Säpo ger besked om terrorhotnivån

2023 02 01

Terrorhotnivån för Sverige förblir oförändrad.

Nivån är sedan tidigare förhöjd till en trea på en femgradig skala.

Men den förblir oförändrat – trots de senaste varningarna från regeringen och Myndigheten för psykologiskt försvar.

Terrorhotsnivån påverkas i regel inte av enskilda händelser. Bedömningen är långsiktigt.

– Man ska understryka att när det kommer till attentatshotet är det individers avsikt och förmåga vi bedömer. Det jobbar vi med hela tiden och vi arbetar intensivt och kontinuerligt för att skydda Sverige från den här typen av händelser, säger Fredrik Hultgren-Friberg, presstalesperson på Säpo, till SVT Nyheter.

Samtidigt betonar han att Säpo följer utvecklingen noga.

–  Säkerhetspolisen följer naturligtvis utvecklingen noga i vår omvärld. Vi kan konstatera att den situation som råder bedömer vi som problematisk och kan vara hotdrivande.

Varningen

Mikael Tofvesson, avdelningschef för operativa avdelningen på Myndigheten för psykologiskt försvar, varnade under tisdagskvällen för att utländska aktörer försöker sprida idén om att Sverige är ett legitimt mål för terroristdåd.  

Hotbilden mot Sverige är allvarligare än tidigare, underströk Tofvesson på en gemensam pressträff med statsminister Ulf Kristersson (M).

Fredrik Hultgren-Friberg konstaterar att Säpo delar Mikael Tofvessons bedömning.

– Vi vet från tidigare erfarenheter att individer i extremistmiljöerna påverkas av händelser i omvärlden och deras avsikt att begå attentat kan påverkas av den här typen av händelser, säger han till SVT Nyheter.

Säpos arbete mot terrorism och extremism

Så skriver Säpo:

- Terrorism och annan ideologiskt motiverad brottslighet syftar till att skada Sverige som stat, injaga fruktan i befolkningen och destabilisera demokratin.

- Denna typ av brottslighet utgör ett allvarligt hot mot den svenska samhällsordningen.

- En av Säkerhetspolisens främsta uppgifter är därför att motverka terrorism och våldsbejakande extremism.

- För Säkerhetspolisen är det ointressant huruvida en åsikt i sig är extrem eller radikal. Att få tycka vad man vill utgör kärnan i vår demokrati. Utifrån Säkerhetspolisens uppdrag är det i frågan om varför brottslighet begås som den ideologiska övertygelsen och därmed brottslingens orsaker blir relevanta.

- En persons avsikt och förmåga att begå brott är vad Säkerhetspolisen har till uppgift att bedöma och ingripa mot.

Foto: Säpo 

Text: Redaktionen


16 oktober 2025

Swish varnar användare: Se upp för det här meddelandet

2025 10 16

Betaltjänsten Swish går ut med en varning till alla användare.

Just nu får många svenskar ett textmeddelande som ser ut att komma från företaget.

– SWISH: Din Swish-verifiering är inte slutförd. För att undvika begränsningar av ditt konto vänligen slutför verifieringen här, står det i sms:et.

I slutet av meddelande förekommer en länk som användare uppmanas att klicka på.

Vad som händer om man klickar på länken är oklart, men det är fastställt att det handlar om ett bedrägeri. Textmeddelandet kommer inte från Swish, rapporterar Expressen med hänvisning till betaltjänsten.

”Svara inte”

Swishs kommunikationschef Jenny Ragnartz bekräftar att företaget inte står bakom sms-meddelandet.

– Det som är viktigt för användarna att veta är att vi på Swish aldrig ringer upp eller sms:ar dem. Om någon kontaktar en användare och uppger att de kommer från Swish är det viktigt att de inte svarar på sms:et, inte klickar på några länkar och avslutar samtalet om någon ringer upp, säger hon till tidningen.

Användare som känner sig oroliga uppmanas att kontakta sin bank och göra en polisanmälan.

LÄS MER: Swish lanserar ny funktion – ska hjälpa många

Nytt bedrägeri

Swish har tidigare varnat för bedrägerier i form av mejl och sms där avsändaren utger sig för att representera betaltjänsten. Det bluffmeddelandet som nu cirkulerar har dock inte uppmärksammats tidigare. Mycket tyder därför på att det rör sig om ett helt nytt bedrägeriförsök.

Den viktigaste motåtgärden är att aldrig svara eller klicka på länkar i sms eller mejl där användaren utger sig för att representera ett företag eller en myndighet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon. Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Putin hånad i Sankt Petersburg

Foto: Swish pressbild

Text: Redaktionen


USA hotar Norge – ”mycket ovanligt”

2025 10 16

Den internationella sjöfartsorganisationen IMO (International Maritime Organisation) vill att sjöfartens utsläpp ska minska till noll 2050.

För att uppnå detta föreslår organisationen en internationell koldioxidskatt på sjöfart. Ett förslag som flera europeiska länder ställer sig bakom.

Det gör däremot inte USA som numera styrs av en administration som förnekar den globala uppvärmningen. Trumpadministrationen är starkt kritisk till förslaget och varnar för att koldioxidskatten kommer att skada den globala ekonomin.

I veckan har flera medier rapporterat om att Vita huset har hotat att straffa länder som röstar för förslaget. Länderna hotas bland annat med sanktioner, höjda hamnavgifter och nya tullar, rapporterar Svenska Yle.

Hotar Norge

Nu kommer uppgifter om att USA utfärdat ett direkt hot mot ett nordiskt land som ställer sig bakom förslaget om en koldioxidskatt. Det handlar om Norge som ska ha utsatts för direkta hot under ett videomöte, rapporterar Dagens Næringsliv.

Landets klimat- och miljöminister Andreas Bjelland Eriksen bekräftar hotbilden.

– Det är väldigt ovanligt. Det visar att USA har en väldigt annorlunda inställning till internationella klimatförhandlingar och klimatregleringar nu än tidigare. Det oroar mig, säger han till tidningen.

”5,5 miljoner ton”

Under torsdagen ska IMO:s 176 medlemsländer rösta om förslaget som syftar till att minska koldioxidutsläppen från en sektor som står för cirka 3 procent av de globala utsläppen.

– Huvuddelen, ungefär 70 procent, av utsläppen från utrikes transporter kommer från sjöfart, vilka uppgick till ungefär 5,5 miljoner ton koldioxidekvivalenter år 2023. Det är ungefär dubbelt så mycket som 1990, uppger Naturvårdsverket.

LÄS MER: “Chock” i Norge – efter besked från Stoltenberg 

Omröstning i dag

Andreas Bjelland Eriksen understryker att Norge inte kommer låta sig påverkas av USA:s påtryckningar.

– Det finns ingenting i de allmänna varningar som får oss att ändra vår ståndpunkt. Hot och påtryckningar för att påverka röstningen har varken accepterats av Norge eller av andra länder. 

LÄS OCKSÅ: Natojätte säger nej till Trump – presidenten förbannad 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen