SD och Socialdemokraterna överens

2023 09 29

– Ja det verkar ju så!

Det utbrast SD-ledaren Jimmie Åkesson i SVT Aktuellt 21 på torsdagskvällen.

Frågan han svarade på avser den politiska enigheten om att sätta in militären i kampen mot den eskalerande och dödliga gängbrottsligheten.

TV-sändning

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson framhöll i TV-sändningen att hon vill ta hjälp av Försvarsmakten.

SVT:s programledare vände sig därefter till SD-ledaren.

– Jimmie Åkesson ni har ju varit inne på samma spår, att ta in militären.

– Förstår jag saken rätt här – att här är Socialdemokraterna, Moderaterna och Sverigedemokraterna ense.

Snabb lagstiftning

– Ja det verkar ju så!

– Socialdemokraterna var så sent som i juni motståndare till det här. Men nu har man ändrat sig, svarade Jimmie Åkesson (SD).

Han framhöll att det hela borde ha skett långt tidigare men ser ändå positivt på att enigheten nu ökat kraftigt.

– Det öppnar ju för att vi ska kunna få på plats lagstiftning snabbt, sa Åkesson.

Oskyldigas liv

I samma TV-sändning deltog även justitieminister Gunnar Strömmer (M).

Alla tre debattörer betonade den mycket allvarliga situation som Sverige befinner sig i avseende det dödliga våldet som även kräver oskyldiga människors liv.

Militären kan bevaka

– Vi kommer att behöva arbeta snabbare på flera olika fronter parallellt, säger Strömmer (M).

Frågan om att polisen ska ta hjälp av militären tog förnyad fart på torsdagen i samband med att Socialdemokraterna gav nytt besked i frågan.

Partiledare Magdalena Andersson krävde då att militären sätts in mot de grova brottslingarna.

– Försvarsmakten kan avlasta Polisen med transporter, tekniskt bistånd och bevakning.

Det framhäver Magdalena Andersson (S) på sin Facebooksida.

Är inte Sverige

Våldsvågen som skakar Sverige blir allt värre och dödsskjutningarna har nått rekordhög nivå.

Socialdemokraterna kräver nu att Moderaterna, Sverigedemokraterna, Liberalerna och Kristdemokraterna gör mer för att stoppa våldet i Sverige.

– Det här är inte Sverige, så här ska vi inte ha det i Sverige, säger S-ledaren till Aftonbladet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp. Riksdagen

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Swedbank: Gränsen går vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 07 01

Pengar bidrar till minskad stress och oro och i förlängningen större lycka.

Men enbart upp till en viss gräns.

Och den gränsen går vid en lön på 50 000 kronor. Därefter tycks inte pengar göra människor särskilt lyckligare, enligt en rapport från Swedbank.

John Karsberg är forskare vid Handelshögskolans center för lycka och välmående och har tagit del av studien.

– Lycka är gemenskap, möjligheten att påverka sin egen situation, balans i livet och även framtidstro. Men ett visst mått av pengar kan ju vara en förutsättning för att driva välmående och lycka, säger han till Di.   

Hälften missnöjda med lönen  

Rapporten, som släpptes i vintras, har återaktualiserats efter att riksdagspartierna de senaste veckorna lagt extra mycket fokus på hushållsekonomi i valrörelsen. Under Almedalsveckan har exempelvis Moderaterna lovat att barnfamiljer ska få upp till 5 000 kronor mer i plånboken om Tidöpartierna får nytt förtroende. Vänsterpartiet har samtidigt lovat en “bebispeng” på 15 000 kronor till nyblivna föräldrar.   

Enligt Swedbank är det bara hälften av undersökningens deltagare som är nöjda med sin inkomst.   

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår. En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank. 

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Folk med låga inkomster väljer pengar

Storbanken visar att folk tenderar att välja pengar framför lycka i större utsträckning fram till en lön på 37 000 kronor. Därefter avtar trenden och bryts alltså ännu tydligare vid 50 000 kronor.

Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka på Center for Wellbeing, Welfare and Happiness vid Handelshögskolan i Stockholm. 

Handelshögskolan har dessutom frågat hur mycket folk skulle kunna tänka sig att betala varje månad för att bli ännu lyckligare, utifrån en tiogradig skala.   

Omkring 3 000 kronor var det vanligaste svaret, enligt Di.

LÄS MER: Kritiskt läge inför hösten – tung smäll hotar hushållen

Foto D. Husted

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Biltema uppmanar kunder i hela Sverige – lämna tillbaka genast

2026 06 30

Kunder till lågpriskedjan Biltema varnas för en populär produkt.

Mitt i sommarvärmen går den populära kedjan ut och återkallar en vara som används flitigt av många semesterfirare. Särskilt campare.

– Biltema uppmanar alla kunder som har Biltema Campingstol med artikelnummer 37-516 att sluta använda dessa och kontakta Biltema för att få pengarna tillbaka, uppger kedjan i ett uttalande.

Produkten heter campingstol, 8 positioner.

Risk för personskada

Upptäckta kvalitetsbrister ligger bakom återkallandet.

– Detta kan innebära att stolens aluminiumprofiler viker sig, vilket kan utgöra en risk för personskada, framhåller Biltema.

Återkallelsen omfattar samtliga stolar som sålts fram till och med den 30 juni 2025.

Använd inte

Biltema uppmanar nu sina kunder att genast sluta använda campingstolen.

Istället ska den återlämnas till närmaste varuhus. Pengarna återbetalas och inget kvitto behöver uppvisas, enligt kedjan.

LÄS OCKSÅ: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Riskerade vite

Biltema har sedan tidigare fått beskedet att den aktuella campingstolen bedöms vara farlig och måste återkallas, rapporterar Partille tidning.

– I bakåtfällt läge brister aluminiumrören och man faller handlöst bakåt med risk för skador på rygg, nacke och huvud, framhåller Konsumentverket i beslutet, enligt tidningen.

Om föreläggandet inte följdes riskerade Biltema ett vite om två miljoner kronor.

Togs bort

Det ledde till att stolen slutade säljas i juni förra året.

Däremot gjordes ingen återkallelse, förrän nu.

– Under framtagning genomgår Biltemas produkter riskbedömning och noggranna tester för att säkerställa att de uppfyller relevanta föreskrifter och säkerhetskrav på alla marknader där Biltema är verksamt, framhåller lågpriskedjan, i ett uttalande.

– Trots detta har vi uppmärksammats på att denna produkt kan utgöra en säkerhetsrisk, och därför väljer Biltema att återkalla produkten.

LÄS OCKSÅ: Trippelsmäll för svensk mat

Foto: Biltema

Text: Redaktionen