JUST NU: Så mycket ökar pensionen nästa år

2023 10 26

Nu kommer besked om hur mycket mer pensionärerna får i plånboken under 2024.

Pensionsmyndigheten har idag presenterat sina beräkningar som berör Sveriges 2,3 miljoner pensionärer med allmän pension.

Ger besked

Pensionsmyndigheten har också redovisat sin sammanställning till regeringen.

Beskedet till Sveriges pensionärer är att inkomstpensionen ökar med 1 procent i januari 2024.

Det innebär en lägre ökning jämfört med 2023 då inkomst- och tilläggspensionen ökade med 3,0 procent.

Samtidigt framgår att fler kommer att få garantipension från och med nästa år.

Så beräknas det

Ole Settergren, som är analyschef vid Pensionsmyndigheten, förklarar att man beräknar pensionsökningen med hjälp av inkomstutvecklingen i samhället.

– Inkomstpensionens utveckling ska vara i takt med inkomstutvecklingen i samhället. När inkomstpensionen beräknas förstärks den i början av utbetalningen med ett förskott på 1,6 procent, förklarar han.

– Förskottet dras sedan av från inkomstutvecklingen vid varje årlig omräkning av inkomstpensionen. Eftersom inkomsterna i snitt ökade med 2,6 procent 2023 blir ökningen av inkomstpensionen 1 procent.

Fler får garantipension

Myndigheten förklarar vidare att fler människor kommer att få garantipension framöver.

Detta på grund av den negativa reallöneutvecklingen.

– Efter årsskiftet väntas antalet pensionärer som får garantipension öka med cirka 190 000. Anledningen är att gränserna för garantipensionen höjs med 9,1 procent samtidigt som inkomstpensionen höjs med 1 procent, förklarar Pensionsmyndigheten i ett pressmeddelande.

2,3 miljoner pensionärer

I Sverige finns omkring 2,3 miljoner pensionärer, varav drygt 1,2 miljoner pensionärer har inkomst- och/eller tilläggspension utan grundskydd som garantipension eller bostadstillägg. 

De får sin inkomstpension höjd med 1 procent.

Samtidigt har 755 000 pensionärer inkomstpension och en del garantipension. De får en förändring av denna delen av pensionen som ligger mellan 1,0 och 9,1 procent.

Sverige har även 292 000 garantipensionärer med ingen eller låg inkomstpension. De får upp till 9,1 procent i ökad allmän pension.

 Foto: E. Anne

Text: Redaktionen


JUST NU: Flygresor hos Ving och Apollo stoppas omedelbart

2025 09 30

Flera resejättar drabbas av inställda flyg med kort varsel.

Anledningen är det plötsliga konkursbesked som damp ned på tisdagsmorgonen, vilket fick avgångar att stoppas med omedelbar verkan.

Det handlar om flygbolaget Braathens som kastar in handduken för sin Airbus-verksamhet, och det får konsekvenser även för bland annat Ving och Apollo, enligt Di.

"Vi beklagar"

Det är främst just de två researrangörerna som drabbas av att Braathens går i konkurs. Ving och Apollo hade tecknat ett treårigt avtal med Braathens för två år sedan.

Vi beklagar naturligtvis all påverkan det här mycket tragiska beslutet har för externa parter, och vi har informerat de enstaka aktörer vars flygningar berörs, säger Alice Hedin som är Braathens presskontakt, till tidningen.

Även SAS påverkas av konkursen och har hittills ställt in tre flyg, enligt Expressen.

Löst "alternativ"

Totalt ska det handla om åtta flygningar från researrangörer som påverkas av Braathens konkurs bara idag tisdag.

Två av dem arrangeras av Apollo samt ett tur- och returflyg från Norge och Danmark med Ving.

Enligt Alice Hedin har man dock löst “alternativ produktion” för flera av rutterna.

LÄS MER: Flygbolag ansöker om konkurs – avgångar ställs in omedelbart

Återkallar licensen

Efter konkursbeskedet har Transportstyrelsen i Sverige återkallat den operativa licensen från Braathens vilket innebär att bolaget inte längre får genomföra flygningar.

– Transportstyrelsen har sedan en tid tillbaka följt den ekonomiska utvecklingen för Braathens International Airways och bedömer nu att bolaget inte längre har förutsättningar att uppfylla de krav som regelverket ställer på ett flygbolag. Därför beslutar vi om att återkalla den operativa licensen för Braathens International Airways, säger Simon Posluk, enhetschef på Transportstyrelsen, i ett uttalande.

Drygt 200 anställda berörs av konkursen.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Två miljoner svenskar kan få böter – nytt förslag

2025 09 30

Uppskattningsvis två miljoner svenskar riskerar böter till följd av ett nytt lagförslag.

Måttet är rågat.

Det anser regeringens utredare som nu går fram med ett nytt lagförslag.

Från och med i sommar ska folk som tittar på så kallad ip-tv kunna straffas med böter, uppger Expressen på tisdagen.

"Förbudet måste förtydligas"

IP-tv är en illegal typ av tv-tjänst som går ut på att leverera tv-kanaler via internet istället för via traditionella signaler som kabel, satellit eller marknät.

Tjänsten är olaglig av det skälet att innehållet kapas från tv-bolagen och säljs som paket till kunderna.

Det har dock hittills enbart varit aktörerna bakom ip-tv som riskerat påföljder, som exempelvis fängelse eller stora skadestånd.

Men det ska det bli ändring på.

Eftersom det är i det närmaste omöjligt att stoppa den olovliga förmedlingen vid källan behöver det bli mycket tydligare att det är förbjudet för enskilda att olovligen konsumera innehåll på detta sätt, framhåller regeringens särskilda utredare Eva Bergquist i SvD.

Två miljoner konsumenter

Enligt siffror från analysföretaget Mediavision konsumerar omkring 635 000 svenska hushåll ip-tv i någon form.

Det motsvarar omkring 2,2 miljoner svenskar.

Totalt handlar det om en omsättning på 1,4 miljarder varje år.

– Pengar som skulle ha gått till rättighetsinnehavare, går rätt ner i fickorna på de kriminella, säger kulturminister Parisa Liljestrand (M) enligt Expressen.

LÄS OCKSÅ: Flygbolag ansöker om konkurs – avgångar stoppas

Då kan lagen införas

Det är inte klart hur stora böter det kan komma att handla om. Enligt förslaget ska de nya reglerna börja gälla 1 juli 2026.

– Både rättsvårdande myndigheter och rättighetshavarna behöver snabbt få bättre möjligheter att stoppa den olovliga förmedlingen och det behöver bli tydligt att det inte är tillåtet för enskilda att använda illegala ip-tv-tjänster, framhäver Eva Bergquist i SvD.

– Den uppåtgående trenden för illegala tjänster måste vändas nu och en attitydförändring till olovlig konsumtion åstadkommas skyndsamt om den lagliga marknaden ska kunna värnas.

LÄS OCKSÅ: Chockhöjning kan vänta alla som kör laddhybrid – 1 400 procent

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen