SD går till angrepp – efter S-ledarens tårar

2023 11 15

Med tårar i ögonen svarade Magdalena Andersson (S) på statsminister Ulf Kristerssons kritik mot Socialdemokraterna och partiets riksdagsledamot Jamal El-Haj.

– Min bestämda känsla är att det finns en terrorromantik i vissa S-kretsar. Det borde besvära S-ledare, sa Ulf Kristersson (M) och påpekade att El-Haj närvarat på en konferens där en högt uppsatt Hamasledare uppges ha deltagit.

Med gråten i halsen svarade Andersson:

– Hans sonhustrus familj utplånades för några dagar sedan, 36 personer sveptes bort i det här fruktansvärda kriget. Och du menar att han är en terrorromantiker som står bakom Hamas?

– Det är en fruktansvärd anklagelse Ulf Kristersson. Du är landets statsminister. Hur kan du göra så här?

 SD går till angrepp

Ulf Kristersson har inte kommenterat S-ledarens uttalande.

Martin Kinnunen (SD), som ersatte Jimmie Åkesson i dagens riksdagsdebatt, har dock mycket att säga om händelsen.

I ett inlägg på X går Kinnunen till angrepp.

”Märkligaste jag sett”

– Något av det märkligaste jag sett i en debatt i kammaren. Man kan inte fly undan tuffa frågor genom att börja gråta. Ja för många civila dör i Gaza även Hamassympatiserande civila. Man kan ändå ställa frågor kring ledamöters åsikter om en terrororganisation, skriver SD-ledamoten.

Andersson svarar

Magdalena Andersson har svarat på Kinnunens utspel.

– Det håller jag helt med om och det var inte så att jag grät i talarstolen. Jag svarade på Ulf Kristerssons frågor, men det är fortfarande man som statsminister har ett ansvar att ena landet, säger hon till SvD och fortsätter:

– Ulf Kristersson visade i dag återigen att han inte är mogen den uppgiften och jag är väldigt besviken.

Magdalena Andersson får stöd av partikollegan och riksdagsledamoten Annika Strandhäll (S). 

– Sverige har en djupt ovärdig statsminister. Att han utan grund smutskastar en enskild individ helt hänsynslöst för att plocka billiga politiska poänger är det värsta jag sett en statsminister låna ut sig till. Jag är tacksam att Magdalena Andersson reagerar så starkt och tydligt, framhåller hon i ett inlägg på X.     

Foto: Sveriges riksdag resp Ninni Andersson

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen