NORRKÖPINGS TIDNINGAR: SD-kommunalråd sålde hemligt försvarsmaterial

2022 11 02

Det sverigedmokratiska kommunalrådet i Norrköping, Christopher Jarnvall, sålde hemligt försvarsmaterial till ett franskbaserat företag, uppger Norrköpings Tidningar. 

Försäljningen gav honom en kvarts miljon.

– Jag kan säga så här, hade jag känt till att det var sekretessbelagt hade jag inte lämnat ut det, framhåller han för Norrköpings tidningar, som kommer med avslöjandet.

Jarnvall tillägger:

– Jag hade inte en aning om att det här var känslig information.

Kan ha varit mer pengar

Enligt uppgifter från Försvarsmakten till tidningen kan beloppet, 250 000, ha varit väsentligt högre.

– Ja, det här kontraktet var bara för första kvartalet av 2001. Det ska finnas fler kontrakt, han har säkerligen fått mer pengar, påpekar källan.

Affären ska ha ägt rum i samband med upphandlingen av helikoptrar till det svenska försvaret under 1990-talet som försäljningen ägde rum.

Det nyblivna SD-kommunalrådet jobbade så dags med information inom Försvarsmakten och hade tillgång till dess lokaler. Parallellt drev han en verksamhet som informatör och konsult.

Kommunalrådspost i Norrköping

Christopher Jarnvall, förstanamn på valsedlarna, och hans SD nådde framgångar i kommunvalet i Norrköping. Men precis som i regeringen finns inte partiet med i det kommunala styret. Däremot ger man sitt stöd till de tre partier som kommer att leda kommunen den kommande mandatperioden: Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna.

Dock såg Jarnvall när det nya kommunstyret presenterades att det var naturligt att partiet skulle ha en kommunalrådspost i Norrköping.

– Det är viktigt, för då är vi ju med och styr på riktigt, framhöll han för SR.

Jarnvall fick sin önskan igenom och är i dag ett av en handfull kommunalråd.

Han har också gjort sig ett namn såsom programledare för SD:s partikanal Riks.

Foto: Arkiv

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


25sep2025

Svenskt dryckesbolag i konkurs

2025 12 19

Dryckesbolaget DUG Foodtech tackar för sig.

Dryckesbolaget DUG Foodtech – som bland annat säljer potatisbaserad dryck i dagligvaruhandeln – tvingas tacka för sig.

Så sent som i början av december hotades bolagets aktie med avnotering från börsen.

Sedan dess har situationen försämrats ytterligare – och DUG Foodtech går nu i konkurs.

Stora problem

Bolaget har omkring 4 500 aktieägare på Avanza och drygt tusen på Nordnet.

Börsoperatören Nasdaq har bedömt att bolaget, i olika avseenden och vid flera tillfällen, har begått överträdelser av regelverket.

Redan igår släppte bolaget ett pressmeddelande om akut likviditetsbrist och att de sökte finansiering för att fortsätta bedriva sin verksamhet.

Men bara en dag efter det kommer besked om att det blir konkurs.

Går i konkurs

DUG Foodtech nöjer sig med ett enkelt besked om konkursen.

– Styrelsen i DUG Foodtech AB har idag beslutat att ansöka om att försätta DUG Foodtech AB i konkurs. Konkursansökan kommer att lämnas in vid Lunds tingsrätt, framhåller bolaget via sin webbsida.

– Orsaken till beslutet att ansöka om konkurs är att DUG inte har lyckats säkra tillräcklig finansiering för att kunna upprätthålla verksamheten.

Läs mer: Slopa inkomstskatt för denna grupp – KD ger besked

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 8 procent under november månad jämfört med samma period föregående år.

UC noterar bland annat en ökning av konkurser inom detaljhandel om 22 procent.

Hög nivå

UC:s analytiker Amanda Aldestam kommenterar.

– Trots minskningen av konkurser i november ligger årets nivåer för januari–november kvar på samma höga nivåer som under motsvarande period 2024, säger hon.

Läs mer: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Foto: M. Stern

Text: Redaktionen