JUST NU: S kommer säga ja till regeringen
2026 07 14
Socialdemokraterna kommer att ställa sig bakom ett omtalat förslag från Tidöpartierna.
Under flera månader har frågan varit hett omdiskuterad.
När regeringen tidigare i år meddelade att straffbarhetsåldern för allvarliga brott skulle sänkas till 13 år var det med syftet att stärka samhällets skydd, stärka brottsoffrens upprättelse och ta bättre hand om barnen som begår brotten.
– Vi har ett akut läge och de åtgärder vi vidtar måste återspegla det allvaret, sade justitieminister Gunnar Strömmer (M) i januari.
Säger ja till nya förslaget
Flera experter och aktörer, däribland Bris, Advokatsamfundet och Brottsofferjouren, har varnat för konsekvenserna med sänkt straffbarhetsålder.
Under våren meddelade S, MP, V och C att partierna tänkte rösta nej till förslaget. I juni drogs propositionen tillbaka och återkom senare samma månad i ny form där straffbarhetsåldern för allvarliga brott tillfälligt sänks till 14 år istället.
Därmed kommer Socialdemokraterna att rösta ja till förslaget, meddelar partiet idag.
– Detta är i linje med vad utredningen föreslog, med Socialdemokraternas kongressbeslut 2025 och den motion Socialdemokraterna la i riksdagen med anledning av regeringens ursprungliga proposition, varför vi kommer att ställa oss bakom regeringens nya förslag, framhåller S i ett pressmeddelande.
Massiv kritik
I dagarna skrev 48 undertecknare, bestående av bland annat forskare, jurister och representanter från exempelvis Bris, fackförbund och Svenska kyrkan under ett upprop med uppmaningen att inte sänka straffbarhetsåldern.
Huvudargumentet är att åtgärden inte bedöms ge önskad effekt.
– Lagrådet har riktat ovanligt skarp kritik mot regeringens lagförslag. Kritiken rör bland annat brister i beredningskravet, otillräcklig analys av flera centrala frågor och att förslaget kan få motsatt effekt mot vad regeringen avser. När landets högsta juridiska granskningsinstans framför den typen av invändningar bör de tas på största allvar, framhåller aktörerna i Aftonbladet.
Läs mer: Bottenlöst ras för Putin – sämsta på 21 år
Gunnar Strömmer menar att det finns ett stort behov av att göra om ordningen.
– I dag lyckas vi varken skydda samhället från livsfarligt våld eller hjälpa barn att bryta destruktiva mönster. Dessutom får alltför många brottsoffer en alldeles för svag upprättelse. Nu startar vi om hela systemet med rimligare straff och med fokus på säkerhet och rehabilitering av barn och unga. Samtidigt krävs en kraftfull mobilisering i hela samhället – inte minst socialtjänsten, skolan och polisen – för att tillsammans förebygga och förhindra att barn överhuvudtaget dras in i allvarlig brottslighet, säger justitieministern.
Brotten det handlar om gäller exempelvis mord, grov våldtäkt, människorov och grovt vapenbrott. Den sänkta åldern ska gälla i fem år och sedan utvärderas.
Lagen föreslås träda i kraft den 10 september 2026.
Läs mer: Färre svenska bolag går i konkurs
Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson/Regeringskansliet
Text: Redaktionen


