Rysslands hot ökar sannolikheten för ja till Nato

2022 03 15

De hätska ryska hoten har motsatt effekt och driver Finland och Sverige närmare Nato.

Det är slutsatsen av beskedet från Utrikespolitiska institutet i Finland som nu kommenterar Putinregimens nya hot.

Nya hätska hot

Det var på förmiddagen i dag som den ryska diktaturen gick ut med nya hätska hot mot Sverige och Finland med syfte att skrämma länderna från att gå med i försvarsalliansen Nato.

– Det är uppenbart att [om] Finland och Sverige går med i Nato, vilket är en militär organisation till att börja med, så får det allvarliga militära och politiska konsekvenser, sa en talesperson för ryska UD.

Vedergällning

Han hotade även med hämndaktioner om de två nordiska länderna ansluter sig till Nato.

– [Det] skulle kräva vedergällningsåtgärder, sa han till nyhetsbyrån Interfax.

Sveriges regering slår nu tillbaka mot de ryska hoten.

Sveriges utrikesminister svarar

– Vi betackar oss för den typen av uttalanden. Svensk säkerhetspolitik bestäms av Sverige. Ryssland har inget att göra med våra självständiga beslut, framhåller utrikesminister Ann Linde (S) till DN.

Överstelöjtnant svarar

Överstelöjtnant tillika militärstrateg Joakim Paasikivi kommenterar också hoten.

– Man ska se på det här med stort allvar, säger han till DN.

Lugnar finländarna

Finlands statliga TV-kanal YLE har nu följande rubrik på sin webbsida ”Utrikespolitiska institutets chef lugnar finländarna efter Rysslands hot”.

Utrikespolitiska institutet grundades av Finlands riksdag 2006 och är ett aktat forskningsinstitut avseende internationella relationer.

Inte gå med i Rysslands spel

Institutets chef Mika Aaltola förklarar för TV-kanalen att de ryska hoten har motsatt effekt – hoten ökar sannolikheten för att Finland går med i Nato och inte tvärtom som den ryska diktatorn vill.

Han betonar att Finland inte ska gå med i Rysslands spel.

Ökar sannolikheten

– Genom att hota och sätta upp villkor för Finlands suveränitet gör Ryssland det mer sannolikt att Finland går med i Nato, säger Aaltola till YLE

I Sverige betonar partier från vänster till höger vikten av att samverka med Finland och ett finska ja till Nato skulle kraftigt öka sannolikheten för att även Sverige går med i Nato.

Foto: Emy Åklundh, Försvarsmakten

Text: Redaktionen


28 februari 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 02 28

En känd lågpriskedja varnar.

Bedrägerier har blivit ett allt större problem i Sverige de senaste åren.

Nu varnar en känd byggvarukedja för pågående bedrägeriförsök där företagets namn utnyttjas.

Bedrägeriförsök pågår via sms, e-post och i sociala medier.

”Falska verksamheter”

Det är lågprisbyggmarknaden jem & fix, med över 70 butiker runt om i landet, som varnar för bedrägeriförsök där bedragare utger sig för att representera företaget.

– Just nu cirkulerar falska verksamheter som påstår sig vara jem & fix på sociala medier, i e-post och via sms, varnar företaget på sin hemsida.

När man får falska sms och e-post av det slaget brukar man uppmanas att radera det direkt.

Jem & fix varnar för att lämna ifrån sig några uppgifter. Det är aldrig företaget själva som ligger bakom sådana utskick.

– Vi ber dig aldrig lämna personliga uppgifter och begär inte information om dig via en länk, uppger företaget.

Byggvarukedjan ber endast om personlig information i själva köpprocessen på hemsidan, aldrig annars.

– Var aktsam och följ våra råd om du är osäker.

Kolla avsändaren

Jem & fix ger flera råd om hur man kan undvika att falla offer för de bedrägeriförsök som just nu pågår i företagets namn.

Man bör alltid kolla avsändaren, skriver företaget. Deras e-postadresser avslutas alltid med @jemfix.com och ingenting annat.

 Företaget skriver också alltid sitt företagsnamn jem & fix med små bokstäver.

På Facebook heter företaget jemofixsverige och på Instagram jemfix.se, vilket innebär att konton med andra namn är falska och kan vara kopplade till bedrägeriförsök.

LÄS OCKSÅ: Energibolag i konkurs

Se upp med telefonnummer och text

Som kund kan du bara ringa företagets kundtjänst på telefonnummer 046-28 52 900. Se därför upp för uppmaningar om att kontakta företaget på något annat nummer.

Man kan också se upp för bedragare genom att titta på själva texten i ett meddelande, enligt jem & fix.

– Är texten i meddelandet konstigt formulerad? Vid bedrägeri är texten ofta översatt av en dator, påpekar företaget.

LÄS OCKSÅ: Brittiska stridsflygplan i luften

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


29dec25

UPPGIFTER: Diktatorn död – liket hittat

2026 02 28

Donald Trump uppger att israeliska uppgifter om att Irans islamistdiktator är dödad är korrekta.

Inga bilder har ännu uppvisats i media men enligt källor skall diktatorns kropp vara påträffad.

Trump skall själv ha fått se på bilder av den dödade diktatorn.

– Khameneis kropp har hittats.

– Och han är bekräftat död, hävdar källorna enligt Reuters.

Bibi Netanyahu

Israels ledare framhåller att det finns tilltagande tecken på att diktatorn är eliminerad.

– Det finns många tecken på att han "is no longer", rapporterar Reuters.

Irans islamistregim och dess diktator är en av världens mest hatade  och grymma diktatorer.

USA: 32 000 dödade

Enligt amerikanska underrättelseuppgifter skall 32 000 invånare i Iran dödats av diktatorns militärer i samband med demonstrationerna för frihet, mänskliga rättigheter och demokrati nyligen.

Sent på lördagskvällen har nu även president Donald Trump  uttalat sig om diktatorns förmodade död.

– Vi känner att det är en korrekt berättelse, säger Donald Trump.

Trump i NBC News

Han uttalar sig i en intervju med NBC News där han fick frågor om de obekräftade rapporterna om att islamistdikatorn, vars regim hållit Irans befolkning i ett järngrepp i 47 års tid, skall ha dödats i de israeliska och amerikanska angreppen.

– De flesta i Irans seniora ledarskap är borta, framhåller Trump till NBC News,

– Folket som tar alla beslut, de flesta av dem är borta, enligt Trump.

Jubel på gatorna

I samband med medieuppgifterna har jubel brutit ut på gatorna i mångmiljonstaden tillika huvudstaden Teheran.

Invånare blinkar med lampor och firar på flera håll i landet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen