Priset sänks kraftigt på över 100 varor – mjölk, kaffe

2023 03 22

Nu slår en av Sveriges matjättar till och gör som i Frankrike och fryser priserna.

Och dessutom blir det kraftiga prissänkningar på en mängd livsmedel.

Vill hjälpa

Det är uppstickaren Lidl som med sina 205 butiker nu meddelar att man tänker ta till krafttag för att hjälpa svenska folket.

– De rusande matpriserna har haft en kraftig effekt på familjernas privatekonomi och många hushåll har svårt att få pengarna att räcka hela månaden, framhåller Lidl Sverige.

Minst två månader

Butikskedjan betonar att man vill underlätta för allmänheten.

–  Med anledning av stigande elpriser, höjda räntor och skenande matpriser vill Lidl bidra till att mildra konsekvenserna för de svenska hushållen.

Med start kommande måndag, den 27 mars, kommer Lidl Sverige att sänka priset på ett stort antal varor.

– De nya priserna kommer att gälla i minst två månader, understryker Lidl Sverige.

Kaffe och mjölk

Livsmedelskedjan räknar redan nu upp flera exempel på varor som kommer att få lägre fasta priser.

- Kaffe

- Mjölk

- Kött

Det handlar om varor från omkring 50 olika leverantörer som kommer att få lägre priser.

– Ytterligare varor kommer att läggas till under de kommande veckorna. Totalt kommer det att handla om över hundra varor.

Chocksänkas

Lidl meddelar att de nya priserna kommer att ligga på i genomsnitt 11 procent lägre pris än  tidigare.

En del varor kommer att chocksänkas med upp till 32 procent.

– Vi har valt ut ett stort antal populära produkter som vi kommer att ge ett nytt lägre standardpris, säger Lidls Sverigechef Jakob Josefsson.

– De här åtgärderna kommer kosta pengar.

– Men vi är beredda att ta kostnaden och göra vad som krävs för att stötta svenska hushåll i en ekonomiskt utmanande tid, säger han.

Tydligt för kunderna

Lidl framhåller att man kommer att redovisa öppet vilka produkter som omfattas av prisstoppet. Dessutom kommer man anslå det på ett tydligt sätt i butikerna vilket kommer att underlätta för alla kunder som önskar köpa till låga priser.

Regeringen med finansminister Elisabeth Svantesson i spetsen har haft krissamtal med Ica, Coop och Axfood, som driver bland annat Willys och Hemköp.

Men nu står det klart att det alltså i stället är Lidl som agerar.

5 600 anställda i Sverige

Lidl grundades i Tyskland 1930 och fick sitt nuvarande namn 1973.

2003 slog Lidl upp portarna i Sverige och idag jobbar 5 600 anställda i dess 205 butiker i Sverige.

33 procent av Lidls produkter kommer från leverantörer i Sverige framhåller matjätten.

Foto: K. Mitch Hodge

Text: Redaktionen


3 juni 2026

UPPGIFTER: Trump försvunnen

2026 06 03

Donald Trump tycks ha försvunnit från offentligheten.

Förra veckan besökte Donald Trump militärsjukhuset Walter Reed.

Dagen efter var han var han på ett regeringsmöte.

Sedan dess har han inte synts till i offentligheten, enligt uppgifter.

”Har nu gått en vecka”

Presidentens långa frånvaro uppmärksammas bland annat av den amerikanske journalisten Aaron Rupar.

– President Trump har inga offentliga evenemang på sitt schema idag heller. Det betyder att det nu har gått en vecka sedan han offentligt deltog i något annat än en förinspelad intervju, skriver Rupar på X.

I den förinspelade intervjun bekräftade Trump bland annat sitt utbrott mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

Men i övrigt har presidenten varit ovanligt frånvarande.

– Hans sista offentliga evenemang var hans kabinettmöte i onsdags, en dag efter hans besök hos Walter Reed, uppger Aaron Rupar.

Webbplatsen Roll Calls, som följer presidentens schema, bekräftar att Trump bara har haft evenemang som varit stängda för pressen den senaste veckan, rapporterar Iltalehti.

Ryktades vara död

Trumps ”försvinnande” från offentligheten leder till ryktesspridning och spekulationer, inte minst om presidentens hälsa.

Och det är inte första gången Trump håller sig borta från tv-kamerorna.

I augusti förra året uppstod ett rykte om att Trump hade dött, enligt tidningen. Detta efter att han hållit sig undan offentligheten under en ovanligt lång tidsperiod.

När ryktesspridningen tog fart på allvar och blev en nyhet, visade sig Trump dock offentligt igen.

LÄS OCKSÅ: Ransonering i Moskva - mardröm för Putin

Blåmärken på händerna

Även denna gång har Trumps frånvaro lett till rykten och spekulationer om hans hälsa – en fråga som diskuterats flitigt även tidigare.

Blåmärken på Trumps händer har väckt frågor om hans hälsotillstånd. Det har även uppmärksammats att presidenten ibland tycks somna vid offentliga tillställningar.

Besöket vid sjukhuset Walter Reed förra veckan var hans fjärde hälsokontroll sedan han återvände till Vita huset. I vanliga fall går presidenter bara på hälsokontroll en gång om året.

Vita huset hävdar dock att presidentens hälsa är utmärkt, även efter den senaste hälsokontrollen.

LÄS OCKSÅ: Närboende kan få mer pengar vid vindkraftsbygge

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Fransmän strömmar till Sverige – köper massor

2026 06 04

Allt fler människor från Frankrike har hittat till Sverige.

Ofta förknippas semester i Sverige med sommarmånaderna.

Men också under vintern strömmar många människor till Sverige. Inte minst till de norra delarna, där turismen i Norrbotten återigen har slagit rekord, rapporterar SVT.

– Norrbotten som vinterdestination ökar ständigt och det vi kan se som en indikation är att antalet gästnätter ökat med sex procent under säsongen. Vi ser också att ökningen sker över hela länet, säger Annika Fredriksson som är vd för Arctic Sweden Visitors Board, till kanalen.

Norge ofta i topp i landet

I Sverige som helhet har norrmännen dominerat under en lång tid, när det kommer till antalet gästnätter.

Men under 2023 skedde ett skifte, då de tyska turisterna gick om de svenska grannarna i väst.

- Detta är möjligen ett historiskt skifte eftersom norska turister i alla pandemifria tider varit de utländska besökare som övernattat mest i Sverige, uppgav Visit Swedens vd Susanne Andersson i ett uttalande i samband med att siffrorna släpptes.

Fransmännen strömmar till

I Norrbotten ser man ett nytt trendbrott.

För första gången kommer flest vinterturister från Frankrike, som också står för den största ökningen under årets kalla säsong, rapporterar SVT.

Som helhet ökade antalet gästnätter med sex procent. Men bland fransmännen var ökningen hela 27 procent.

Och tillströmningen innebär ett rejält ekonomiskt tillskott till regionen.

– Våra besökare spenderar väldigt mycket pengar. Det är enorma summor när det här räknas ihop, säger Annika Fredriksson, till kanalen.

LÄS MER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Viktigt att analysera

De olika trenderna när det gäller utländska turister är ibland svåranalyserade, menar Susanne Andersson på Visit Sweden.

Men det finns ändå en stor fördel att känna till dem.

- Det är svårt att dra relevanta slutsatser utan insikt i utvecklingen men detta kan vara viktigt att känna till när svenska besöksnäringsföretag ska planera sina kommande marknadsföringsinsatser, säger hon, i ett uttalande.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: R. Garcin

Text: Redaktionen