SAS-plan utryms på Arlanda

2024 02 20

Ett misstänkt föremål har hittats ombord på ett SAS-flygplan på Arlanda.

– Polisen är på plats, säger Peter Werring, pressansvarig på Swedavia, till Expressen.

Misstänkt föremål

Enligt uppgifter till tidningen var det i samband med en ombordstigning som man hittade ett misstänkt föremål ombord på ett SAS-plan.

Vad för typ av föremål det gäller är ännu oklart. Polisen uppger att det inte rör sig om en väska. 

– Informationen jag har är knapphändig, det gäller ett SAS-plan som ska till Köpenhamn. Polisen är på plats och hanterar saken, säger Peter Werring till Expressen.

I övrigt är omständigheterna ännu oklara.

Utrymmer 

Strax efter 20-tiden kommer besked om att flygplanet utryms. 

– Personal ombord tog beslut om att utrymma planet, uppger polisen.

Vidare meddelar polisen att man är på plats och undersöker föremålet.

Platsen runt om planet är avspärrad.

– I nuläget finns ingen brottsrubricering, meddelar polisen. 

Kan utvidgas 

I nuläget har polisen inte fattat några beslut om utrymning av intilliggande utrymmen, men avspärrningarna runt planet kan utvidgas, rapporterar SVT. 

Polisen samarbetar med Tullverket i insatsen. Hur lång tid arbetet kommer att ta är oklart. 

– Det är svårt att säga, men de här ärendena brukar ta lite tid att undersöka, säger polisens presstalesperson Nadya Norton till SVT. 

Uppdatering: Avspärrningen hävd 

Senare på kvällen meddelar polisen att föremålet har undersökt och konstaterats vara ofarligt.

Avspärrningen runt flygplanen är hävd. 

Fler anträffade föremål

Det är inte första gången i dag som ett föremål fått polis och räddningstjänst att kallas in.

I samband med att en statlig myndighet skulle genomföra en åtgärd på en adress i Bettna i Flens kommun anträffade man suspekta föremål.

– Polis åker till adressen och på plats görs en bedömning av föremålen, som leder till att en förundersökning gällande förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse inleds, uppger polisen.

Polis på plats kunde på rak arm inte bedöma om föremålen är farliga, varför man tillkallat ytterligare hjälp.  

Nationella bombskyddet

Fastigheten har nu spärrats av och nationella bombskyddet (NBS) har inkallats för att genomföra en mer säkerställd bedömning av föremålen.

– Efter deras undersökning kommer nytt beslut tas hur ärendet kommer hanteras fortsättningsvis, meddelar polisen.

Polisen uppger att boende i närområdet, som berörs av polisens verksamhet, kommer informeras individuellt.

Påbörjat arbete

Nationella bombskyddet (NBS) är nu på plats vid adressen i Bettna.

– NBS har påbörjat sin undersökning av fastighet och föremål, informerar polisen.

Arkivfoto: SAS

Text: Redaktionen


OVÄDER PÅ VÄG: Tropisk orkan rör sig mot Sverige

2025 09 29

Snart blir det rejält blåsigt väder i stora delar av landet.

Resterna av den tropiska orkanen Humberto beräknas dra in över Sverige under helgen.

SMHI uppger att orkanen för med sig ett ”omfattande lågtryck” som får stor påverkan på väderläget.  

– I samband med det väntas regn eller skurar dra in över landet. Det blir också rejält blåsigt i sydvinden med tidvis hårda vindbyar, framhåller myndighetens meteorolog Caroline Vahlberg.

Finland varnar

Även Finland har uppmärksammat orkanens framfart över Atlanten.

– Den tropiska orkanen Humberto närmar sig Europa, säger Eveliina Tuovinen, jourhavande meteorolog vid Finlands meteorologiska institut, till Iltalehti.

Enligt Tuovinen beräknas Humberto försvagas innan den anländer till Norden. Samtidigt konstaterar hon, i linje med SMHI, att det finns risk för kraftiga vindar under lördagen och söndagen.

”Starka vindar och kraftigt regn”

Att orkaner rör sig över Atlanten är inget ovanligt fenomen.

– De som kommer in över land kommer inte till våra områden. Men de som tar en mer östlig väg och följer kusten kommer oftare in som rester över Atlanten, säger Per Egil Haga vid Norges meteorologiska institut till Dagbladet.

– Då kan de orsaka starka vindar och kraftigt regn.

LÄS MER: Nytt väderfenomen – tecken på en kall vinter

FAKTA: Orkaner

- En orkan är en jättelik storm över land eller hav med en vindhastighet på minst 33 m/s, eller 118 km/h.

- Orkaner, framför allt i form av tropiska cykloner, tillhör de allra farligaste naturkatastroferna för människor.

- Orkanens diameter kan vara mellan 300 och 1 000 kilometer, och en orkan kan nå upp till 10–15 kilometers höjd.

Källa: Röda Korset

LÄS OCKSÅ: Allvarlig kris för populär restaurangkedja 

Foto: Janeb13

Text: Redaktionen


Tryck inte på knappen – svenska folket varnas för telefonsamtal

2025 09 29

Polisen går ut med en varning till allmänheten.

Myndigheten har fått in flera larm om bedragare som utger sig från att vara från polisen.  

Flera svenskar har blivit uppringda av bedragarna. I samtalen uppmanas mottagaren att trycka på ”knapp 1” för att kopplas till polisen.

– Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller Swedish Police Authority och ringer av olika skäl, det kan exempelvis vara att ditt ID-kort har varit inblandad i ett brott eller att det finns en arresteringsorder (warrant for your arrest) för dig och att du är efterlyst, skriver Polismyndigheten om bedrägeriförsöken.

Viktig uppmaning

Polisen uppmanar allmänheten att inte trycka på någon knapp. Om bedragarna ringer upp ska man lägga på luren direkt.

– Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster, varken på svenska eller engelska. Om du mottar ett sådant samtal, avsluta samtalet direkt och anmäl bedrägeriförsöket till polisen, framhåller Polismyndigheten.

Så låter samtalen

Enligt polisen kan samtalen låta så här:

’’Det här är från Polisen. Ditt ID-kort är inblandat i oegentligheter, det finns en arresteringsorder utfärdad på dig.. tryck 1 för att bli kopplad till polisen’’

’’Det här är från Polisen. Ditt ID-kort är inblandat i penningtvätt, det finns en arresteringsorder utfärdad på dig.. tryck 1 för att bli kopplad till polisen’’

LÄS MER: Elon går ut med varning till kunder

Vanlig bedrägeriform

Så kallade vishingbedrägerier är en av de vanligaste bedrägeriformerna i Sverige.

Vishing innebär att bedragare ringer, mejlar eller skickar sms för att lura personer att lämna ut känsliga uppgifter, som kortnummer eller inloggningsuppgifter till banken.

Totalt blev bankkunder bedragna på två miljarder kronor genom vishingbedrägerier under åren 2019-2024, rapporterar SvD.

LÄS OCKSÅ: Svensk toppolitiker i rysk attack

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen