JUST NU: Sällsynt ryskt erkännande och nya explosioner

2022 08 16

På tisdagen har flera nya explosioner inträffat på den rysk-ockuperade halvön Krym.

Vid tidigare incidenter har Kreml skyllt på olyckshändelser.

I dag låter det annorlunda.

I ett ”sällsynt erkännande” bekräftar det ryska utrikesdepartementet att ”sabotörer” ligger bakom tisdagsmorgonens stora explosioner, rapporterar Reuters.

Enligt departementet är de skyldiga en väpnad grupp, bestående av personer som är lojala mot Ukraina och som utför sabotage mot militär logistik och försörjningsledningar på territorium som Ryssland kontrollerar.

Det är mycket ovanligt att Moskva erkänner att Ukrainalojala grupperingar påverkar de ryska krigsansträngningarna, uppger Reuters.

Uppgifter: Elitsoldater bakom attacken

Enligt en källa till New York Times var det ukrainska elitsoldater som låg bakom tisdagsmorgonens stora explosioner. Uppgifterna har inte verifierats.

Under dagen har flera nya explosioner rapporterats från halvön, erfar New York Times. 

Bland annat ska explosioner ha skett i Simferopol, huvudstaden på Krym.  Explosioner ska även ha inträffat på en rysk militärbas i Gvardejskoje, norr om huvudstaden.

Startade med en brand

Tisdagsmorgonens explosioner inträffade vid en ammunitionsdepå i norra Krym, nära staden Dzjanko.

Enligt det ryska försvarsdepartementet startade händelseförloppet med en brand  i ett militärt lager. Därefter inträffade explosionerna.

Inslag på statlig rysk tv visar en stor brand i en elstation nära staden och en serie stora explosioner vid horisonten. Enligt ryska myndigheter eskalerade explosionerna på grund av att ammunition detonerades vid en militärbas, rapporterar Reuters.

Det ryska utrikesdepartementet uppger att ingen har dödats eller skadats allvarligt.  

Däremot har infrastruktur förstörts och tagit skada  – bland annat flera kraftledningar, järnvägsinfrastruktur och några bostadshus på norra Krym.

Andra gången på två veckor

Tisdagens explosioner sker en vecka efter de kraftiga explosionerna vid den ryska flygbasen Saky på Krym.  

Ukrainska tjänstemän har antytt att explosionerna vid flygbasen var en ukrainsk specialoperation, men Moskva har hävdat att det var en olycka.

Ukraina har officiellt inte bekräftat att landets militär varit involverade i explosionerna.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen