Priset sänks kraftigt på över 100 varor – mjölk, kaffe

2023 03 22

Nu slår en av Sveriges matjättar till och gör som i Frankrike och fryser priserna.

Och dessutom blir det kraftiga prissänkningar på en mängd livsmedel.

Vill hjälpa

Det är uppstickaren Lidl som med sina 205 butiker nu meddelar att man tänker ta till krafttag för att hjälpa svenska folket.

– De rusande matpriserna har haft en kraftig effekt på familjernas privatekonomi och många hushåll har svårt att få pengarna att räcka hela månaden, framhåller Lidl Sverige.

Minst två månader

Butikskedjan betonar att man vill underlätta för allmänheten.

–  Med anledning av stigande elpriser, höjda räntor och skenande matpriser vill Lidl bidra till att mildra konsekvenserna för de svenska hushållen.

Med start kommande måndag, den 27 mars, kommer Lidl Sverige att sänka priset på ett stort antal varor.

– De nya priserna kommer att gälla i minst två månader, understryker Lidl Sverige.

Kaffe och mjölk

Livsmedelskedjan räknar redan nu upp flera exempel på varor som kommer att få lägre fasta priser.

- Kaffe

- Mjölk

- Kött

Det handlar om varor från omkring 50 olika leverantörer som kommer att få lägre priser.

– Ytterligare varor kommer att läggas till under de kommande veckorna. Totalt kommer det att handla om över hundra varor.

Chocksänkas

Lidl meddelar att de nya priserna kommer att ligga på i genomsnitt 11 procent lägre pris än  tidigare.

En del varor kommer att chocksänkas med upp till 32 procent.

– Vi har valt ut ett stort antal populära produkter som vi kommer att ge ett nytt lägre standardpris, säger Lidls Sverigechef Jakob Josefsson.

– De här åtgärderna kommer kosta pengar.

– Men vi är beredda att ta kostnaden och göra vad som krävs för att stötta svenska hushåll i en ekonomiskt utmanande tid, säger han.

Tydligt för kunderna

Lidl framhåller att man kommer att redovisa öppet vilka produkter som omfattas av prisstoppet. Dessutom kommer man anslå det på ett tydligt sätt i butikerna vilket kommer att underlätta för alla kunder som önskar köpa till låga priser.

Regeringen med finansminister Elisabeth Svantesson i spetsen har haft krissamtal med Ica, Coop och Axfood, som driver bland annat Willys och Hemköp.

Men nu står det klart att det alltså i stället är Lidl som agerar.

5 600 anställda i Sverige

Lidl grundades i Tyskland 1930 och fick sitt nuvarande namn 1973.

2003 slog Lidl upp portarna i Sverige och idag jobbar 5 600 anställda i dess 205 butiker i Sverige.

33 procent av Lidls produkter kommer från leverantörer i Sverige framhåller matjätten.

Foto: K. Mitch Hodge

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen