Säger ja till vapenvila i Ukraina

2025 03 11

Ukraina och USA är överens om att de vill se en vapenvila, samtidigt som Ukraina får ett glädjebesked.

I mötet i Saudiarabien mellan USA och Ukraina har länderna kommit överens om att man vill få till en 30 dagar lång vapenvila.

Samtidigt ger Washington den ukrainska regeringen och armén ett mycket efterlängtat besked.

Redo att acceptera

Kyiv är redo att acceptera en 30 dagar lång vapenvila med Ryssland efter samtalen med USA, rapporterar CBS News.

– Ukraina har uttryckt att man är redo att acceptera USA:s förslag att anta en omedelbar, interimistisk 30 dagars vapenvila, som kan förlängas genom ömsesidig överenskommelse mellan parterna, och som är föremål acceptans och samtidig implementering av Ryska federationen, säger länderna i ett gemensamt uttalande.

Nu återstår alltså att Ryssland ska gå med på förslaget om vapenvila.

– USA kommer att kommunicera till Ryssland att rysk ömsesidighet är nyckeln till att uppnå fred, enligt uttalandet.

USA:s utrikesminister Marco Rubio understryker nu vikten av att Ryssland visar intresse för att uppnå fred.

– Bollen är nu på Rysslands planhalva. Vår förhoppning är att Ryssland säger ja, säger han, enligt Reuters.

Ukraina och USA har också kommit överens i andra viktiga frågor i samband med mötet.

Överens i flera frågor

Man har bland annat kommit överens om att det amerikanska delandet av underrättelser till Ukraina omedelbart ska återupptas.

Det är ett viktigt besked för Ukraina, som har stort behov av den amerikanska hjälpen.

Dessutom har länderna kommit överens om att man snart ska underteckna ett mineralavtal, vilket har varit en av Donald Trumps hjärtefrågor i förhållande till Ukraina.

Text: Redaktionen


Chockerande misstag på sjukhus – femåring skrek i panik

2025 11 11

– Ett chockerande misstag har inträffat på ett sjukhus.

Det rapporterar finska Iltalehti på tisdagen.

En sjuksköterska har av misstag limmat ihop ögonen på en femårig pojke. 

Händelsen inträffade på vårdcentralen Huhtasuo i Jyväskylä. Sjuksköterskan skulle behandla ett sår som pojken fått på näsan och beslutade att använda hudlim. Under behandlingen rann hudlimmet ner i pojkens ögon.

Efter en stund märkte femåringen att han inte kunde öppna ögonen. Pojken reste sig upp i panik och skrek att han inte kunde se.

– Ögat var stenhårt och jag tänkte: ”hjälp, mitt barns ögon är verkligen fastklistrade”, säger pojkens mamma till Iltalehti.

”Fullständig vårdslöshet”

Läkare på vårdcentralen försökte förgäves öppna pojkens ögon. Till slut fick han föras till Kuopios universitetssjukhus där han opererades akut.

Operationen lyckades – femåringen kan återigen öppna ögonen och hans syn har inte skadats. 

Händelsen är anmäld och ska utredas.

– Att de från början började lägga lim i ett så djupt öppet sår var det första misstaget, säger mamman till tidningen.

– Enligt min mening var detta inte ett misstag, utan fullständig vårdslöshet. Jag tror inte att han ville skada barnet, men man bör iaktta försiktighet när man arbetar nära ögonen, fortsätter hon.

LÄS MER: Över hälften har samma fel – vanligaste missen i bilbesiktningen

Måste rapportera

Sari Kemppainen är chefsläkare för Region Mellersta Finland som ska utreda händelsen.

Han vill inte kommentera det enskilda fallet, men betonar att alla misstänkta patientskador måste utredas noggrant. 

– De måste rapportera dessa händelser till oss och sedan kommer vi att utreda dem. Naturligtvis är det första och viktigaste i en akut situation att behandla patienten och sedan kommer vi att ta reda på vad som verkligen hände, säger Kemppainen till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor kris för ryska folket – rysk politiker bekräftar 

Foto:

Text: Redaktionen


10 november 2025

JUST NU: Villaägare snuvas på 40 miljoner kronor

2025 11 11

Flera villaägare blir utan stöd för utförda energieffektiviseringar.

Budgeten för stödinsatser på 300 miljoner kronor är redan slut, uppger länsstyrelserna. 

Beskedet innebär att över 1 000 villaägare snuvas på flera miljoner kronor. Enligt länsstyrelserna saknas mellan 20 och 40 miljoner för att täcka alla ansökningar.

– De husägare som har installerat en värmepump eller tilläggsisolerat huset och nu går miste om upp till 30 000 kronor är såklart besvikna. De blir snuvade på det utlovade stödet trots att de har gjort allt som krävs, säger Lena Södersten, förbundsjurist på Villaägarnas Riksförbund.

”Ryckigheten är problematisk”

Regeringen har meddelat att stödet för energieffektivisering ska förlängas till 2030 och dessutom utökas.

Nästa års budget kommer dock inte användas till att betala villaägare som blir utan stöd i år, uppger Villaägarnas Riksförbund.

– Den här ryckigheten och oförutsägbarheten är problematisk. Syftet med stödet är att påverka förutsättningarna för klimatomställningen på ett positivt sätt. Då gäller det att se till att de som faktiskt energieffektiviserar får det som utlovats, säger Södersten.

LÄS MER: City Gross nya besked till kunderna – “Vi har lite att bevisa” 

”Såg samma sak under pandemin”

Villaägarnas Riksförbund varnar för att de uteblivna betalningarna riskerar att bromsa den gröna omställningen.

Många villaägare kommer avstå från klimatsmarta investeringar om de inte kan lita på att stödsystemet håller, befarar Lena Södersten.

– Vi såg samma sak under pandemin när cirka 9 000 husägare kom i kläm efter att solcellsreglerna ändrades, säger hon.

– Då löste regeringen situationen genom att skjuta till pengar i vårbudgeten 2021. Det visar att frågan är lösbar – om det finns politisk vilja.

LÄS OCKSÅ: Rekordhög fondförmögenhet

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen