Så kan Kina ta Taiwan – utan att använda våld

2024 06 22

Kina kan ta Taiwan även utan att invadera det.

Relationen mellan Kina och Taiwan har varit spänd i många år.

Den kinesiska kommunistregimen vill att Taiwan ska återförenas med fastlandet, och är beredd att gå väldigt långt för att uppnå det målet.

Det är dock inte säkert att Kina måste invadera Taiwan militärt för att ta tillbaka det, rapporterar CNN.

Kan tvinga Taiwan till lydnad

Det finns mycket som den kommunistiska regimen kan göra för att tvinga ön till lydnad, enligt kanalen.

– Kinas militär kan isolera Taiwan, lamslå dess ekonomi och få den demokratiska ön att ge efter för Pekings styrande kommunistpartis vilja utan att någonsin skjuta ett skott, rapporterar kanalen.

Analysen bygger på en rapport från den amerikanska tankesmedjan CSIS.

Det kinesiska kommunistpartiet har varit tydligt med att de har som mål att en dag ta kontroll över Taiwan, med militära medel om så krävs.

Kan försättas i karantän

På senare år har omvärlden blivit allt mer orolig över situationen, i takt med att Kinas retorik och agerande har blivit allt mer aggressivt gentemot den självstyrande ön, rapporterar TV-kanalen.

I tidigare analyser har man fokuserat på två tänkbara scenarier: Kina kan antingen genomföra en fullskalig invasion, eller en militär blockad.

Men enligt CSIS finns det också ett tredje alternativ: Kina kan försätta Taiwan i karantän.

Ett sådant agerande skulle göra det svårare för länder som USA att vidta motåtgärder, rapporterar kanalen.

Fruktar gråzonstaktik

Man fruktar alltså att Kina kommer att använda en ”gråzonstaktik”, där man genomför handlingar som ligger precis under vad man räknar som rena krigshandlingar.

Ett alternativ som Kina kan överväga är alltså att initiera en karantän av Taiwan.

Det skulle innebära att man exempelvis hindrar tillgången till Taiwans hamnar och stoppar leveranser av exempelvis energi och annat som är livsviktigt för öns invånare, uppger CSIS och CNN.

Den kinesiska armén skulle då bara spela en mycket sekundär roll, men Kina skulle ändå i värsta fall kunna tvinga Taiwan till underkastelse, enligt analysen.

Foto: President of Russia Office resp Alejandro Luengo

Text: Redaktionen


JUST NU: Hel bransch kan utraderas

2025 07 04

Endast 89 av 2 397 ansökningar för bärplockare har beviljats av Migrationsverket i år.

– Migrationsverket har även i år gjort bedömningen att arbetstagare inom bärbranschen riskerade att inte få sina arbetsvillkor uppfyllda, därför har myndigheten beslutat att avslå större delen av ansökningarna för thailändska bärplockare, säger Hanna Geurtsen, biträdande uppdragsledare för arbetstillstånd på myndigheten.

Den nya siffran är en kraftig minskning jämfört med föregående år. Förra åtet beviljades 1 272 ansökningar och 2023 landade beviljades 5 372 tillstånd.

I år kommer alltså endast 89 bärplockare till Sverige.

Larmet: Hela branschen kan försvinna

Bransch- och arbetsgivarorganisationen Livsmedelsföretagen rasar mot beslutet. Vd:n Björn Hellman hävdar att Migrationsverkets avslag riskerar att utradera hela den svenska bärbranschen.

– Besluten kan innebära nådastöten för svenska bär. När det gäller tillgång till svenska bär är arbetskraftsinvandring helt avgörande. Utan dessa säsongsarbetare kommer de svenska bären inte att bli plockade, säger han.

– Vi kommer att ha ännu mindre svensk råvara för att producera exempelvis sylt och saft. Vi kommer att behöva säga upp personal eller i värsta fall lägga ner verksamheter.

”Högst anmärkningsvärt”

Björn Hellman ifrågasätter Migrationsverket vedömning. Han anser att ansökningarna uppfyller kraven. 

Hellman påpekar att  bärplockarna är direkt anställda vid ett företag med säte i Sverige och inte via ett utländskt bemanningsföretag, vilket har varit fallet under tidigare år.

– Det innebär ett tydligare arbetsgivaransvar för det svenska företaget. Det ska finnas anställningsavtal påskrivet av båda parter, anställningsvillkor ska vara i linje med svenska kollektivavtal och det ska finnas tecknade försäkringar. 

– Vi finner det högst anmärkningsvärt att Migrationsverket avslår ansökningar baserat på att det är osannolikt att arbetsgivaren kommer att erbjuda villkor som är i nivå med svenska kollektivavtal när ansökningarna uppfyller de krav som är i linje med svenska kollektivavtal.

LÄS MER: Anrik kedja går i konkurs – hundratals butiker påverkas

Noggrann granskning

Inför sommaren 2024 förstärkte Migrationsverket granskningen av de ansvariga bemanningsföretagen och deras åtaganden som arbetsgivare.

Detta eftersom myndigheten under flera års tid sett indikationer på missbruk inom bärbranschen – bland annat har Migrationsverket fått signaler om oseriösa kontrakt och uteblivna löner kopplat till bemanningsföretag i Thailand.

Samtliga ansökningar som inkommit inför årets bärsäsong har utretts med fokus på anställningsvillkoren som ska gälla utifrån svenska regler och kollektivavtal.

– Oavsett vilket lagrum som ansökan prövas inom är många krav för att beviljas tillfälligt arbetstillstånd fortfarande desamma. Det handlar bland annat om att det ska finnas anställningsavtal påskrivet av båda parter och att anställningsvillkoren ska vara i linje med svenska kollektivavtal. För majoriteten av de ansökningar som kommit in i år har inte kraven varit uppfyllda, säger Hanna Geurtsen.

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland dundrar mot Sverige – ”rena fantasier”

2025 07 04

Säkerhetspolisen har pekat ut Ryssland som det största hotet mot Sveriges säkerhet.  

– Ryssland är alltjämt det största hotet mot Sverige då landet bedriver säkerhetshotande verksamhet med bäring på bland annat Sveriges territoriella integritet och politiska suveränitet, skriver Säpo på sin hemsida.

Säpo bedömer också att Ryssland bedriver så kallad hybridkrigföring mot Sverige och andra västeuropeiska länder.  

Om kriget i Ukraina slutar framgångsrikt för Ryssland kan också rysk riskbenägenhet att genomföra sabotage i Europa, inklusive Sverige, snabbt förändras.

– Säkerhetspolisen bedömer att det finns risk för att det genomförs sabotageverksamhet även i Sverige, framhåller Säpo.

Ryssland svarar

Nu svarar Ryssland på de svenska anklagelserna.

Landets ambassadör i Sverige, Sergej Beljajev, kallar påståendena för ”löjliga”.

– Dessa anklagelser är löjliga. Ryssland har ingen avsikt att attackera Sverige. Inte militärt, eller på något annat sätt, säger han till France24.

– Den svenska regeringen pekar ut Ryssland som ett hot mot Sveriges nationella säkerhet – samtidigt sprider svenskar fantasifulla scenarier om hur Ryssland och ryssar skulle kunna utgöra ett hot. Men allt är rena fantasier, fortsätter ambassadören.

Kyrka har pekats ut

En rysk-ortodox kyrka i Västerås har pekats ut som ett centrum för ryskt spionage i Sverige.

Flera säkerhetsexperter har varnat för kyrkan, som är belägen i närheten av Västerås flygplats.

– Kyrkan erbjuder ett potentiellt fotfäste som kan användas för informationsinsamling, både riktat till Västerås flygplats och till industriella intressen i form av stora företag som är engagerade i energisektorn, säger Markus Göransson, forskare med fokus på Ryssland på Försvarshögskolan, till Politico.

– När Sveriges försvarsstyrkor genomför övningar på eller i närheten av flygplatsen, som gjordes i juni, gör de det under eventuell övervakning från kyrkan,

Svaret: En ”kampanj” mot Ryssland

Ambassadör Sergej Beljajev förnekar att den ryska staten avvänder kyrkan för spionage.   

– Det var inte den ortodoxa befolkningen som bestämde var kyrkan skulle placeras, det var staden Västerås. Nu ser vi att vissa lokala politiker och journalister försöker påstå att kyrkan är hot, eftersom den ligger nära flygplatsen. 

– Från min synvinkel är detta endast en del i en kampanj mot allt som har en rysk koppling.

Prästen har fått medalj av SVR

Den rysk-otrodoxa prästen i Västerås, Pavel Makarenko, har mottagit en medalj från Rysslands utrikesunderrättelsetjänst, SVR. 

Trots det hävdar Sergej Beljajev att prästen inte har någon koppling till ryska staten.

– Att en person får en medalj betyder inte att han eller hon representerar det ryska utrikesdepartementet. Precis som Sverige har vi våra egna utmärkelser.

Foto: I Shilov

Text: Redaktionen