JUST NU: Rysslands nya Sverigebesked

2022 04 07

Kremls talesperson Dmitrij Peskov konstaterar att Ryssland måste ta till åtgärder om Sverige och Finland går med i Nato.

– Då måste vi balansera om situation och göra vår västra flank mera sofistikerad för att försäkra vår säkerhet. Det gör att vi måste stärka vår potential, säger han i en intervju med Sky News.

Existentiellt hot

Peskov har tidigare förklarat att Ryssland inte kommer att tveka att använda sin digra kärnvapenarsenal om landet står inför ett ”existentiellt hot”.

På frågan om ett Natomedlemskap för Sverige eller Finland skulle utgöra ett sådant svarade han:

– Nej, jag tror inte det.

Medgav stora förluster

I intervjun med den brittiska tv-kanalen medgav Peskov att Ryssland lidit stora förluster i kriget.

– Vi har haft betydande förluster och det är en stor sorg för oss, säger han.

Nekar till anklagelser

Vidare framhäver Kremls talesman att ”operationen” i Ukraina fortsätter och konstaterar att den belägrade staden Mariupol i östra Ukraina kommer att ”befrias”.

– Världen är större än Europa och USA och många förstår att Ryssland utsatts för mycket under de senaste årtionden. Många säger att de inte tror på oss men många andra lyssnar på oss och det är betydligt mera konstruktivt för oss, säger han till Sky News.

Vidare poängterar Peskov att anfallskriget mot Ukraina handlar om att garantera Rysslands framtid, och konstaterade att Natos besked om ökad truppnärvaro i östra Europa är ”mycket olycklig”.

Kommer inte samarbeta

I likhet med sina medarbetare i Kreml förnekar Peskov bestämt anklagelserna om krigsbrott i Mariupol och i förstaden till Kyiv, Butja.

Han konstaterar att Ryssland inte är villiga att samarbeta med den Internationella brottmålsdomstolen om utredning av kriget.

– Vi anser inte att de är objektiva, förklarar han.

Putin är inte orolig

Röster har höjts för att ställa diktatorn Vladimir Putin inför rätta. Men ett sådant scenario är diktatorn inte orolig för.

– Nej det är han inte, vi ser ingen möjlighet till det, säger Peskov till Sky News.

Foto: President of Russia resp M.Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


28 aug 26

Svensk bilhandlare i konkurs

2026 08 28

En bilhandlare i södra Sverige har kastat in handduken.

En bilfirma i skånska Hörby har gått i konkurs med skulder på miljontals kronor.

Samtidigt saknas exklusiva bilar och företagets tidigare ledamot har lämnat landet.

Stängde plötsligt

Bilhandlaren i Hörby försvann från marknaden nästan över en natt.

Lokalerna tömdes och när konkursförvaltaren gick igenom verksamheten fanns inga tillgångar kvar.

Lunds tingsrätt beslutade om konkurs efter en ansökan från Skatteverket.

I konkursbouppteckningen framgår att bolaget saknar pengar, medan skulderna uppgår till drygt 2,8 miljoner kronor.

– ​Utdelning kan för närvarande inte påräknas, uppger konkursförvaltaren till fordringsägarna i bouppteckningen, rapporterar Skånska Dagbladet.

Företaget hade tidigare varit en betydligt större verksamhet.

Så sent som 2023 omsatte bolaget mer än 30 miljoner kronor.

LÄS MER: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Lyxbilar spårlöst borta

Samtidigt som bilfirman gått omkull saknas fyra exklusiva fordon.

Det handlar om två leasade Audi-bilar samt en Land Rover och en BMW som köpts på avbetalning.

Kreditgivarna har efterlyst fordonen, men ingen av bilarna har hittats.

Skulderna kopplade till de fyra bilarna uppgår till närmare 1,5 miljoner kronor.

Det är fortfarande oklart var fordonen befinner sig eller om de har förts ut ur Sverige.

Även företagets tidigare registrerade ledamot är försvunnen.

Mannen, som är i 40-årsåldern, utvandrade i februari till ett okänt land och saknar nu känd adress.

Myndigheter och fordringsägare har försökt få tag på honom utan framgång.

Han krävs dessutom på över 600 000 kronor i andra ärenden, bland annat kopplade till borgensåtaganden för ett annat bilföretag som också har gått i konkurs.

Inte första gången

Det är inte första gången fordon försvinner i samband med en konkurs.

I en uppmärksammad miljardkonkurs i Norrbotten under 2024 saknades över 100 fordon och maskiner, samtidigt som bolagen hade skulder på närmare en miljard kronor.

– Det här är jättestort, största konkursen jag har varit om och mest komplicerade, sade Bertil Sjöö, senior advisor och konkurshandläggare på Auktiona AB, till SVT, vid tillfället.

Flera fordon hittades senare på olika platser, och Ekobrottsmyndigheten inledde en förundersökning om bland annat grovt bedrägeri och bokföringsbrott.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: L Clarysse

Text: Redaktionen