SAS-plan tvingas vända om

2025 02 02

Ett SAS-plan har tvingats vända om på grund av en “mystisk lukt”.

På söndagseftermiddagen kommer uppgifter om att ett SAS-plan som lämnat Arlanda har tvingats vända tillbaka till flygplatsen igen.

Anledningen till det ska vara att en “mystisk lukt” har upptäckts ombord.

Det rapporterar flera medier.

“Mystisk lukt”

Planet i fråga hade lämnat Arlanda och satt kurs mot Milano i Italien när det tvingades vända om.

Detta efter att en “mystisk lukt” upptäckts ombord.

– Jag kan inte svara vad för typ av lukt. Det vände tillbaka och har landat. Det taxar in mot gaten nu eskorterat av räddningstjänsten, säger flygräddningsledare Jonas Brunoson till Aftonbladet.

Oklart vad det är

Det framgår i nuläget inte vad det är för slags lukt och inga ytterligare uttalanden har kommit om situationen.

157 personer befinner sig ombord på planet som nu alltså har eskorterats mot gaten av räddningstjänsten.

Det hela kommer att utredas framöver och man kommer att arbeta för att ta reda på vad det var för någonting.

Flera olyckor

Under den senaste tiden har flera flygplan kraschat - på kort tid störtade två flygplan i USA.

Det ena var ett passagerarplan som kraschade i Washington, och det andra ett mindre flygplan med medicinsk personal som störtade i Philadelphia.

Det mindre planet var på väg till Tijuana i Mexiko för en medicinsk transport med en kort mellanlandning i Missouri, uppger BBC.

Ombord fanns ett patientbarn och hennes mamma, två piloter, en läkare och en sjukvårdare. 

De var alla mexikanska medborgare.

Hade livshotande sjukdom

Flickan som skulle transporteras till Mexiko hade precis avslutat en medicinsk behandling för en livshotande sjukdom på Shriners Children's Hospital i Philadelphia.

Flyget var på väg till Springfield, Missouri, för en kort mellanlandning innan det fortsatte till Tijuana.

– Jag såg ett plan träffa byggnaden och den exploderade. Himlen lyste upp och jag stannade till och det var riktigt illa häromkring, har en person som bevittnade händelsen sagt enligt BBC.

Foto:  Fabian N

Text: Redaktionen


Biltema-utmanare expanderar – “Ska bli kundernas favorit”

2025 02 02

Den danska Biltema-utmanaren Thansen öppnar nytt.

Biltema har länge varit det stora namnet när det kommer till bildelar och tillbehör.

På senare år har andra märken gett sig in i kampen om marknadsandelar - däribland finska Motonet.

En annan kedja som tagit sig in på den svenska marknaden är danska Thansen - som nu öppnar nytt.

Öppnar nytt

Thansen öppnar nu en ny butik i Almenäs i Nässjö, rapporterar Market.

Det innebär att kedjan nu har så många som nitton butiker runt om i Sverige.

– Småland är en spännande region med mycket intresse för bilar, säger Stefan Roysson, Administrationschef för Thansen Sverige.

Där flyttar de in

Thansen flyttar därmed in i varuhuskedjan Harald Nyborgs gamla lokaler mellan Willys och Stadium Outlet i Nässjö.

– Lägg till en handelsplats med attraktiva butiksgrannar som tillsammans kommer att dra kunder till varandra, fortsätter Stefan Roysson.

Utöver den nyöppnade butiken i Nässjö har Thansen även butiker i bland annat Borlänge, Gävle, Halmstad, Karlskrona, Malmö, Norrköping, Skövde och Värnamo.

“Ska bli kundernas favorit”

Thansen kommer även enligt Fastighetsvärlden öppna en flaggskeppsbutik i Stockholm.

Butiken kommer att vara cirka 1 100 kvadratmeter och vara belägen i Heron City, Kungens kurva.

– Vi är glada över att ha bidragit till Thansens etablering i Heron City Säger Felix Gripenberg, partner på Herde som bistått Balder i uthyrningen.

Sedan 2002 har Thansen varit verksamt som en mycket expansiv detaljhandelskedja med omkring 84 butiker i Danmark.

– Vi kommer att öppna många butiker och bli kundernas favorit och förstahandsval när det gäller reservdelar och utrustning för bilar, cyklar och camping, framhåller kedjan.

Flera utmanare

Biltema ser därmed ut att ha två utmanare som är på frammarsch i form av danska Thansen och finska Motonet.

Även Motonet har aviserat planer på tillväxt i Sverige och har som förhoppning att öppna nya butiker den kommande tiden.

Det återstår att se vad som blir av marknadsandelarna för respektive bildetaljhandelskedja.

Foto: Biltema resp J. Kavan

Text: Redaktionen


Bakslag för Trump – flera länder säger nej

2025 02 02

Donald Trump har föreslagit att förflytta invånare i Gaza till grannländerna.

Men nu går flera arabländer ut och säger nej till förslaget.

Egypten, Jordanien, Saudiarabien, Qatar, Förenade arabemiraten, Palestinska myndigheten och Arabförbundet meddelar alla i ett gemensamt uttalande att det inte är aktuellt.

Det rapporterar AP.

Så sade Trump

Så här sade Trump om saken förra veckan till Jordaniens Abdullah II:

– Jag sade till honom att jag skulle vilja att du tog på dig mer, för jag tittar på hela Gazaremsan just nu och det är en enda röra, en riktig röra, menade han enligt CNN.

– Jag vet inte, något måste hända, men det är bokstavligen en rivningsplats just nu. Nästan allt är rivet och människor dör där, så jag skulle hellre engagera mig med några av arabländerna och bygga bostäder på en annan plats där jag tror att de kanske skulle kunna leva i fred för en gångs skull.

Inte aktuellt

Trumps förslag tycks dock inte bli till verklighet då arabländerna säger nej.

I det nya uttalandet från arabländerna varnades för att sådana planer ”hotar regionens stabilitet, riskerar att utvidga konflikten och undergräver utsikterna för fred och samexistens mellan dess folk”.

Uttalandet gjordes efter ett möte i Kairo mellan toppdiplomater från Egypten, Jordanien, Saudiarabien, Förenade Arabemiraten och Qatar samt Hussein al-Sheikh, en högt uppsatt palestinsk tjänsteman som fungerar som den viktigaste länken till Israel, och Arabförbundets chef Ahmed Aboul-Gheit.

“Tvåstatslösning”

Egyptens president Abdel Fattah el-Sissi avvisade Trumps förslag vid en presskonferens i förra veckan och sade att förflyttning av palestinier ”aldrig någonsin kan tolereras eller tillåtas”.

– Lösningen på den här frågan är tvåstatslösningen. Det är upprättandet av en palestinsk stat. Lösningen är inte att förflytta det palestinska folket från sin plats. Nej.

LÄS MER: Kreml rasar mot Trumps nya plan

Viktig fråga

Situationen i Mellanöstern är en av många viktiga frågor som Donald Trump kommer att ta sig an under hans fyraåriga tid som president.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen