SVERIGE: S-regeringen slår larm till FN

2022 09 30

Den svenska regeringen fruktar svåra konsekvenser av den pågående gasläckan i Östersjön.

Därför har nu regeringen i Sverige tillsammans med Danmarks motsvarighet skrivit ett gemensamt brev till Förenta Nationernas säkerhetsråd där de förklarar sin starka oro, rapporterar danska TV2.

Den primära oron består i vad följderna kommer att bli för havsmiljön och klimatet.

Sammanträder ikväll

– [Gasläckan är] troligen orsakade av explosioner motsvarande flera hundra kilo sprängämnen, framhåller Danmark och Sverige i sitt brev till FN.

Säkerhetsrådet kommer att sammanträda under fredagen, men eftersom varken Sverige eller Danmark är medlemmar kommer mötet att ske utan nordisk representation, skriver den danska kanalen.

“En internationell fråga”

Enligt Danmarks utrikesminister Jeppe Kofod har inte heller Danmark begärt att få delta i sammanträdet.

Han anser att det är “en internationell fråga”.

– Det är en attack mot europeisk energiinfrastruktur. Det är en allvarlig situation, men vi har inte mer information än den som försvarsministern och jag har gett.

Misstänkt sabotage

Den danska statsministern Mette Frederiksen har sedan ett par dagar tillbaka varit av hållningen att det inte råder något tvivel om att det rör sig om ett sabotage. 

Avgående statsminister i Sverige, Magdalena Andersson (S), är av samma uppfattning.

– Vi har svenska uppgifter, men även uppgifter från våra danska kontakter, som kommit fram till att detta troligen rör sig om en medveten handling. Alltså troligtvis ett sabotage, uppgav Andersson till Aftonbladet i onsdags.

“Mycket allvarligt”

Detonationerna har inte ägt rum på de två nordiska ländernas territorium, men däremot i Sveriges och Danmarks respektive ekonomiska zon.

– Det är inte fråga om ett angrepp på svenskt eller danskt territorium, men regeringen ser mycket allvarligt på det som har inträffat, säger Magdalena Andersson till tidningen.

Putin: “Terrorhandling”

I Ryssland har landets diktator kommenterat det misstänkta sabotaget mot Nord Stream-ledningarna som en “internationell terrorhandling”.

Det uppger nyhetsbyrån Reuters som hänvisar till ett officiellt uttalande från Kreml.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redkationen


Luftattacker planeras mot mål i Sverige

2025 06 27

Iran pressar det kriminella gänget Foxtrot att utföra attentat mot israeliska och amerikanska intressen.

Förra veckan kom uppgifter om nya attentatsplaner.

Iran har uppmanat det kriminella nätverket att attackera mål i Sverige, Danmark och Tyskland, rapporterade SVT:s Uppdrag granskning.

Planerar luftangrepp

Attentaten kan ske från luften, erfar Expressen.

Enligt tidningens uppgifter planerar nätverkskriminella att gå till attack med drönare.

”Måste ta höjd för drönare”

Attackerna kan riktas mot israeliska och judiska byggnader på svensk mark.

Aron Verständig, ordförande för judiska centralrådet, bekräftar uppgifterna om potentiella drönarattacker.

– Jag har hört om dessa uppgifter, men känner inte till mer än så. Generellt sätt jobbar vi brett i vårt säkerhetsarbete och numera måste vi också ta höjd för drönare, säger han till tidningen.

I diktaturens grepp

Den israeliska underrättelsetjänsten Mossad har tidigare avslöjat att Rawa Majid rekryterats av Iran i samband med att han greps i landet i oktober 2023.

Enligt uppgift tvingas gängledaren välja mellan att arbeta för Iran eller att åka i fängelse. 

Foto:

Text: Redaktionen


Bekräftat – här är Sveriges dyraste matbutik

2025 06 27

Jämförelsesajten Matpriskollen har granskat priserna i matbutikerna.

I en färsk undersökning, som DN tagit del av, har Matpriskollen undersökt vad det kostar att handla under en månad vid de stora kedjorna.

Sajten har undersökt kostnaderna för inköp av populära varukategorier som kött, fisk och chark, grönsaker och drycker hos butikskedjorna City Gross, Ica Kvantum, Ica Maxi, Stora Coop och Willys.

Resultatet visar att Stora Coop har den dyraste matkassen. Kedjan är dyrast i 33 av de 36 undersökta kategorierna, rapporterar DN.

”Inte riktigt hängt med”

Månadskostnaden för matinköp på Stora Coop för en familj på två vuxna och två småbarn landar på 13 267 kronor i månaden.  Motsvarande siffra för Willys är 12 544 kronor.

– Coop har inte riktigt hängt med i sista årens prisfokus där vi ser att flera kedjor och butiker inte vill ha för stort avstånd till de ordinarie priserna hos Willys, säger Matpriskollens vd Ulf Mazur till tidningen.

Samtidigt konstaterar Mazur att Coops medlemmar kan få ner priserna, eftersom de kan utnyttja rabattkuponger och liknande erbjudanden.

– Stora Coop har ett brett sortiment som är en fördel mot lågprisbutikerna och med smart utnyttjande av bonuscheckarna blir skillnaden liten, men de blir nog inte billigaste ändå.

LÄS MER: Populärt livsmedel kan bli bristvara

Har bromsat in

Matpriserna har fortsatt att stiga under årets två första månader.

Men i mars, april och maj har det skett ett trendbrott, uppger Matpriskollen.

Efter inledningen på året med prisökningar på över 2 procent till februari, bromsade ökningarna i landets livsmedelsbutiker upp.

– Vi ser också att två kedjor, med Ica i spetsen, inte har tagit ut prisökningar i samma takt som konkurrenterna under årets fem första månader. Det sker en kamp om att vinna de pressade kunderna just nu, säger Ulf Mazur i ett uttalande.

LÄS MER: Oroväckande uppgifter för Ica

Arkivoto: Snabbgross

Text: Redaktionen