastrof

– Rättssäkert – nej !  Absolut inte. Det är total katastrof måste jag säga, framhåller Peter Wallmark.

– Anmälningar från anonyma personer och en partisekreterare som säger emot sig själv, framhäver Peter Wallmark på sin Facebooksida.

–  Ena stunden går partiets pressavdelning oombedd ut medialt om att jag är avstängd, i nästa är mitt ärende en intern angelägenhet enligt Richard Jomshof. Hur ska de ha det egentligen?

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen 


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen