SD-ledamot anklagas för att sprida rysk desinformation i Sverige

2021 10 23

Sverigedemokraternas ledamot Roger Richthoff anklagas nu för att sprida rysk desinformation till svenska folket.

Detta rapporterar Expressen som uppger att Centerns Niels Paarup-Petersen riktar kraftig kritik mot SD-riksdagsledamoten Richthoff som sitter i Försvarsutskottet. Richthoff kallade bland annat vaccinet för en giftspruta vilket Centern reagerar starkt emot.

Rysk desinformationspropaganda

– Om det är någon som sprider gift så är det han som sprider gift i samhällskroppen genom den typen av vidareförmedling av desinformation, säger Paarup-Petersen till Expressen som uppger att Centerprofilen anser att Richthoff sprider rysk desinformationspropaganda.

Ryssland har ägnat sig åt att sprida desinformation och lögner om vaccinet i EU-länder för att skapa oro och splittring.

”Detta så kallade vaccin”

SD-ledamoten Roger Richthoff representerar Södermanland i riksdagen och har suttit i riksdagen i 6 år. Det var i en lokal Mariefredsgrupp på Facebook som han gick ut och bland annat påstod följande i en diskussion om vaccineringen av barn:

▪Kallar det av myndigheter godkända vaccinet för ”giftspruta”

▪Omnämner vaccinet som ”detta så kallade vaccin”

▪Skriver att ”nackdelarna med att ta vaccinet överstiger med råge den nytta det gör, framförallt för barn”

Sitter i Försvarsutskottet

Centern Niels Paarup-Petersen anser att Richthoff ägnar sig åt klassisk desinformationspropaganda.

– När man går ut och säger att vaccinet är ett gift så har man tagit steget från en öppen, faktabaserad debatt om vaccinets för- och nackdelar. Det är just det som är klassisk desinformationspropaganda. Han sitter i Försvarsutskottet och borde ha god kännedom om hur vissa länder försöker påverka våra stater, säger Paarup-Petersen till Expressen.

Något helt annat

Richthoff har förklarat att han bara ville spetsa till det lite för att få igång en debatt men media har rapporterat att han uttalat sig negativ om vaccinet även vid andra tillfällen, varnat andra för vaccinet samt sagt att han inte själv ska vaccinera sig.

Centerns Niels Paarup-Petersen betonar att det är viktigt med en forskningsdebatt men anser att Richthoff ägnar sig åt något helt annat.

Inga fakta bakom

– Han bidrar med att säga att vaccinet är ett gift in i kroppen. Det finns inga fakta som underbygger det. Det finns inga forskare som yttrat sig om att det här är ett gift. Han förstärker misstron till vaccinet. Om det är någon som sprider gift så är det han som sprider gift i samhällskroppen genom den typen av vidareförmedling av desinformation, säger Paarup-Petersen till Expressen.

Foto: N. Vorovbyev


JUST NU: Coop stoppar ägg – sålts i flera butiker

2025 10 22

Coop återkallar ägg.

Produkten som stoppas är 6-pack Änglamark ägg med bäst före-datum 2025-11-02.

Orsaken till återkallelsen är att äggen kan innehåll salmonella. Att konsumera äggen kan vara farligt, men vid upphettning till 70 grader dör salmonellabakterien.

Sålts i många butiker

 Produkten har sålts i flera butiker, uppger Coop.

– Leverantören av äggen har vid en rutinkontroll upptäckt salmonella i ett stall. Inga ägg har bekräftats med smitta, men som försiktighetsåtgärd så återkallas nu ägg från aktuell producent, framhåller butikskedjan i ett uttalande.

Uppmaning till kunder

Coop uppger att man tar händelsen på ”mycket stort allvar”.

Kedjan och leverantören utreder händelsen och produkten har belagts med säljstopp.

– Produkten är stoppad i kassan och är inte möjlig att köpa. Kunder som har köpt produkten ovan med aktuellt bäst före-datum uppmanas lämna tillbaka produkten i Coops butiker och få pengarna tillbaka. Coop beklagar det inträffade, framhåller Coop.

Kunder som köpt äggen uppmanas att kontakta Coops kundservice på telefonnummer 0771171717 eller via kontaktformulär på coop.se.

LÄS MER: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker 

FAKTA: Salmonella

- Salmonella är en bakterie som kan orsaka magsjuka.

- Bakterien trivs bäst i tarmen hos människor och djur, men den överlever bra i andra miljöer också.

- Salmonella sprids främst via mat som äts utan att ha hettats upp ordentligt. De flesta som blir sjuka i Sverige har smittats utomlands.

- Ett halvt till några dygn efter att man fått i sig bakterien drabbas man av  diarréer, magkramper, feber och ibland kräkningar. Detta varar oftast några dygn, men kan ibland bli mer långvarigt. I ovanliga fall kan man få följdsjukdomar som till exempel ledbesvär. 

- Vid upphettning till 70 grader dör salmonellabakterien. 

Källa: Livsmedelsverket

LÄS OCKSÅ: Coop öppnar ny jättebutik – ”Dubbelt så stor” 

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

Lagerjätte går i konkurs

2025 10 22

Ett bolag som förlorade 124 miljoner kronor på Northvolts konkurs tvingas kasta in handduken.

Det handlar om transport- och lagerbolaget Logs Logistics AB, som är beläget i Borlänge.

Bolaget har erbjudit transporter och lagringstjänster till flera stora aktörer – bland annat LKAB, SSAB, DB Schenker och Wibax, rapporterar Branschaktuellt.

Men nu är det slut. På onsdagen meddelar bolaget att man ansöker om konkurs.

– 2025 har varit ett turbulent år, där vår näst största kund, Nortvolt, först ställde in betalningarna och sedan även gick i konkurs. Vi har försökt att hantera bortfallet, men vår ryggsäck blev allt för tung att bära, framhåller Log Logistics i ett uttalande enligt tidningen.

Konkursförvaltare blir Henrik Schef på Zedendahl advokatbyrå i Avesta.

Nytt bolag

Trots konkursen kommer verksamheten att fortsätta i ny kostym. Bolaget har startat upp Logs L&T AB som ska driva en liknande verksamhet.

–  Då vi i övrigt har en livskraftig verksamhet har vi i dag beslutat att göra en omstart. En extern finansiering kommer att tillföra det kapital och de garantier som behövs, vilket ger oss en stabil grund att stå på, framhåller Log Logistics enligt Branschaktuellt.

LÄS MER: Nu vänder det på byggmarknaden

Konkurserna minskar

Under september minskade antalet konkurser med tre procent jämfört med motsvarande period i fjol, rapporterar affärs- och kreditinformationsföretaget UC.

Flera branscher noterar kraftiga nedgångar – bland annat minskade antalet konkurser inom partihandeln med 10 procent.

–  För sjätte månaden i rad har UC noterat sjunkande konkursnivåer vilket indikerar en långsiktig stabilisering. Antalet nystartade bolag ökade med cirka 16 procent, rapporterar UC.

Den positiva trenden syns dock inte i byggbranschen, där konkurserna ökade med 12 procent i september.

– Värt att notera denna månad är ökningen av konkurser inom byggbranschen, som kommer efter mer eller mindre genomgående minskningar det senaste året. Sammantaget är det ett svårbedömt läge för svensk ekonomi, men med försiktiga ljusglimtar, säger Amanda Aldestam, analytiker på UC. 

LÄS OCKSÅ: Slovakien svänger helt om Ryssland – på ett villkor

Foto: Ratfink1973

Text: Redaktionen