SD går fram med omfattande uteslutning – partistyrelse rasar

2023 02 20

Sverigedemokraterna utesluter hela partiets styrelse i skånska Klippan.

Totalt handlar det om tolv lokalpolitiker, rapporterar DN.

Bakgrunden är att styrelsen valt in två olika personer med kopplingar till nazism till politiska poster. Personerna uppges sedan tidigare ha uteslutits av SD. Trots detta valde partistyrelsen i Klippan att ge personerna nya uppdrag för partiet.

– Det rör sig om två män som båda var aktiva i nazistiska NSF, Nationalsocialistisk front, i Klippan under 1990-talet och början av 2000-talet. Den ena var lokal ledare, den andra propagandachef, rapporterar DN.

Hela styrelsen borta

Uteslutningen av SD-politikerna i Klippan innebär att kommunen plötsligt får tio politiska vildar.

– Hela styrelsen i Klippan utesluts, så den är borta. Nu går distriktet in och kommer att kalla till ett extra årsmöte där man väljer en ny styrelse, säger Mikael Eskilandersson (SD), ordförande för partidistriktet i Skåne, till DN.

Endast två ordinarie ledamöter kommer att sitta kvar i kommunfullmäktige.

– Det kommer finnas tio stycken i kommunfullmäktige som blir vildar. De får själva välja om de sitter kvar eller lämnar. Om de lämnar blir ersättarna sverigedemokrater, förklarar Mikael Eskilandersson.

”Beklagligt”

Sverigedemokraterna i Klippan kritiserar partiets beslut.

– Sverigedemokraterna ställningstagande att utesluta SD Klippans folkvalda är djupt problematiskt och beklagligt ifrån en demokratisk och rättsetisk synvinkel. Den efterföljande debatten som följer bör vara hur långt ett centralt partis rätt att påverka en kommuns folkvalda församling sträcker sig, framhåller de i ett inlägg på Facebook.

Vidare hävdar SD i Klippan att de har följt alla stadgar, kommunikationsplaner och etiska riktlinjer som är tillhandahållna utav partiets centrala organisation, samt all relevant svensk lagstiftning.

– Summariska uteslutningar på godtyckliga grunder som Sverigedemokraterna använder sig mot intern opposition är bekymmersamt inte bara ifrån demokratiska grundvärden utan måste vila på en rättssäker grund. Toppstyrning, Dubbla måttstockar, hyckleri över partiets bakgrund och bristande rättsetiska principer skadar partiet och dess utveckling, detta vänder vi oss emot.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Explosioner i Moskvaregionen

2025 10 26

Rapporter kommer om explosioner nära flygfält i Moskvaregionen.

Uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Det ska handla om rapporterade explosioner i Moskvaregionen nära flygfält där Ryssland har olika typer av strategiska bombplan.

Uppgifterna kommer från Andriy Kovalenko, chef för Centret för motverkande av desinformation i Ukraina samt ryska medier, uppger RBC Ukraine.

Uppgifter om explosioner

Explosionerna rapporterades i Moskvaregionen nära en flygbas där Ryssland har en rad olika typer av bombflygplan.

Flygfältet Sjajkovka och Kaluga flygplats i Kaluga-regionen uppges också ha attackerats.

– I Moskvaregionen och andra regioner i Ryssland är militära flygfält under attack, uppger Kovalenko.

Olika flygplan

I nuläget är det oklart vad det är som har exploderat och huruvida några ryska flygplan har träffats i samband med attacken.

Enligt ryska källor siktade attackdrönare på ett flygfält som hyser ryska strategiska bombplan, inklusive Tu-160, Tu-95MS och Tu-22M3.

Sent på söndagskvällen kommer också uppgifter om att oljedepån Serpukhov i Moskvaregionen har attackerats.

Läs mer: Trumps stenhårda villkor – bara då kan han träffa Putin igen

Inga ändringar

Samtidigt fortsätter Trump-administrationens ansträngningar för att få till fred.

Ryssland understryker att de inte har gjort några ändringar gällande sitt förhållningssätt till kriget, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Förblir oförändrad”

ISW förklarar.

– Den första vicechefen för ryska dumans utrikesutskott, Aleksej Tjepa, hävdade den 24 oktober att Rysslands ståndpunkt "förblir oförändrad" och försökte skylla på Ukraina och Europa för att ha stoppat förhandlingsprocessen, uppger tankesmedjan.

– Tjepa påstod att Ryssland är intresserat av att eliminera krigets "grundorsaker".

Läs mer: Rysslands plötsliga öppning – ”nära en lösning” på kriget

Foto:

Text: Redaktionen


“Lyft ut alla” – Leif GW kräver stor förändring

2025 10 26

Riksrevisionens senaste rapport förvånar inte Leif GW Persson.

Gängvåldet utgör fortsatt en utmaning för den svenska polisen.

I en fräsch rapport från Riksrevisionen framgår att Polismyndigheten inte har lyckats med den omorganisation som påbörjades för tio år sedan.

Leif GW Persson är inte förvånad över rapportens slutsats – han kräver nu en stor förändring gällande hur myndigheten är uppbyggd, rapporterar TV4.

Kräver förändring

År 2015 slogs de 21 länspolismyndigheterna, Statens kriminaltekniska laboratorium och Rikspolisstyrelsen ihop till en myndighet.

Leif GW Persson menar att myndigheten är alldeles för centraliserad.

– Svensk brottslighet är lokal. Det går inte att lösa med den mest centrala organisationen som finns, säger han till kanalen.

“Lyft ut alla”

GW menar att polisen i Sverige ska vara lokal – och efterlyser omfattande omorganisation.

– Jag skulle börja med att lyfta ut alla som sitter där nu. De kan hitta på något annat, säger han.

Läs mer: Användare av Swish varnas – flera anmälningar i helgen

Riksrevisionens rapport

Reformen från 2015 skulle ge högre kvalitet, ökad kostnadseffektivitet, ökad flexibilitet och väsentligt förbättrade resultat i polisens verksamhet.

Riksrevisionens övergripande slutsats är dock att Polismyndigheten inte har arbetat tillräckligt effektivt för att nå intentionerna, och att myndigheten heller inte har nått intentionerna med reformen.

Kritik redan då

Redan 2015 när centraliseringsarbetet påbörjades möttes initiativet av kritik.

Röster höjdes bland annat i Norrland där fyra ledningscentraler lades ner för att ersättas av en gemensam.

– Den erfarenhet och kännedom om länet som finns samlad i dom tjänsteåren går inte att ersätta, sade dåvarande vakthavande befäl i Sundsvall Mats Rasmusson till SVT då.

– Polisen ska utbilda ny personal till den nya centralen i Umeå men det kommer inte att räcka för att ersätta den lokalkunskap som finns hos dagens personal.

Läs mer: Sverige sticker ut i Europa – väcker hård kritik

Foto: Albin Olsson

Text: Redaktionen