SD byter tillfälligt ut Jimmie Åkesson

2023 06 12

Sverigedemokraternas partiledare byts ut under en period.

Hela 18 år har Jimmie Åkesson varit partiledare för SD.

Nu blir han "utbytt".

Den närmaste tiden kommer han inte att vara ansiktet utåt för sitt parti.

Förtroendet ges istället till skåningen Linda Lindberg från Helsingborg som ska ersätta Jimmie Åkesson i ett flertal uppdrag under sommaren.

Idag, på måndagen, berättar hon i en längre intervju med HD/Sydsvenskan om framtiden och vad som blir vikariens fokus framöver.

Inkallad till partiledardebatt

Från början kommunicerades det att SD-ledaren enbart skulle hoppa över Almedalsveckan i juli.

Men 48-åriga Linda Lindberg har exempelvis redan ersatt Åkesson under Järvaveckan nyligen.

Hon är även schemalagd att vikariera i samband med veckans partiledardebatt i riksdagen.

Linda Lindberg vill dock inte svara på om hon planerar att ta upp kampen med Åkesson på längre sikt.

– Jag tänker inte så. Just nu gör jag som gruppledare vad jag kan för att avlasta Jimmie i det stora arbete han har, säger hon och berättar att det är inflationen som kommer vara hennes primära fråga.

"Svår att efterträda"

Jimmie Åkesson är den partiledare som har störst betydelse för sina respektive väljare när det är dags för val.

2022 gick han om den förre M-ledaren Fredrik Reinfeldt på just den listan.

Statsvetare lyfte då ett varningens finger för vad som händer med ett parti den dag en så stark partiledare väl lämnar – när partiet är så beroende av samma person.

– Ju längre Jimmie sitter och upprätthåller starka förtroendesiffror och inte blir ifrågasatt, desto svårare blir det att efterträda honom, sade Henrik Ekengren Oscarsson från Göteborgs universitet till Expressen i maj.

"Klarar oss utan Jimmie"

Men Linda Lindberg håller inte med.

Hon menar att SD klarar sig även utan Jimmie Åkesson.

– Ja, vi har fantastiskt många duktiga företrädare i partiet. Jag är övertygad om att vi kan hantera det på ett proffsigt sätt, säger hon till HD/SDS.

Adderat uppdrag till listan

Det var i maj som Jimmie Åkesson meddelade att han kommer hoppa över politikevenemanget Almedalsveckan i sommar.

Nu har alltså fler uppdrag adderats till listan.

– Vi behöver profilera vår nya gruppledare och det är ett utmärkt tillfälle att göra det, sade SD-ledaren till Alltinget i maj.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen