Så bra skydd har vaccinen gett svenska folket – Extrema värden

2021 08 28

Studier visar att 99,9003 % av de som fått två doser så här långt har klarat sig från covid-19. Och endast 0,0997 % har smittats varav de flesta fått milda eller inga symptom.

Folkhälsomyndighetens nya statistik visar att vaccinen AstraZeneca, Pfizer och Moderna, som är de tre vaccin som svenska folket erhållit, har givit mycket bra skydd mot det fruktade coronaviruset så här långt under pandemin i Sverige.

Ytterst ovanligt

Det har varit en hel del diskussioner om att även fullvaccinerade kan smittas av viruset men i själva verket visar nu statistik att det är ytterst ovanligt. Och bland de få som trots att de fått både dos 1 och dos 2 ändå blir bekräftat sjuka så är det extremt få som bli allvarligt sjuka och behöver intensivvård.

Extremt bra siffror

Här är den registrerade statistiken för fullvaccinerade över 15 år:

▪99,9003 % har inte smittats

▪0,0997 % har smittats

▪99,9996 % har inte behövt iva-vård

▪0,004 % har behövt iva-vård

Vaccinerade smittas sällan

Detta visar Folkhälsomyndighetens underlag som klargör att av de 5 457 865 personer över 15 år som fått två vaccindoser och därmed är fullvaccinerade så har endast 5 274 fått en bekräftad smitta av viruset, en så kallad genombrottsinfektion. Och av dessa 5 274 är det bara 21 personer som blivit så allvarligt sjuka att de behövt intensivvård. Siffrorna kan komma att öka längre fram i takt med att till exempel smittspridningen eventuellt ökar men så här långt är det mycket tydligt att det är de ovaccinerade som står för en stor majoritet av de som bekräftas smittade och de som behöver sjukhusvård.

Ger väldigt bra skydd

Oftast ger genombrottsinfektioner inga eller endast milda symptom konstaterar Folkhälsomyndigheten.

– Det är goda tecken på att vi har ett väldigt bra vaccin som ger ett väldigt bra skydd framförallt mot allvarlig sjukdom. Eftersom, visst genombrottsinfektioner sker, men det är väldigt sällan de blir allvarliga, säger Anders Tegnell.

ANALYS

Det finns många rykten i sociala medier från konton och personer som ingen vem vem det är. Men Folkhälsomyndighetens statistik är mycket tydlig - vaccinet ger ett extremt bra skydd. Och de få som trots två doser ändå smittas får nästan aldrig allvarlig sjukdom.

Men alla inklusive fullvaccinerade skall fortsatt följa alla restriktioner och hålla distansen med mera.

Foto: CDC

[yop_poll id="527"]

Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen