UPPGIFTER: Så kan Sverige och Väst hjälpa Ukraina på bästa sätt framöver

2023 01 01

De länder som stödjer Ukraina mot Putins brutala armé har en uppgift som är extra viktig nu framöver.

Sverige med statsminister Ulf Kristersson (M) i spetsen kan tillsammans med de andra demokratierna i Väst inklusive Nato och USA hjälpa Ukraina till seger mot den ryska regimen.

Det anser såväl Ukrainas president Volodymyr Zelensky som Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg nu när det nya året 2023 har inletts.

Men för att Ukraina ska lyckas finns det något som är extra viktigt betonar Jens Stoltenberg.

Öka vapenproduktionen omgående

Det handlar om att öka vapenproduktionen rejält och omgående enligt Natochefen.

– Det är en mycket stor uppgift, säger Stoltenberg.

– Vi behöver en enorm mängd ammunition, vi behöver reservdelar, vi behöver underhåll [av vapnen], säger Stoltenberg till BBC Radio.

Ukrainas Väpnade Styrkor

Det är nu helt avgörande för  Ukrainas Väpnade Styrkor att få in mer vapen och ammunition från Väst.

Annars riskerar Putin att invadera Ukraina, mörda Zelensky och göra hela landet till en lydstat till den ryska diktaturen.

Det uppger USA:s underrättelsetjänst i en analys.

Nato betonar att västländerna behöver öka vapenproduktionen både för Ukrainas skull men även för Västs egen skull.

Nya ryska anfall väntar

– Det är en kärnuppgift för Nato att tillse att vi har vapenlager, tillgång och vapen på plats för att försäkra vår egen avskräckningsförmåga och försvar, betonar Stoltenberg.

– Men även att fortsätta att förse Ukraina med stöd på lång sikt.

Ryssland tros just nu träna tiotusentals nya soldater som ska sättas in i kriget mot Ukraina framöver.

– Det indikerar att de är redo att fortsätta kriget och gå till nya anfall, säger Stoltenberg till BBC.

– Vi måste förse Ukraina med militärt stöd nu, säger Stoltenberg.

Förnyat stöd från Macron

Natochefen understryker att Ukrainas styrkeposition i möjliga framtida förhandlingar med Ryssland helt och håller är beroende av Ukrainas styrka på slagfältet.

Ett av Natos främsta medlemsländer gick på nyårsaftonen ut till stort förnyat stöd till Ukraina.

– Vi kommer att hjälpa er till segern är nådd, säger Frankrikes president Emmanuel Macron.

Text: Redaktionen


Pensionärer missar viktigt bidrag – kan få flera tusen mer i månaden

2026 01 17

Svenska pensionärer riskerar att gå miste om tusentals kronor i tillägg.

Många svenska pensionärer som har rätt till tillägg missar det helt – trots enkla möjligheter att söka.

Det är ett stöd som kan ge flera tusen kronor mer i månaden, rapporterar Senioren.

Stort bidrag står outnyttjat

Bostadstillägget ska stödja pensionärer med stram ekonomi.

– Bostadstillägg är ett skattefritt tillägg för dig som har låg pension. Du kan få upp till 7 290 kronor per månad, beroende på din ekonomi, bostadskostnad, dina tillgångar och din familjesituation, meddelar Pensionsmyndigheten.

Det högsta beloppet som ensamstående kan få är upp till 7 290 kronor per månad, medan makar eller sambor kan få upp till 3 645 kronor.

LÄS MER: Moskva hånar hela Europa

Missar bidraget

Men många pensionärer tror felaktigt att de inte är berättigade till stödet och väljer därför att inte ansöka.

Enligt Pensionsmyndigheten bedömdes omkring 123 000 personer som hade rätt till bostadstillägg 2020 – ändå inte sökte det.

– Ett beslut om bostadstillägg gäller oftast tills vidare, men om din ekonomiska situation förändras ska bostadstillägget räknas om, uppger myndigheten.

Krav för tillägg

För att kunna ansöka om bostadstillägg finns några grundläggande krav – du måste bo i Sverige, ta ut hela din allmänna pension och vara minst 67 år.

I vissa situationer kan även den som får änkepension eller utländsk pension ha rätt till bostadstillägg.

Storleken på tillägget beror på din ekonomiska situation, inklusive inkomster, bostadskostnad och tillgångar.

– Det är viktigt att anmäla ändringar så fort som möjligt för att inte gå miste om bostadstillägg. Du kan även bli återbetalningsskyldig om du inte anmäler rätt uppgifter, meddelar Pensionsmyndigheten.

Att ta reda på om man är berättigad är enkelt:

  1. Gör en preliminär beräkning på Pensionsmyndighetens hemsida för att se om det är värt att ansöka.
  2. Fyll i ansökan digitalt med BankID om du har det, eller via blankett om du behöver hjälp.

LÄS MER: Riksbanken övertygade om 2026: Efterlängtat besked för hushållen

Foto: E Ann

Text: Redaktionen


“Dummaste jag någonsin hört” – bakslag för Trump

2026 01 17

Donald Trump ser inte ut att ha något större stöd i Grönlandsfrågan.

Den amerikanske presidenten fortsätter att hota Grönland.

Donald Trump vill se att den danska ön blir amerikansk mark inom en snar framtid – med hänvisning till att den behövs för nationell säkerhet.

Men världsledare, grönlänningar och danskar protesterar – och det gör även kongressledamöter från Trumps eget parti.

En går till och med så långt som att beskriva att det är det “dummaste han någonsin hört”.

Skulle gå samman

Senator Thom Tillis förutspår att ledamöter från båda sidor skulle gå samman och kräva kongressens godkännande om det blev tydligt att Trump förberedde en omedelbar militär insats, rapporterar Politico.

– Om det förekom någon form av handling som såg ut att ha som mål att faktiskt landstiga på Grönland och genomföra ett olagligt övertagande … så skulle det finnas tillräckligt många här för att rösta igenom en “war powers resolution” och stå emot ett veto, säger han.

“Dummaste jag någonsin hört”

Representanthusetledamoten Don Bacon  går ännu längre och förutspår att det skulle leda till riksrätt, samtidigt som han kallar Trumps besatthet av Grönland för “det dummaste jag någonsin hört”.

Senatorn Lisa Murkowski är på samma sida.

– Grönland måste ses som vår allierade, inte som en tillgång, och jag tror att det är det budskapet du hör från den här delegationen, säger hon.

Läs mer: Trump hotar omvärlden – ”Gör det om de inte håller med”

75 procent säger nej

Tre fjärdedelar av amerikanerna säger att de motsätter sig att USA försöker ta kontroll över Grönland, enligt en ny opinionsundersökning från CNN utförd av SSRS. 

Undersökningen visar att endast 25 procent av amerikanerna gynnar ett amerikanskt försök att ta kontroll över det danska territoriet.

Fler republikaner

50 procent av republikanerna och republikanskt lutande oberoende väljare säger att de stöder det, medan 50 procent är emot. 

Demokrater och demokratiskt lutande oberoende väljare är djupt emot förslaget, med 94 procent motståndare totalt, varav 80 procent svarar att de är starkt emot det.

Läs mer: UPPGIFTER: EU gör sig redo – ska tvinga bort Trump från Grönland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen