JUST NU: Rysslands chockbesked – Så många har dött i kriget

2022 03 21

9 861 ryska soldater har dött under invasionen av Ukraina.

Det uppger det ryska försvarsdepartementet enligt den ryska tidningen Komsomolskaja Pravda, som är trogen Kreml i sin rapportering.

Ytterligare 16 153 ryska soldater har skadats i kriget, uppger departementet enligt tidningen.

Svar till Ukraina

Enligt den ryska tidningen har siffrorna offentliggjorts i syfte att dementera ukrainska arméns påstående om att Ryssland har förlorat 14 700 soldater i kriget, samt 118 helikoptrar och 96 flygplan.

Oavsett är det häpnadsväckande siffror.

Senaste dödsiffran

Den 2 mars rapporterade de ryska försvarsdepartementet senast om antalet ryska dödsfall i kriget. Då uppgav departementet att 498 soldater mist livet i Ukraina, rapporterade Reuters.

På drygt två veckor har således över 9 000 ryska soldater dödats av Ukrainas Väpnade Styrkor under sitt lands oprovocerade anfallskrig mot grannlandet.

Fascinerande

Wall Streets Journals korrespondent Jaroslav Trofimov delar artikeln från den ryska tidningen på sin Twitter.

– Fascinerande att någon publicerat den läckta siffran, skriver han.

Tidigare har Ryssland låtit siffrorna från Ukrainas armé stå obesvarade.

Enormt

– Det är enormt om det stämmer, skriver den svenske Rysslandsexperten Oscar Jonsson på Twitter.

Han konstaterar att siffrorna nästan motsvarar Sovjets krig i Afghanistan som pågick i ett decennium och att dödsfallen är mer än två gånger så många än de amerikanska dödsiffrorna i kriget i Irak.  

Redan första kvällen

Ryska arméns anfallskrig har inte alls gått så bra som Rysslands diktator hade räknat med. När attacken  inleddes torsdagsmorgonen 24 februari cirkulerade det uppgifter och prognoser i media om att ryssarna skulle inta Kyiv redan samma kväll. Det skulle bara röra sig om timmar innan Ukrainas huvudstad skulle falla enligt vissa uppgifter.

Sverige och Finland

Men Putins planer har inte visat sig stämma. Ukrainas Väpnade Styrkor har fått rejält med stöd från USA, Storbritannien, Nato och en rad EU-länder inklusive Finland och Sverige som sänt vapen till ett pågående krig för första gången sedan finska vinterkriget 1939.

En avgörande faktor har sannolikt varit Ukrainas enorma stridsmoral som kan jämföras med de ryska soldaterna som lurades av Putin som gav bilden att det bara handlade om en övning.

Ukrainas armé slåss för sitt land, för sina familjer och för att deras demokrati inte ska krossas och förvandlas till en rysk lydstat under Putins grymma regim.

Foto: Russia Ministry of Defence 

Text: Redaktionen


JUST NU: Kremls besked till omvärlden – “Enda chansen att undvika katastrof”

2025 06 21

Rysslands toppskikt har ett tydligt meddelande till Ukraina och omvärlden.

Ryssland fortsätter sitt anfallskrig i Ukraina.

Rörelserna på frontlinjen är mycket begränsade och det är i nuläget mycket lite som pekar på att Ryssland eller Ukraina skulle göra några större framsteg inom en nära framtid.

Samtidigt dör soldater varje dag och missiler och drönare riktas mot ukrainska städer som Kyiv, Kharkiv och Odessa.

Nu kommer Kreml med ett besked till Ukraina och omvärlden – det finns bara ett sätt att “undvika katastrof”.

Kremls besked

Rysslands ständiga representant i FN, Vasily Nebenzya, säger att förhandlingar måste inledas omgående.

Endast en omedelbar start av konstruktiva förhandlingar med Ryssland kan rädda Ukraina från “total katastrof”, menar han.

– Det enda som kan rädda Ukraina från en total katastrof är att omedelbart inleda konstruktiva och realistiska förhandlingar, säger han enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi föreslår att nästa runda hålls i Istanbul efter den 22 juni.

Tackar USA

Trump-administrationen har sedan valvinsten försökt få till stånd ett fredsavtal mellan länderna.

Vasily Nebenzya passar på att tacka den amerikanska sidan för vad han beskriver som “stöd för direkt dialog mellan Moskva och Kyiv”.

Läs mer: Trumps missnöje – “Får aldrig Nobelpriset”

“Är en nation”

Vladimir Putin har i dagarna hävdat att ryssar och ukrainare är en nation och att hela Ukraina i praktiken är ryskt, “som ett led i ansträngningarna att rättfärdiga sin fortsatta erövring av Ukraina”.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Svarade på fråga

Putin svarade på en fråga efter sitt tal vid St Petersburg International Economic Forum den 20 juni om varför ryska styrkor rycker fram utanför de territorier i Ukraina som Ryssland olagligt har annekterat, och hävdade att han anser att det ryska och ukrainska folket är ”ett folk i verkligheten”.

– Putin har upprepade gånger visat att han inte betraktar Ukraina som en självständig stat med en egen historia, identitet och kultur som är skild från Ryssland, uppger ISW.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trumps missnöje – “Får aldrig Nobelpriset”

2025 06 21

Donald Trump är missnöjd.

USA har i dagarna tillsammans med Qatar förhandlat fram ett nytt avtal för att stoppa konflikten mellan Rwanda och Kongo-Kinshasa.

Genombrottet innebär i korthet ”tillbakadragande, avväpning och villkorad integration” av de väpnade grupper som strider i östra Kongo.

USA:s president Donald Trump tar till sociala medier för att uttrycka missnöje av att han inte tror att han kommer att få Nobels fredspris trots avtalet – och andra liknande avtal.

“En stor dag”

Trump skriver att han tillsammans med utrikesminister Marco Rubio arrangerat ett “underbart fördrag mellan Kongo och Rwanda i deras krig, som var känt för våldsam blodsutgjutelse och död”.

Han uppger att representanter från Rwanda och Kongo kommer att vara i Washington på måndag för att underteckna dokument.

– Detta är en stor dag för Afrika och, uppriktigt sagt, en stor dag för världen, skriver Trump på Truth Social.

“Får aldrig priset”

Trump fortsätter med att uttrycka ilska över att han tror att framstegen inte kommer att resultera i Nobels fredspris.

– Jag kommer inte att få Nobels fredspris för detta, jag kommer inte att få Nobels fredspris för att ha stoppat kriget mellan Indien och Pakistan, jag kommer inte att få Nobels fredspris för att ha stoppat kriget mellan Serbien och Kosovo.

“Oavsett vad jag gör”

Trump fortsätter.

– Nej, jag kommer inte att få Nobels fredspris oavsett vad jag gör, inklusive Ryssland/Ukraina och Israel/Iran, oavsett vad resultatet blir, men folket vet, och det är det enda som betyder något för mig!

Det har hänt

I ett uttalande sägs att avtalet mellan Kongo och Rwanda nåddes under tre dagar av ”konstruktiv dialog om politiska, säkerhetsmässiga och ekonomiska intressen” mellan tjänstemän från de båda länderna i Washington.

Det senaste utkastet till avtal bygger på ett tidigare avtal som undertecknats tidigare.

I slutet av april undertecknade Rwanda och DR Kongo ett avtal i Washington där de lovade att respektera varandras suveränitet och att inom några dagar lägga fram ett förslag till fredsavtal, uppger BBC.

Foto: The White House

Text: Redaktionen