JUST NU: Sämsta på 15 år – nu slår sanktionerna mot Ryssland
2026 06 12
En av Rysslands viktigaste sektorer är under rejäl press.
Sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022 har EU infört en rad sanktionspaket mot landet.
Krigsrelaterade satsningar har motverkat ett ekonomiskt förfall – men tydliga sprickor syns.
Nu kommer besked om att Rysslands stålproduktion har fallit till den lägsta nivån på 15 år – och sanktionerna slår hårt mot landet, rapporterar Moscow Times.
Sämsta på 15 år
Västerländska sanktioner, svag inhemsk efterfrågan och höga lånekostnader bedöms bidra till det kraftiga fallet.
Stålindustrin är en av de viktigaste sektorerna i rysk ekonomi – och tycks inte kunna räddas av krigsekonomins framfart.
– Metallmarknaden är under press från två nyckelfaktorer, säger Alexei Parshukov vid det ledande företaget Industrial Metallurgical Holding.
“Har stängts”
Sanktionerna har inneburit att Ryssland inte längre kunnat exportera till länder som Storbritannien, USA, Kanada och Japan, såväl som Europeiska unionen.
– För det första har den inhemska efterfrågan minskat från metallintensiva industrier såsom byggsektorn, maskintillverkning, olje- och gassektorn, varvsindustrin, jordbruksmaskinstillverkning och tågvagnstillverkning. För det andra har de flesta exportmarknader i praktiken stängts, fortsätter Parshukov.
Läs mer: Ukrainas plan – ”Ska få Ryssland att brinna”
Oljepriserna hjälper
Sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran har oljepriserna stigit rejält – och det har varit bra för Kreml.
Gas-och oljeförsäljning utgör som bekant basen i rysk ekonomi.
Och till skillnad från många andra oljeexportörer är Ryssland inte beroende av Hormuzsundet för sina oljetransporter, uppger Business Insider.
“Ingen acceleration”
Men Goldman Sachs-ekonomen Clemens Grafe ser inte någon tillväxt i Ryssland framför sig.
– Trots den svaga tillväxten och att det finns finansiering tillgänglig för att stimulera ekonomin, förutspår vi ingen efterfrågestyrd acceleration. Högre energipriser kommer inte att ta bort de tvingande restriktioner som begränsar tillväxten, menar Grafe.
Läs mer: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


