Så hade svenskarna röstat i USA-valet

2024 09 09

En ny undersökning visar hur svenskarna hade röstat i det amerikanska valet.

Spänningarna stiger inför USA-valet som äger rum i början av november.

Snart sker den första debatten mellan Donald Trump och Kamala Harris, och de senaste mätningarna visar att det blir allt jämnare mellan kandidaterna.

Nu visar en ny undersökning hur svenskarna hade röstat i USA-valet.

Så hade svenskarna röstat

Det är Demoskop som har genomfört undersökningen på uppdrag av Omni.

Där framgår att 73 procent av svenskarna hade röstat på Kamala Harris.

14 procent av svenskarna hade röstat på Donald Trump, uppger Omni.

Ett parti står ut

Vad som även framgår i undersökningen är att de som röstar på Sverigedemokraterna i Sverige hade i större utsträckning röstat på Trump.

Där är siffran 44 procent.

Samtidigt hade 34 procent av SD-röstarna haft Kamala Harris som val.

– Vi kan ändå med säkerhet säga att det är det enda partiet med god marginal där flest stöttar Trump, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till Omni.

I undersökningen framgår även att många svenskar anser att USA-valet är viktigare än EU-valet.

Snart dags för debatt

Snart är det dags för debatt mellan Kamala Harris och Donald Trump, där tydliga regler har etablerats.

– ABC News sa att mikrofonerna ”kommer att vara live endast för den kandidat vars tur det är att tala och tystas när tiden tillhör en annan kandidat.” Harris och Trump kommer inte att tillåtas ställa frågor till varandra, förklarar CBS.

Två minuter

CBS förklarar vidare att regler har upprättats för att undvika bråk och hets i den kommande debatten.

– Kandidaterna får två minuter vardera för sina slutanföranden. Det finns inga öppningsanföranden. De kommer att ha två minuter för att svara på moderatorernas frågor, två minuter för repliker och en extra minut för uppföljningar eller förtydliganden. 

– Harris och Trump får inte ta med sig förskrivna anteckningar på scenen, men kommer att ha en penna, ett anteckningsblock och en flaska vatten vid sina talarstolar.

Foto: Official White House Photo by Lawrence Jackson resp Shealah-Craighead

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen