Säkerheten skärps i Sverige – ”Känns som 1939”

2023 10 10

Institutioner i Sverige tvingas nu agera efter Hamas attacker mot Israel.

Stridigheterna fortsätter i Israel efter det att den terrorstämplade gruppen Hamas förra veckan riktat raketattacker mot landet.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har meddelat att man står inför ett “långt och svårt krig”.

I Sverige, såväl som andra delar av Europa, har reaktionerna på situationen i Mellanöstern varit kraftiga.

Nu tvingas judiska institutioner i Sverige agera, rapporterar P4 Göteborg.

“Känns som 1939”

Judiska centralrådet har fattat ett gemensamt beslut om att i Norden skärpa säkerheten.

Vaksamheten ökar nu kring de judiska institutionerna, bland annat gäller det Göteborgs synagoga.

– Det är förfärligt. Det kommer naturligtvis att dö människor på båda sidor. Men det känns som vi är tillbaka i 1939 där det finns en jakt på judar, säger Allan Stutzinski som är ordförande i den judiska församlingen i Göteborg till P4 Göteborg.

“Mest oroväckande”

På olika håll har manifestationer hållits till stöd för Palestina, bland annat i Helsingborg och Malmö.

– Det som just nu kanske framstår som mest oroväckande är vad som kan hända i kölvattnet på alla demonstrationer till stöd för terrorn som förekommer, fortsätter Stutzinski.

Statsministern reagerar

En som har reagerat kraftigt på uppgifterna om att Hamas attacker firas på olika håll i Sverige är statsminister Ulf Kristersson (M).

Han menar att det är mycket problematiskt.

– Det är fasansfullt. Att människor firar terrorister som dödar oskyldiga i Israel är groteskt. De borde skämmas, säger statsministern till Aftonbladet.

Pausar biståndet

Under en presskonferens på tisdagskvällen meddelar Tidöpartierna att man nu pausar biståndet till Palestinska myndigheter tills vidare.

Det är utvecklingsbiståndet som sätts på paus, ett beslut som inte påverkar det humanitära biståndet.

– Det är orimligt att svenska skattepengar riskerar att gå till sådant som kanske inte direkt utför terror, men sådant som legitimerar terror, säger Jimmie Åkesson (SD) enligt SVT.

Foto: T. Williams

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen