JUST NU: Rysslands hot ger Nato huvudvärk

2022 06 21

I enighet med ett EU-beslut fortsätter Litauen att stoppa ryska varor, som ligger under sanktioner, från att transporteras genom litauiskt territorium.

Därmed kan Kreml inte transportera en rad viktiga varor till Kaliningrad.

Den enda järnvägen till den ryska exklaven går via Litauen.

Nya hot

Igår betonade Kreml att Ryssland kommer att ”vidta åtgärder” om inte förbudet hävs.

I dag var det dags för nya hot.

Nikolaj Patrusjev, sekreterare för Rysslands säkerhetsråd, var värd för ett möte i Kaliningrad.

Han framhävde att stoppet av godstransporten kommer att få allvarliga konsekvenser för den litauiska befolkningen.

– Ryssland kommer säkerligen att reagera på sådana fientliga handlingar. Lämpliga åtgärder utarbetas och kommer att vidtas inom en snar framtid. De kommer att få en allvarlig negativ verkan på Litauens befolkning, sa Nikolaj Patrusjev enligt den ryska nyhetsbyrån RIA Novosti.

Kallade upp EU-ambassadör

Under tisdagen har det ryska utrikesdepartementet även kallat upp EU:s ambassadör i Moskva.

Efter mötet berättade ambassadören Markus Ederer att han bett Ryssland att lösa frågan med diplomatiska medel, rapporterar Reuters.

Varnar för en upptrappning

Den tidigare oligarken, oppositionella Michail Chodorkovskij, tror inte att Kreml kommer ta till diplomatiska medel.

Han varnar istället för en upptrappning, vilket kommer att innebära svåra avvägningar för Nato.

– Kremls nästa steg blir en blockad av luftrummet i Litauen. På så vis kan de flyga mellan Ryssland och Kaliningrad och då kommer Nato att ställas inför frågan hur de ska agera, säger han till Financial Times.

Tror inte på krig

Ben Hodges, forskare vid Center for European Policy Analysis (CEPA), tror inte att Moskva kommer att agera militärt mot Litauen mitt under pågående krig i Ukraina. 

–  Om det finns något de vill undvika så är det en konflikt med Nato. I Litauen står dessutom Nato-trupper under tysk ledning som skulle svara direkt, säger han till SvD.

Joakim Paasikivi, överstelöjtnant och lärare vid Försvarshögskolan, instämmer.

– Ryssland skulle gå mot ett garanterat nederlag om det attackerade ett Nato-land, säger han till tidningen. 

Han tror däremot att Kreml planerar att trappa upp den hybrida krigsföringen för att med alla tillgängliga medel försöka splittra EU.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Region har slocknat – Ryssland famlar i mörker

2025 11 17

Den olagligt ryskockuperade regionen Donetsk har slocknat.

Regionen befinner sig i ett strömlöst kaos, rapporterar flera ukrainska medier.

Anledningen till detta uppges vara en drönarattack mot en transformatorstation.

– Enligt obekräftade rapporter attackerades transformatorstationen av okända drönare, och fiendens luftförsvarssystem var aktiva, erfar RBC-Ukraine.

Flera städer påverkade

Ytterligare städer i närheten av Donetsk ska också vara drabbat av strömavbrottet, däribland ockuperade Yasynuvata. 

Det är andra gången på kort tid som samma region drabbas av ett betydande strömavbrott. Senast var under kvällen den 13 november efter rapporter om ett flertal explosioner i regionen.

– En stor brand bröt ut och orsakade ett strömavbrott i hela staden. Rapporteringar visade att Donetsk metallurgiska verk, som för närvarande är inaktivt, hade träffats. Ryska ockupanter hade omvandlat anläggningen till en militärbas, uppger den ukrainska nyhetskanalen.

Flera på kort tid

På sociala medier sprids filmer och bilder som uppges visa hur Donetsk befinner sig i ett totalt mörker. Även videoklipp som påstås visa en brand vid en transformatorstation i regionen har fått spridning, enligt Kyiv Independent.

De senaste dagarna har städer även på den ryska sidan av gränsen drabbats av omfattande strömavbrott. På kvällen den 8 november slogs elen ut för minst 20 000 invånare i Belgorod efter att en missil träffat ett värmekraftverk i regionen.

Liknande rapporter har kommit från exempelvis Kursk och förorter till Moskva, enligt RBC-Ukraine.

LÄS MER: Putinallierad halverar sitt stöd – tung smäll för Ryssland

Efter massiva attacken mot Kyiv

Nattens rapporter kommer blott ett par dagar efter att Ryssland genomfört en massiv attack mot Kyiv.

En våg av drönarattacker dödade i helgen sex personer och skadade dussintals i den ukrainska huvudstaden.

– Detta var en avsiktligt beräknad attack som syftade till att orsaka maximal skada på människor och civil infrastruktur, sade Ukrainas president Voldoymyr Zelenskyj efteråt enligt BBC.

LÄS MER: Himlen lyser upp – Ryssland attackerat

Foto: Telegram

Text: Redaktionen


17 nove 2025

Globalt jätteföretag förutspås gå under – “inte en chans de överlever”

2025 11 17

Oron ökar för att en ny bubbla växer i finansvärlden.

Varningarna har börjat dugga tätt under de senaste veckorna.

I slutet av oktober uppgav exempelvis entreprenören Jerry Kaplan att en AI-bubbla håller på att blåsa upp sig – och att den kommer att spricka.

– Det kommer att dra ned resten av ekonomin, sade professorn och AI-experten till BBC vid tillfället.

Nu fortsätter fler experter att hissa illröd varningsflagg.

Bland annat jämfört investeraren Paul Kedrosky situationen med det som föregick finanskrisen 2007.

Harris Kupperman, även han investerare, tar till skarpa ord för att beskriva allvaret.

– Alla vet att AI-hajpen är vansinnig. Det finns inte en chans att Open AI överlever, säger han i en intervju med SvD.

Värt 500 miljarder dollar

Open AI är ett branschledande teknikföretag som utvecklar avancerad artificiell intelligens. Företaget värderades nyligen till 500 miljarder dollar, enligt Bloomberg.

Det är ett av de största privata företagen i värde, men kan alltså komma att kollapsa den dag AI-bubblan eventuellt spricker, enligt experterna.

Enligt Harris Kupperman kommer det att bli en utmaning att tajma undergången.

– När det är slut på idioter för att finansiera galenskapen kollapsar det. Då blir det ett hårt slag för världsekonomin, säger han till tidningen.

LÄS MER: Snart smäller det – Wall Street-ikon förutspår jättekrasch

"Självklart orolig"

Under 2024 investerades den närmast astronomiska summan på sex tusen miljarder kronor i AI över hela världen.

Det är samtidigt den största förklaringen till tillväxt i USA, vilket gjort den amerikanska ekonomin helt beroende av att artificiell intelligens fortsätter sin framgångsresa.

Just det beroendet har bland annat fått Internationella valutafonden, IMF och JP Morgan, världens största bank, att varna för att en AI-bubbla blåser upp sig.

– Självklart är jag orolig. Det är tydligt när man tittar på den mycket stora ökningen som har varit i AI-aktier. De utgör en mycket stor del av den totala aktiemarknaden i USA, sade Jesper Rangvig, professor i finans vid CBS och som ledde expertkommittén som utredde finanskrisen 2008, till TV2 i oktober.

Analytikern tror dock inte att en sprucken bubbla skulle leda till samma globala kris som för 17 år sedan.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Foto: J. Zerdzicki

Text: Redaktionen