FINLAND: Sanna Marin avgår

2023 04 05

Sanna Marin avgår som partiledare för finska socialdemokraterna SDP.

Hon meddelar sitt beslut på en pressträff, rapporterar Yle.

– Det har varit tunga år och jag upplever att jag nu har möjligheten att stiga åt sida, säger Sanna Marin och berättar att hon fattat beslutet efter valet i Finland som avslutades i söndags.

SDP ökade i väljarstöd, men fick trots det se sig omsprungna av både Samlingspartiet, Finlands motsvarighet till Moderaterna, och Sannfinländarna, Sverigedemokraternas systerparti i Finland.

Fortsätter arbeta i riksdagen

Det hör till det normala systemet att partiordföranden kommer och går, konstaterar Marin på pressträffen.

Vidare berättar hon att hennes regering kommer att avgå i morgon, torsdag.

Sanna Marin kommer att fortsätta att jobba som riksdagsledamot i den finska riksdagen.

Hon understryker att hon inte erbjudits något annat toppjobb – varken i Finland eller Europa.

– Jag fortsätter som vanlig riksdagsledamot och kommer att leda regeringsförhandlingarna, säger Marin.

Kan sitta med

Avslutningsvis konstaterar hon att SDP inte utesluter att sitta med i Finlands framtida regering.

De finska socialdemokraterna har dock tidigare betonat att de inte kommer att ingå i samma regering som Sannfinländarna.

Om SDP ska kroka arm med Samlingspartiet krävs det löften från den tilltänkte statsministern Petteri Orpo.

Sanna Marin vill inte se några nedskärningar i socialskyddet och skolan.

– SDP går inte in i en regering som skär ner med sex miljarder, säger hon enligt Yle.

Fakta Sanna Marin

- Född 16 november 1985 i Helsingfors

- Blev Finlands statsminister 2019

- Marin var 34 år när hon tillträdde. Hon blev då världens näst yngsta tjänstgörande statsledare, den yngsta kvinnliga regeringschefen och Finlands yngsta statsminister någonsin.

 - Sanna Marin anses representera den mer vänsterorienterade delen av de finska socialdemokraterna SDP.

- Den 23 november 2020 tog Marin plats på BBC:s lista över de 100 mest inflytelserika kvinnorna i världen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 20

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen