SD öppnar för oväntat samarbete – ”hoppas vi slipper”

2024 04 18

Sverigedemokraterna öppnar för att runda regeringen tillsammans med en oväntad samarbetspartner.

Det uppger SD-ledamoten Tobias Andersson, som är ordförande för riksdagens näringsutskott.

I en intervju med SvD öppnar Andersson för att runda regering i frågan om gårdsförsäljning av alkohol.

SD-toppen anser att socialminister Jakob Forssmed (KD) inte driver frågan tillräckligt hårt. Tidsplanen om att gårdsförsäljning ska bli veklighet i början av nästa år riskerar att missas, enligt Andersson.

– Med tanke på hur ansvarig minister har hanterat frågan hittills så vågar jag inte ta det för givet, säger han till tidningen.

Öppnar för oväntat samarbete

Nu öppnar SD-ledamoten för ett oväntat samarbete. Tobias Andersson sträcker ut handen till Centerpartiet, som är kända för sin ovilja att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Centerpartiet har dock drivit frågan om gårdsförsäljning under en längre tid och Tobias Andersson ser därmed en möjlighet att runda Kristdemokraterna och ta frågan direkt till socialutskottet, där han räknar med stöd från Moderaterna, Liberalerna och Centerpartiet.

– Jag hoppas att vi slipper göra det, men från SD:s sida är vi öppna för det om slutprodukten inte håller måttet, säger han till SvD och pekar på att Moderaterna och Liberalerna hanterat frågan om den nya könstillhörighetslagen på samma sätt.

Socialministerns förslag kritiseras

Förra veckan kunde Aftonbladet avslöja att socialminister Jakob Forssmed presenterat ett utkast på ett förslag om gårdsförsäljning av alkohol.

Enligt förslaget ska det  bli tillåtet för gårdar att sälja drycker med en alkoholhalt som inte överstiger 15 procent. Det kommer också ställas krav på att gårdar har en produktion av spannmål eller odling av råvaror för att tillåtas sälja alkohol. En produktion som många bryggerier saknar i dag.

Förslaget fick Moderaterna att se rött.

Mats Green (M), ledamot i Näringsutskottet, anser att det är alldeles för restriktivt.

– Jag är född och uppvuxen i samma bygd som Jakob Forssmed. Det är en speciell klimatzon vid Östra Vätterbranterna där man nu har möjlighet att framställa vin och annan spirituosa, som traditionell punsch, sa han till Aftonbladet och tillade:

– Det här förslaget skulle omöjliggöra försäljning av detta. Det är helt oacceptabelt. Det missgynnar landsbygden, besöksnäringen och en del av våra genuina svenska kulturtraditioner.

Foto: Elima Mwinyipembe Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till de med Android-telefon

2025 12 08

Privata meddelanden på Android-telefoner kan snart övervakas.

En ny Android-funktion gör det möjligt för arbetsgivare att läsa, spara och arkivera användares sms – även sådana man trodde var raderade.

Google ändrar spelreglerna

Privata sms från jobbmobilen kan snart vara ett minne blott.

Google rullar ut funktionen Android RCS Archival, som låter arbetsgivare spara och granska allt du skriver i Google Messages – även raderade konversationer.

– Google Messages kan nu ”snappa upp och arkivera RCS-chattar” på alla Android-enheter som kontrolleras av en arbetsgivare, uppger Android Authority.

Forbes var de som uppmärksammade förändringen först.

– Plötsligt är förmånen med att få en telefon på jobbet inte så bra som den kan verka, säger säkerhetsexperten Zak Doffman till Forbes.

– Sms-meddelanden har setts som annorlunda, till skillnad från e-post som länge varit enkel för arbetsgivare att övervaka, fortsätter han.

Funktionen gäller specifikt företagsstyrda Android-telefoner där arbetsgivaren administrerar enheten och använder Google Messages som standardapp.

LÄS MER: Kim Jong-un tystar två stormakter – Seoul slår larm

Hundratusentals svenskar kan påverkas

Många användare tror att end-to-end-kryptering skyddar dem – men det stämmer bara när meddelandet skickas.

När sms:et landar i telefonen är det dekrypterat och går att läsa för systemadministratören.

Det är exakt där Google öppnar dörren för arbetsgivare.

Enligt Google är syftet att hjälpa företag följa lagkrav, särskilt inom finans, offentlig sektor och andra branscher där all kommunikation måste loggas.

Men effekten blir att ett stort antal svenskar kan övervakas.

Hundratusentals svenskar kan komma att beröras, då Android-telefoner är vanliga i kommuner, regioner, techbolag, industrin och konsultsektorn.

Därför införs funktionen

Google förklarar att vissa företag tidigare tvingats stänga av RCS-funktionen helt eftersom de inte kunnat arkivera meddelanden enligt lagkrav.

Med Android RCS Archival täpps den luckan nu igen, vilket gör att arbetsgivare kan spara alla sms-trådar, läsa mottagna och skickade meddelanden och ta del av innehåll som du själv raderat.

Allt sker i bakgrunden om IT-avdelningen aktiverat funktionen.

LÄS MER: UPPGIFTER: ”Farlig handling” mot militärplan – signalerar attack

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen