JUST NU: Rysslands chockbesked – Så många har dött i kriget

2022 03 21

9 861 ryska soldater har dött under invasionen av Ukraina.

Det uppger det ryska försvarsdepartementet enligt den ryska tidningen Komsomolskaja Pravda, som är trogen Kreml i sin rapportering.

Ytterligare 16 153 ryska soldater har skadats i kriget, uppger departementet enligt tidningen.

Svar till Ukraina

Enligt den ryska tidningen har siffrorna offentliggjorts i syfte att dementera ukrainska arméns påstående om att Ryssland har förlorat 14 700 soldater i kriget, samt 118 helikoptrar och 96 flygplan.

Oavsett är det häpnadsväckande siffror.

Senaste dödsiffran

Den 2 mars rapporterade de ryska försvarsdepartementet senast om antalet ryska dödsfall i kriget. Då uppgav departementet att 498 soldater mist livet i Ukraina, rapporterade Reuters.

På drygt två veckor har således över 9 000 ryska soldater dödats av Ukrainas Väpnade Styrkor under sitt lands oprovocerade anfallskrig mot grannlandet.

Fascinerande

Wall Streets Journals korrespondent Jaroslav Trofimov delar artikeln från den ryska tidningen på sin Twitter.

– Fascinerande att någon publicerat den läckta siffran, skriver han.

Tidigare har Ryssland låtit siffrorna från Ukrainas armé stå obesvarade.

Enormt

– Det är enormt om det stämmer, skriver den svenske Rysslandsexperten Oscar Jonsson på Twitter.

Han konstaterar att siffrorna nästan motsvarar Sovjets krig i Afghanistan som pågick i ett decennium och att dödsfallen är mer än två gånger så många än de amerikanska dödsiffrorna i kriget i Irak.  

Redan första kvällen

Ryska arméns anfallskrig har inte alls gått så bra som Rysslands diktator hade räknat med. När attacken  inleddes torsdagsmorgonen 24 februari cirkulerade det uppgifter och prognoser i media om att ryssarna skulle inta Kyiv redan samma kväll. Det skulle bara röra sig om timmar innan Ukrainas huvudstad skulle falla enligt vissa uppgifter.

Sverige och Finland

Men Putins planer har inte visat sig stämma. Ukrainas Väpnade Styrkor har fått rejält med stöd från USA, Storbritannien, Nato och en rad EU-länder inklusive Finland och Sverige som sänt vapen till ett pågående krig för första gången sedan finska vinterkriget 1939.

En avgörande faktor har sannolikt varit Ukrainas enorma stridsmoral som kan jämföras med de ryska soldaterna som lurades av Putin som gav bilden att det bara handlade om en övning.

Ukrainas armé slåss för sitt land, för sina familjer och för att deras demokrati inte ska krossas och förvandlas till en rysk lydstat under Putins grymma regim.

Foto: Russia Ministry of Defence 

Text: Redaktionen


Polens premiärminister: ”Ni hör hemma i helvetet”

2026 02 24

Polens premiärminister Donald Tusk kommenterar Epstein-filerna.

Under de senaste åren har den amerikanska allmänheten upprörts av de så kallade Epstein-filerna.

Samtidigt väcker filerna avsky även utanför landets gränser.

Flera internationella kändisar har kopplingar till Epstein-filerna – och nu kommenterar Polens premiärminister Donald Tusk saken.

“Brott mot mänskligheten”

Den polske premiärministern har några väl valda ord till de som begått brott på den skandalomsusade ön.

– Pedofili är ett brott mot mänskligheten, särskilt i den skala som Epstein ägnade sig åt, skriver Donald Tusk på X på måndagen.

“Hör hemma i helvetet”

Meddelandet fortsätter.

– Platsen för dem som var inblandade, oavsett vilka de är, är i fängelse, och i det långa loppet i helvetet. Det finns inget utrymme för några kompromisser här, framhåller den polske premiärministern.

Läs mer: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Senaste nytt

Polisen i London har på måndagen gripit Peter Mandelson, Storbritanniens tidigare ambassadör i USA, som har utretts för sin relation med den ökände sexualförbrytaren Jeffrey Epstein.

– Han greps på en adress i Camden ... och har förts till en polisstation i London för förhör. Detta följer efter husrannsakningar på två adresser i områdena Wiltshire och Camden, framhåller polisen enligt CNBC.

Mandelson nekar till brott.

Missnöje hos allmänheten

Mer än tre miljoner sidor relaterade till Jeffrey Epstein har offentliggjorts i det amerikanska justitiedepartementets senaste utgivning. 

E-postkonversationer, liksom mer än 2 000 videor och 180 000 bilder, finns inkluderade, rapporterar Sky News.

Men missnöjet hos allmänheten fortsätter att växa.

Många kräver att allt material relaterat till Epstein ska släppas – och kräver åtgärder mot de som har begått brott i samband med besök på ön.

Läs mer: ”Borde skämmas” – USA rasar mot Danmark

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ”Härdsmälta” i Ryssland – brakar loss om tre månader

2026 02 23

Rysslands centralbankschef uppges vara mycket oroad.

Ryssland står inför stora utmaningar i år.

Ukraina har inlett 2026 med framgångar längs med frontlinjen – och hundratals kvadratmeter har återtagits från de ryska styrkorna.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Rysslands centralbankschef är mycket oroad över den ekonomiska utvecklingen.

Nya uppgifter

Kreml målar med jämna mellanrum upp en bild av en stabil rysk ekonomi.

Men hög inflation, höga räntor, sanktioner, brist på arbetare och svårigheter med att sälja olja ställer till det.

Rapporter från tidigare i år har pekat på att Ryssland förvarar många ton olja på skuggfartygen ute till havs.

Chefen för Rysslands centralbank har uttryckt djup oro över landets sviktande ekonomi och varnar för att det kan uppstå “stora problem” om “tre eller fyra månader”, rapporterar The Express.

Detta enligt ukrainsk underrättelse som säger sig ha avlyssnat ett samtal där centralbankschef Elvira Nabiullina uttryckte sin oro.

“Obscent språk”

Ivan Us, ekonomie doktor och associerad expert vid Visegrad Insight, kommenterar.

– Nabiullina talade i mycket hårda ordalag och använde obscent språk om Putin, och sa att tre eller fyra månader kommer att föra med sig stora problem, säger han.

Läs mer: Massnedläggning i Ryssland – hundratusentals väntas stänga

“Många kommer stänga”

Vittnesmål om de tuffa ekonomiska förutsättningarna i Ryssland kommer från olika håll och kanter.

Denis Maksimov, en bagare från en förort till Moskva, uttalar sig.

– Vi ser inte på framtiden med någon optimism, ärligt talat. Många företag kommer att slå igen, säger han till The Independent.

“Rädd och orolig”

Darya Demchenko, som äger en kedja av skönhetssalonger i Sankt Petersburg, är en annan som är orolig.

– Jag har aldrig känt mig så rädd som i år, så oskyddad, så orolig, säger Demchenko.

Läs mer: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen