JUST NU: Rysslands svar på Sveriges Natoansökan

2022 05 20

Ryssland kommer att placera tolv nya militära enheter i de västra militärdistrikten innan året slut.

Beslutet är ett svar på Sveriges och Finlands ansökan till Nato.

Rysslands försvarsminister Sergej Sjojgu meddelade Rysslands motåtgärder vid ett möte med försvarsdepartementets högsta ledning på fredagen, rapporterar Reuters med hänvisning till ryska nyhetsbyrån Interfax.

Ökade spänningar

– Vi vidtar lämpliga motåtgärder. Under dessa förhållanden förbättrar vi aktivt våra truppers sammansättning, säger den ryske försvarsministern enligt den ryska statliga nyhetsbyrån RIA.

Sjojgu konstaterar att Sveriges och Finlands Natobeslut har lett till att spänningarna fortsatt att öka nära den ryska västra gränsen.

– Situationen i den västra strategiska sektorn karaktäriseras av en ökning av militära hot längs med ryska gränser, säger han enligt Reuters.

Hänvisar till USA

Rysslands försvarsminister motiverar även beslutet med att USA:s militära närvaro har ökat i området, rapporterar RIA.

Enligt Sjojgu har amerikanska flygningar över området ökat med 15 gånger sedan amerikanska fartyg ökat sin närvaro i Östersjön.

Försvarsministern framhäver att den amerikanska närvaron utgör ett ökat hot mot Ryssland.

Inget hot

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har tidigare framhävt att ett Natomedlemskap för Sverige och Finland inte utgör något ”direkt hot” mot Ryssland.

I ett anförande konstaterade Putin att det ryska svaret kommer bero på huruvida militär infrastruktur förflyttas till områdena.

– Utvidgningen av den militära infrastrukturen till detta territorium kommer definitivt att föranleda ett svar från oss, sa Putin.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin gömmer sig i skogen

2025 11 11

Putin uppges gömma sig i skogen.

Rysslands diktator Vladimir Putin tycks bli allt mer orolig över sin egen säkerhet.

Nu kommer uppgifter om att Putin gömmer sig i skogen – omgiven av 14 luftvärnssystem.

Putin gömmer sig

En granskning visar att Putin har låtit bygga minst tre identiska kontor på helt olika platser för att det ska bli svårare att räkna ut var han befinner sig, rapporterar Moscow Times.

Kontoren är nästan likadana, men analyser av tusentals olika officiella videor visar på detaljskillnader som avslöjar att det rör sig om olika platser. Enligt granskningen så finns det små skillnader bland annat i hur dörrhandtagen är utformade.

Undersökningen från granskningsgruppen Systema visar att de tre nästan identiska kontoren ligger i Novo-Ogarjovo utanför Moskva, i Sotji samt i en skog utanför Valdaj som ligger mellan Moskva och Sankt Petersburg.

Kreml försöker också skapa förvirring genom att lämna felaktiga uppgifter om var olika möten har ägt rum, enligt granskningen.

LÄS OCKSÅ: MAGA rasar mot Trump

I skogen – omgiven av luftvärnssystem

Den senaste tiden har Putin dock nästan uteslutande befunnit sig på kontoret i skogen i Valdaj, visar undersökningen.

Mellan januari och september 2025 har 29 av 30 offentliga och filmade framträdanden spelats in på kontoret i Valdaj.

Det är ingen slump – kontoret i skogen i Valdaj är det mest skyddade, rapporterar tidningen.

Det är omgivet av inte mindre än 14 luftvärnssystem, har BBC rapporterat.

Orolig för säkerheten

Vladimir Putin tycks alltså bli allt mer försiktig vad gäller den egna säkerheten.

Enligt statsvetaren Konstantin Gaase har Putin troligtvis slutat använda kontoret i Sotji av rädsla för ukrainska drönarattacker. Det kontoret ligger på en ganska öppen plats.

– När du bygger dig en bostad så att du kan se både berget och havet är det inte bara du som ser havet, utan du syns även lite från havet, säger statsvetaren, enligt tidningen.

– Det är mycket lättare att sätta in luftvärnssystem runt Valdaj, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Akut åtgärd i Ryssland - första gången under kriget

Foto: A. Vradenburg resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 november 2025

UPPGIFTER: Risk för nytt krig – hemliga dokument läckta

2025 11 11

Venezuela förbereder sig för en amerikansk invasion.

Det visar läckta dokument som Reuters tagit del av.

Enligt dokumenten ska den venezuelanska militären bedriva ett gerillaliknande motstånd i händelse av en amerikansk luft- eller markattack.

Dokumenten visar att det sydamerikanska landet förbereder sig för en fullskalig invasion.

– Den gerillaliknande taktiken skulle innebära att små militära grupper utför sabotage och annan gerillataktik på över 280 platser, uppger källor för Reuters.

Anklagar diktator

USA:s presidenten Donald Trump har öppnat för en militär operation i Venezuela efter att hans militär slagit ut flera fartyg, som enligt Vita huset kopplas till venezuelanska drogkarteller.

Trumpadministrationen har också utfärdat en belöning på 50 miljoner dollar för information som leder till gripandet av Venezuelas diktator Nicolás Maduro.

Maduro misstänks för narkotikasmuggling. Enligt det amerikanska jutitiedepartementet använder diktatorn terrororganisationer för att smuggla in droger i USA.

LÄS MER: Trump varnar för ”ekonomisk katastrof”

Världens största hangarfartyg har anlänt

Spänningarna mellan USA och Venezuela har ökat ytterligare under tisdagskvällen. Världens största hangarfartyg, USS Gerald R. Ford, har anlänt till den amerikanska flottans ansvarsområde Southern Command, vilket utgörs av Karibien och Latinamerika.

Ombord finns en besättning på över 4 000 personer samt medföljande örlogsfartyg, ett antal attackhelikoptrar och stridsflygplan.

Sveriges tidigare utrikes- och statsminister Carl Bildt är övertygad om att USA kommer attackera.

– Allt talar för att Trump kommer att genomföra attacker inne i Venezuela. Han har ju gett CIA fullmakt att genomföra någon typ av operationer så sannolikt pågår någonting redan, sade Bildt i SVT:s Morgonstudio.

En storskalig amerikansk invasion bedömer Bildt som ossanolik.

– Jag tror inte att han [Trump] går till någon stor invasion, det vågar han inte, det blir för besvärligt. Men alldeles uppenbart, av inrikespolitiska och andra skäl så kommer han att vidta någonting mot Venezuela, sedan får vi se vad det får för konsekvenser.

LÄS OCKSÅ: MAGA rasar mot Trump 

Foto: US Navy

Text: Redaktionen