25mars26

Riksbanken sänker räntan – så mycket sparar hushållen

2024 08 20

Riksbanken sänker räntan.

Vid tisdagens nya räntebesked meddelar centralbanken att styrräntan sänks med 25 punkter – från 3,75 till 3,50 procent.

–  Inflationen är på väg att stabiliseras vid målet och konjunkturen är svag. Direktionen har beslutat att sänka styrräntan med 0,25 procentenheter till 3,5 procent, framhåller Riksbanken i ett pressutskick.

Nytt besked om framtida sänkningar

Vidare meddelar Riksbanken att räntan kan sänkas i en hastigare takt framöver.

Centralbanken hänvisar till att inflationen avvikit allt mindre från målet på 2 procent, samtidigt som olika indikatorer, som producentpriser och företagens prisplaner, fortsätter att tyda på ett inflationstryck som är förenligt med målet. 

– Allt detta stärker bilden av att inflationen håller på att stabiliseras nära inflationsmålet och tyder på att risken för att inflationen åter blir alltför hög har minskat ytterligare. Ny information sedan den penningpolitiska rapporten i juni talar dessutom för att tillväxtutsikterna i Sverige och omvärlden är något svagare än i den senast publicerade prognosen.

– Mot den här bakgrunden bedömer direktionen att styrräntan kan sänkas något snabbare än i bedömningen i juni. Om inflationsutsikterna står sig kan styrräntan sänkas ytterligare två eller tre gånger i år.  

Välkommet besked – så mycket sparar hushållen

Dagens räntesänkning är ett välkommet besked för många hushåll.

Att räntan sänks med 0,25 procentenheter motsvarar en minskad kostnad om 2 500 kronor per år för ett bolån på en miljon kronor, rapporterar GP.

Riksbankens nya räntebesked kommer inte som en överraskning. Att centralbanken skulle sänka räntan var väntat.

De flesta bedömare hade dessutom räknat med en sänkning på 25 punkter.

– Dubbelsänkning kan vara motiverat om vi också har problem i det finansiella systemet – det har vi inte, sade SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist till Di inför dagens besked.

Foto: Johanna Hanno Riksbanken resp M Lis

Text: Redaktionen


Fransmän strömmar till Sverige – köper massor

2026 06 04

Allt fler människor från Frankrike har hittat till Sverige.

Ofta förknippas semester i Sverige med sommarmånaderna.

Men också under vintern strömmar många människor till Sverige. Inte minst till de norra delarna, där turismen i Norrbotten återigen har slagit rekord, rapporterar SVT.

– Norrbotten som vinterdestination ökar ständigt och det vi kan se som en indikation är att antalet gästnätter ökat med sex procent under säsongen. Vi ser också att ökningen sker över hela länet, säger Annika Fredriksson som är vd för Arctic Sweden Visitors Board, till kanalen.

Norge ofta i topp i landet

I Sverige som helhet har norrmännen dominerat under en lång tid, när det kommer till antalet gästnätter.

Men under 2023 skedde ett skifte, då de tyska turisterna gick om de svenska grannarna i väst.

- Detta är möjligen ett historiskt skifte eftersom norska turister i alla pandemifria tider varit de utländska besökare som övernattat mest i Sverige, uppgav Visit Swedens vd Susanne Andersson i ett uttalande i samband med att siffrorna släpptes.

Fransmännen strömmar till

I Norrbotten ser man ett nytt trendbrott.

För första gången kommer flest vinterturister från Frankrike, som också står för den största ökningen under årets kalla säsong, rapporterar SVT.

Som helhet ökade antalet gästnätter med sex procent. Men bland fransmännen var ökningen hela 27 procent.

Och tillströmningen innebär ett rejält ekonomiskt tillskott till regionen.

– Våra besökare spenderar väldigt mycket pengar. Det är enorma summor när det här räknas ihop, säger Annika Fredriksson, till kanalen.

LÄS MER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Viktigt att analysera

De olika trenderna när det gäller utländska turister är ibland svåranalyserade, menar Susanne Andersson på Visit Sweden.

Men det finns ändå en stor fördel att känna till dem.

- Det är svårt att dra relevanta slutsatser utan insikt i utvecklingen men detta kan vara viktigt att känna till när svenska besöksnäringsföretag ska planera sina kommande marknadsföringsinsatser, säger hon, i ett uttalande.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: R. Garcin

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag på gång

2026 06 04

En så kallad skattefälla för hundratusentals svenskar är på väg att tas bort.

Det var förra veckan som regeringen gick ut med att en ny lagändring är på gång.

Så som inkomstskattelagen ser ut idag ska folk som stadigvarande vistas på svensk mark också betala skatt i Sverige för sina inkomster.

Men det finns idag ingen exakt definition av begreppet "stadigvarande vistelse”. Det ställer till det för arbetsgivare, domstolar och de cirka 700 000 svenskar som bor utomlands, enligt regeringen.

"Kommer underlätta"

Den nya definitionen av stadigvarande vistelse föreslås omfatta minst 160 vistelsedagar på ett kalenderår – eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal. Enbart dagar då personen haft sin dygnsvila i Sverige räknas som vistelsedagar.

Det här kommer underlätta livet för många utlandssvenskar, inte minst pensionärer som bosatt sig utomlands men kommer till Sverige och träffar barnbarnen då och då. Det ska vara lätt att göra rätt när man betalar skatt, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Förslag från Skatteverket

Göran Andersson, vd för rådgivningsbolaget Sparsam Skatt, välkomnar beskedet.

Han menar att de nya reglerna kommer att göra det tydligare hur ofta man som utlandssvensk kommer kunna resa “hem” för att besöka släkt och vänner utan att bli skyldig att betala skatt i Sverige.

Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Ska gälla från januari

Dagens regelverk har en gräns vid sex månaders vsistelse. Skatterättsnämnden har dock gjort flera undantag, exempelvis är hembesöken spridits över samtliga månader.

Den nya lagen föreslås träda i kraft från och med nästa år.

Skönt att oklarheter kring repetitiva besök, periodicitet och den svenska vistelsens längd i förhållandet till vistelse utomlands före och efter Sverigevistelsen blir ett minne blott om den nya lagen implementeras 1 januari 2027, konstaterar Göran Andersson.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen