SD-ledamot dödssjuk – har bara månader kvar att leva

2023 11 24

Riksdagsledamoten Sven-Olof Sällström (SD) lider av en dödlig sjukdom.

Den 55-åriga SD-politikern är svårt sjuk i cancer.

Idag berättar Sven-Olof Sällström om sin sjukdom och att han fått beskedet om att han enbart har ett par månader kvar att leva.

– Nu har inte cellgiftsbehandlingarna gått lysande, detta är den sista behandlingen de har att erbjuda mig och jag är ganska övertygad om att det inte blir ett positivt svar, säger ledamoten till SVT.

"Nio månader kvar"

Allting började med gallgångscancer för två år sedan.

Nu lider Sven-Olof Sällström även av levercancer.

Läkarna har berättat att en operation inte är möjlig, inte heller en transplantation.

Om cellgifterna inte skulle fungera gav läkarna honom ungefär 1,5 år kvar att leva.

– Och nu är det nio månader kvar, säger Sven-Olof Sällström.

Lämnar tjänsten

Sven-Olof Sällström har sedan i höstas varit vice ordförande i försvarsutskottet.

Den platsen kommer han nu att lämna.

Redan när han tog sig an jobbet visste han alltså om att han var sjuk, men inte exakt hur illa det var.

Därför tackade han ja till uppdraget.

– I augusti tog de datortomografi och såg inga metastaser, inga cancertumörer. Då kände jag att jag kanske var en av de få som skulle ta mig ur den cancerformen positivt, säger ledamoten till Expressen.

Hyllas av kollegor

En av flera i Sverigedemokraterna som hyllar sin partikollega är Mattias Karlsson.

– En kär gammal vän, stridskamrat och partiveteran, som ägnat nästan hela sitt vuxna liv åt att försvara Sverige med både håg och hand, uttrycker Mattias Karlsson på sociala medier.

Jag vill i alla händelser ta tillfället i akt att än en gång, från djupet av mitt hjärta, tacka Svenne för allt han gjort för Sverige, demokratin, Europas säkerhet, SD och mig. 

Ville se Ukraina vinna

Sven-Olof Sällström brinner för utrikesfrågor.

Han säger att det känns bittert att inte få uppleva när Ukraina vinner kriget.

Ledamoten är tidigare yrkesofficer och har, till skillnad från Sverigedemokraterna som parti som vände under 2022, länge velat att Sverige går med i Nato.

SD-politikern tror att det var en av faktorerna som gjorde att partiet ville se honom i just försvarsutskottet.

Haft flera roller

Sven-Olof Sällström gick med i Sverigedemokraterna 2006.

Två år senare utsågs han till partiets Europapolitiske talesperson.

Han har bland annat även agerat ekonomisk-politisk och arbetsmarknadspolitisk talesperson i olika omgångar.

Foto: Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musks pappa vädjar till sonen

2025 06 06

Elon Musks pappa blandar sig nu i storbråket mellan sonen och Donald Trump.

Det eskalerande storbråket mellan Elon Musk och president Donald Trump har dominerat nyhetsflödet de senaste timmarna och dagarna.

Trump har kallat Musk för ”galen”, och Musk har svarat med att hävda att Trump finns med i utredningen mot pedofilen Jeffrey Epstein, som stod åtalad för sexhandel och hittades död i sin fängelsecell 2019.

Nu blandar sig Elon Musks pappa Errol i bråket – och riktar en vädjan till sonen.

Har kontaktat sonen

Elon Musks pappa är den sydafrikanska affärsmannen Errol Musk.

Han reagerar starkt på storbråket mellan sonen och Donald Trump, och beskriver det som en drabbning mellan två ”elefanttjurar eller alfahanar som bråkar med varandra”, rapporterar Newsweek.

Errol Musk reagerar bland annat på att sonen påstår att Trump ingår i Epsteinutredningen.

– Jag har ingen aning om vad han tänkte, säger Errol Musk.

– Jag kan bara föreställa mig att det bara är ett dumt misstag, tillägger han.

Han berättar också för Al Arabiya att han har skickat en vädjan till sonen via sms.

– Jag skickade ett meddelande till honom... där jag sade till honom att se till att det här försvinner, avslöjar pappa Musk.

Han är övertygad om att sonen och USA:s president fortfarande kan försonas, trots att de har riktat väldigt hårda ord mot varandra.

”Slår bakut”

Errol Musk tror också att sonen kan ha gett sig in i bråket med USA:s president på grund av stress.

– När människor har gått igenom mycket stress... når de så småningom en punkt där de slår bakut, säger Errol Musk.

Han understryker att även personer i samhällets toppskikt bara är människor.

– Även på de högsta nivåerna kämpar människor för att hitta en gemensam grund, säger han.

Bråket mellan Elon Musk och Donald Trump har fortsatt och eskalerat under fredagen. Trump har bland annat gjort klart att han inte är intresserad av något försonande telefonsamtal med Elon Musk.

Foto: Steve Jurvertson, Flickr

Text: Redkationen


Kläder orsakar kaos i svenska städer

2025 06 06

Stora högar av kläder har orsakat kaos på många håll i Sverige.

Enligt den nya lagen om textilinsamling, som trädde i kraft i årsskiftet, ska textilavfall inte slängas i hushållssoporna utan lämnas in för återvinning.

Men övergången har skapat problem på många håll i Sverige.

Nu larmar kommuner och organisationer om att de blir överösta med gamla kläder.

”Vi är inga avfallshanterare”

Den nya lagen har orsakat problem och svårigheter för både kommuner och organisationer, rapporterar DN.

Den plötsliga ökningen av kläder och textilavfall som lämnas in har skapat en situation som för många har varit svår att hantera. Många svenskar är också osäkra på vad de förväntas göra med textilavfallen.

På Skåne Stadsmission har omställningen orsakat en kaotisk situation, rapporterar tidningen.

Där får man nu in enorma mängder kläder, varav en stor andel inte går att sälja för att det är för trasigt eller slitet.

Stadsmissionen understryker nu att det inte är deras uppgift att hantera avfall.

– Framför allt är det tid som läggs på att ta bort avfall, det är den stora skillnaden nu sen textilavfallslagen kom. Men vi är ju inga avfallshanterare och vi har inte blivit fler sen lagen kom, säger Skåne Stadsmissions försäljningschef Christel Breum till tidningen.

Många inte redo

Av de kläder som lämnas in till Skåne Stadsmission har andelen osäljbart ökat markant.

Tidigare var det cirka 20 procent, nu är det snarare 40 procent, enligt Breum.

Andra organisationer och kommuner runt om i Sverige upplever liknande problem.

Den nya textilinsamlingslagen har välkomnats av många.

Samtidigt verkar inte alla ha varit redo att hantera övergången direkt.

Redan i januari slog till exempel Umeå kommun larm om en kaotisk situation, bara tre veckor efter att lagen börjat gälla, rapporterade SVT.

Kommunen uppmanade medborgare att vänta med att lämna in gamla kläder, eftersom alla containrar redan var överfulla. Kaoset berodde i det fallet på att en upphandling hade överklagats.

– Vi nekar ingen att lämna in textil, men vänta gärna tills problemet med upphandling är löst, sade Per Sundström, renhållningschef på Vakin, till kanalen.

Flera andra kommuner och organisationer uppges också ha fått problem efter att lagen trädde i kraft.

Foto: Nick de Partee

Text: Redaktionen