9 juni 2026

Strejk på SAS – här är kravet från personalen

2024 08 23

SAS kabinpersonal går ut i strejk.

Beskedet kommer från medlemmarna i det norska kabinfacket på fredagsmorgonen.

Anledningen är oenighet om såväl arbetsvillkor och löner, enligt Martinus Røkkum, chef för SAS Norge Cabin Association.

– SAS har inte varit villiga att tillmötesgå oss på något av våra krav. Vi hade därför inget annat val än att gå ut i strejk, säger han enligt Aftenposten.

Nya kravet

Enligt facket kommer samtliga SAS-flygningar på kort sikt att påverkas. Flygplanen kommer tills vidare att hållas på land fram till dess att kraven accepteras.

Dag-Einar Sivertsen, förbundssekreterare i Fellesforbundet, menar att kabinpersonalen har ställt “rimliga krav på två lediga helger i månaden”.

För att kunna upprätthålla ett minimum av socialt liv och en daglig måltidsrast någonstans annat än vid passagerarnas hamnkö, säger han enligt Dagbladet och tillägger:

– SAS har avvisat alla krav och vill att kabinpersonalen ska fortsätta arbeta under förhållanden som inte är förenliga med norskt arbetsliv.

Över 100 personer

Totalt är det över 100 medlemmar från SAS-personalen som går ut i strejk.

Sivertsen framhåller att kabinpersonalen under lång tid har tvingas bära en stor del av den börda som nedskärningarna inom SAS har inneburit.

Kriserna som avlöst varandra har ställt nya och orimliga krav på flexibilitet, lönesänkningar och oförsvarliga arbetsvillkor, menar facket.

– Det räcker, säger Sivertsen.

Tjänar 26 500 kronor

Ingångslönen för en kabinanställd i SAS ligger idag på 27 500 norska kronor, motsvarande 26 500 svenska kronor, och det utgår inga tillägg för kvälls- natt eller helgarbete, enligt förbundssekreteraren.

– Vårt folk i stugorna är helt enkelt trötta. Gränsen för mer flexibilitet är för längesedan sprängd, säger Sivertsen.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen