22 juli 2026

SD ökar mest och S backar

2021 06 16

SD ökar mest av alla partier samtidigt som Socialdemokraterna backar mest.

Det visar Novus nya mätning för juni som också bekräftar tidigare mätningar tydliga indikation på att Centern är på väg upp i opinionen samtidigt som Liberalerna har allt större problem.  Sammantaget är det ett mycket dramatiskt läge i svensk politik då de båda regeringsunderlagen är jämnstora procentuellt – men då Liberalerna kammar hem 0 mandat blir det en klar mandatseger till S-MP-C-V-sidan.

Parti                              Novus Juni       Skillnad mot maj

🔴Vänsterpartiet                    9,6        +0,1
🔴Socialdemokraterna     26,1        -1,4
🟢Miljöpartiet                          4,2        +0,2
🟢Centern                                  9,4        +0,7
🟣Liberalerna                           2,3         -0,6
🔵Moderaterna                    22,6         -0,3
🔵Kristdemokraterna          5,3        +0,0
🟡SD                                           19,2        +1,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  49,3       -0,4  178 mandat
🔵🟡M+KD+SD+L                49,4      +0,2  171 mandat
 
Då liberalerna hamnar under 4% får de 0 mandat vilket gör att deras mandat fördelas på övriga 7 partier vilket gör att högersidan skulle förlora om det vore val idag enligt Novus mätning som presenteras av SVT idag.
 
ANALYS

När SD och Centern hamnar i fokus som de gjort senaste tiden - inte minst när de hamnar i fajt med varandra - så gynnas båda partierna i takt med uppmärksamheten. Samtidigt ebbar nu pandemin bort allt mer i debatten samtidigt som brottsligheten och migrationen synts allt mer. När frågor som gängkriminaliteten och Danmarks nya migrationsförslag seglar upp på agendan så ökar högersidan.

Samtidigt lever Liberalerna allt farligare och partiet har svårt att komma ut i media förutom när det uppmärksammas att de ligger dåligt till i opinionsmätningarna. Loppet är inte kört ännu men gränsen går någonstans kring 3,5 % avseende om väljare kommer att våga stödrösta eller men det hinner fortfarande hända mycket före valet. 

✅ V ligger på en fortsatt mycket hög nivå och har gynnats av debatten kring marknadshyror.

✅ S tappar mest av alla och har behöver hitta nya profilfrågor efter pandemin.

✅ MP ligger strax över spärren men är märkbart svaga jämfört med till exempel Miljöpartiet i Tyskland.

✅ C går mycket starkt i opinionen och stärks av sina starka markeringar mot SD.

✅ L befinner sig i total kris. Jakten på moderata stödröster har ännu så länge misslyckats.

✅ M har parkerat på klart högre nivå än vid valet 2018. 

✅ KD:s kris har planat ut.

✅ SD ökar rejält och är i god form.

◾Mätningen är genomförd 3 maj - 6 juni. Skillnaderna jämfört med majmätningen är inte statistiskt säkerställda.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen.

[yop_poll id="180"]

3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 aug 2026

Chockfaktura på väg – blir ”hemskt dyrt” för hushållen

2026 08 03

Elpriserna skjuter i höjden.

I juli var de dubbelt så dyra jämfört med samma period förra året.

Nu kommer nästa smäll för hushållen.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en kommentar till Expressen.

Enligt experten behöver hushållen stålsätta sig inför prisökningar på mellan 30 och 40 procent i höst jämfört med föregående år. 

Hemberg flaggar för att det kan bli "hemskt dyrt" för många hushåll. För villaägare kan det innebära flera tusen kronor i ökade kostnader.  

– Det kan innebära 1 500 kronor extra i oktober och sedan fortsätta under hösten. Man får hoppas att folk har tänkt på att de har haft billiga elräkningar under sommaren och sparat pengarna till hösten, säger han till tidningen.

Flera förklaringar

Den kommande prissmällen förklaras av flera faktorer. Hemberg pekar bland annat på ovanligt låga nivåer i vattenmagasinen, driftstörningar i kärnkraftverk och krisen i Mellanöstern.

–  Kärnkraften kommer tillbaka, så den är vi inte oroliga för. Men om vattenmagasinen inte fylls på och Hormuzkrisen inte löser sig kommer den att hänga kvar under vintern, säger han till Expressen.

ANDRA LÄSER: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Omvänt läge på elmarknaden

Under sommaren har elmarknaden förändrats i Sverige. Elen är som billigast på dagen i stället för på natten.

Kunder som har elavtal med kvart- eller timpris kan spara tusenlappar genom att flytta sin elanvändning till de billigare timmarna, uppger Rasam Sheibeh, energi- och klimatrådgivare vid Sollentuna kommun.

Han uppmanar även hushållen att se över sina elavtal.

– Det är viktigt att jämföra vilket avtal och vilket bolag man har valt, för att vara säker på att man har det rätta, säger Sheibeh till SVT Nyheter.

Att anpassa sin elförbrukning är dock lättare sagt än gjort. Många befinner sig på jobbet när elpriset är som lägst mitt på dagen.

– I och med att vi får mer icke planerbar produktion i nätet och större prisvariation så kan du tjäna mer om du är flexibel. Då får man ställa sig frågan: kan och vill jag vara det? säger Elföretagens elmarknadsanalytikern Magnus Thorstensson till DN.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset faller 

Foto: M Lis

Text: Redaktionen