Rysslands toppförhandlare ger Trump kalldusch – ”Inte under 2025”

2025 03 29

Rysslands toppförhandlare ger nu Donald Trump en rejäl kalldusch angående den amerikanska presidentens löfte om en snabb fred.

USA:s president Donald Trump har lovat att han kan ordna en snabb fred mellan Ryssland och Ukraina.

USA har också inlett förhandlingar med de båda länderna, vilket har gett vissa resultat.

Men nu flaggar Rysslands toppförhandlare för att en mer omfattande vapenvila eller fred kan ta betydligt längre tid än vad USA hoppas på.

Ifrågasätter Trump-administrations förmåga

Den ryske förhandlaren Grigory Karasin var den som ledde Rysslands delegation under de 12 timmar långa tekniska konsultationerna med USA i Saudiarabien den 24 mars, rapporterar Kyiv Independent.

Han har medverkat i förhandlingar som har lett till överenskommelser om att sluta attackera energiinfrastruktur, samt ett stopp för attacker i Svarta havet.

Men när det gäller möjligheterna att nå mer långtgående resultat i förhandlingarna, kommer Karasin med en rejäl kalldusch.

Karasin ifrågasätter Trump-administrationens förmåga att förhandla fram en snabb vapenvila, enligt tidningen.

”Skulle vara naivt”

Grigory Karasin menar att det kanske inte blir någon vapenvila under 2025, enligt tidningen.

På frågan om hur han tror att tidslinjen ser ut när det gäller möjligheten att nå större resultat i förhandlingarna, svarar Karasin att sådana resultat kanske inte kommer ”det här året eller i slutet av det här året”.

Detta går emot både Trump och Zelenskyj, som har pratat om nödvändigheten av att nå vapenvila och fred under 2025.

Men den ryske toppförhandlaren signalerar alltså att Ryssland inte har bråttom.

– Det skulle vara naivt att förvänta sig några genombrottsresultat vid det allra första mötet, säger Karasin också, med anledning av de förhandlingar som hittills har ägt rum.

Trump: ”Ryssland drar benen efter sig”

Ryssland har flera gånger signalerat att de inte har bråttom att uppnå vare sig vapenvila eller fred.

Samtidigt har Kyiv anklagat Ryssland för att ha brutit mot överenskommelsen om att inte attackera energiinfrastruktur. Ryssland har också gett blandade signaler om hur det blir med överenskommelsen om Svarta havet.

Moskva har dessutom sagt nej till en 30 dagars vapenvila som USA och Ukraina var överens om.

Donald Trump, som alltså har utlovat en snabb fred, sade den 25 mars att Ryssland kanske ”drar benen efter sig” i fredssamtalen.

Foto: Gage Skidmore resp President of Transnistra

Text: Redaktionen


TRUMP: Det här är min sista varning – blir inte fler

2025 09 07

Donald Trump riktar ett tydligt meddelande till Hamas.

Kriget i Gaza fortsätter samtidigt som Trump-administrationen försöker få till ett fredsavtal.

På söndagskvällen meddelar Donald Trump att han riktar en sista varning till Hamas – och att det inte kommer att bli några fler.

“Min sista varning”

Så här skriver Trump:

– Alla vill att gisslan ska komma hem. Alla vill att kriget ska ta slut! Israel har accepterat mina villkor. Nu är det dags för Hamas att göra detsamma, framhåller han via Truth Social.

– Jag har varnat Hamas för konsekvenserna av att inte acceptera. Detta är min sista varning, det kommer inte att komma någon mer! Tack för er uppmärksamhet i denna fråga.

Preciserar inte

Trump-administrationen har under en tid arbetat för att försöka få till ett släppande av gisslan och fredsavtal – än så länge utan konkreta framsteg.

Trump preciserar emellertid inte exakt vad han menar med att det är hans sista varning.

Ute på gatorna

Mer än 15 000 människor har samtidigt gått ut på gatorna i Israel för att kräva ett slut på kriget i Gaza och uppmana premiärminister Benjamin Netanyahu att gå med på ett avtal om att frige de återstående gisslan.

Familjer och anhängare till de gisslan som fortfarande hålls fångna av Hamas samlades på Paris Square i Jerusalem, medan andra samlades i Tel Aviv.

Av de 48 gisslan som fortfarande hålls fångna i Gaza tros ungefär 20 vara i livet, rapporterar BBC.

“Om något händer”

Inom hörhåll från Netanyahus residens i staden uppmanade talare efter talare honom att sluta ett avtal med Hamas som skulle innebära att deras nära och kära kunde återvända säkert, nästan två år efter deras bortförande.

Bland de många familjemedlemmarna som riktade ilskna budskap till Netanyahu fanns modern till Matan Angrest, en IDF-soldat som hålls fången i Gaza.

– Detta är inget hot, herr premiärminister. Om något händer kommer ni att få betala för det – det är en mors ord, framhåller Anat Angrest i samband med demonstrationen.

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


EUROPA: Bransch i kris – “Kanske inte överlever”

2025 09 07

Den europeiska stålindustrin är i kris.

Sedan USA:s president Donald Trump installerades har mycket av hans ekonomiska politik handlat om tullar.

Nu är det istället europeerna som kräver tullar.

Närmare bestämt ställs krav på tullar i stålindustrin – som det ledande företaget Thyssenkrupp varnar för är i kris, rapporterar Financial Times.

“Då överlever vi inte”

Europeiska stålproducenter uppmanar Bryssel att införa tullar i stil med de amerikanska på all import av metallen och varnar för att branschen riskerar att kollapsa under trycket från billiga kinesiska produkter och Donald Trumps höga tullar.

– Vi behöver skydd, annars kommer vi inte att överleva som stålindustri, säger Ilse Henne, ledande befattningshavare vid tyska Thyssenkrupp.

18 000 förlorade jobb

Frankrike och tio andra EU-länder har föreslagit tullar på 50 procent.

Bara under 2024 gick 18 000 jobbtillfällen förlorade på grund av den svåra situationen i branschen.

Sedan 2008 har ungefär 90 000 sagts upp från europeiska stålproducenter.

– I praktiken är EU:s stålindustri den sämst ställda av alla EU-industrier, framhåller branschorganisationen Eurofer i ett brev till Ursula von der Leyen.

Flera länder

Frankrike, Österrike, Belgien, Bulgarien, Grekland, Italien, Luxemburg, Polen, Rumänien, Slovakien och Spanien har gemensamt föreslagit en ”mycket effektiv” ny handelsåtgärd för att motverka global överkapacitet och bevara den europeiska stålindustrins kapacitet.

– Vi uppmanar övriga medlemsstater, Europaparlamentet och kommissionen att ge sitt fulla stöd till detta initiativ, säger Axel Eggert, generaldirektör för Eurofer i ett pressmeddelande.

– Det är precis den typ av samordnade, ambitiösa åtgärder som behövs för att stoppa den enorma vågen av billiga stålimporter från att förstöra Europas industriella bas, arbetstillfällen och gröna omställning. 

Är överens

EU och USA är sedan tidigare överens om ett nytt handelsavtal.

Tysklands industriförbund BDI och EU:s förra handelskommissionär Cecilia Malmström är bland dem som är skeptiska till avtalet, uppger SVT.

Foto: European Parliament

Text: Redaktionen