JUST NU: Rysslands chockbesked – Så många har dött i kriget

2022 03 21

9 861 ryska soldater har dött under invasionen av Ukraina.

Det uppger det ryska försvarsdepartementet enligt den ryska tidningen Komsomolskaja Pravda, som är trogen Kreml i sin rapportering.

Ytterligare 16 153 ryska soldater har skadats i kriget, uppger departementet enligt tidningen.

Svar till Ukraina

Enligt den ryska tidningen har siffrorna offentliggjorts i syfte att dementera ukrainska arméns påstående om att Ryssland har förlorat 14 700 soldater i kriget, samt 118 helikoptrar och 96 flygplan.

Oavsett är det häpnadsväckande siffror.

Senaste dödsiffran

Den 2 mars rapporterade de ryska försvarsdepartementet senast om antalet ryska dödsfall i kriget. Då uppgav departementet att 498 soldater mist livet i Ukraina, rapporterade Reuters.

På drygt två veckor har således över 9 000 ryska soldater dödats av Ukrainas Väpnade Styrkor under sitt lands oprovocerade anfallskrig mot grannlandet.

Fascinerande

Wall Streets Journals korrespondent Jaroslav Trofimov delar artikeln från den ryska tidningen på sin Twitter.

– Fascinerande att någon publicerat den läckta siffran, skriver han.

Tidigare har Ryssland låtit siffrorna från Ukrainas armé stå obesvarade.

Enormt

– Det är enormt om det stämmer, skriver den svenske Rysslandsexperten Oscar Jonsson på Twitter.

Han konstaterar att siffrorna nästan motsvarar Sovjets krig i Afghanistan som pågick i ett decennium och att dödsfallen är mer än två gånger så många än de amerikanska dödsiffrorna i kriget i Irak.  

Redan första kvällen

Ryska arméns anfallskrig har inte alls gått så bra som Rysslands diktator hade räknat med. När attacken  inleddes torsdagsmorgonen 24 februari cirkulerade det uppgifter och prognoser i media om att ryssarna skulle inta Kyiv redan samma kväll. Det skulle bara röra sig om timmar innan Ukrainas huvudstad skulle falla enligt vissa uppgifter.

Sverige och Finland

Men Putins planer har inte visat sig stämma. Ukrainas Väpnade Styrkor har fått rejält med stöd från USA, Storbritannien, Nato och en rad EU-länder inklusive Finland och Sverige som sänt vapen till ett pågående krig för första gången sedan finska vinterkriget 1939.

En avgörande faktor har sannolikt varit Ukrainas enorma stridsmoral som kan jämföras med de ryska soldaterna som lurades av Putin som gav bilden att det bara handlade om en övning.

Ukrainas armé slåss för sitt land, för sina familjer och för att deras demokrati inte ska krossas och förvandlas till en rysk lydstat under Putins grymma regim.

Foto: Russia Ministry of Defence 

Text: Redaktionen


23 november 2025

JUST NU: Miljonsatsar på ny svensk tv-kanal

2025 11 21

En ny tv-kanal ska utmana SVT.

Public service-kanaler som SVT väcker ibland hård kritik för sin journalistik, inte minst från högerhåll.

Nu meddelar en politisk profil att han storsatsar på en ny kanal som ska utmana public service.

Satsar på ny kanal

Högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson storsatsar på en ny kanal, rapporterar Expressen.

Kanalen heter ”100 procent” och ska bli en alternativ tv-kanal med opinionsbildning och underhållning ur ett högerperspektiv.

Fem investerare har gått in med ”många miljoner” i satsningen, uppger Henrik Jönsson.

Man har en stor studio i närheten av SVT och har investerat i robotkameror, modulär inredning och egen redaktion bestående av cirka tio personer.

Även om kanalen är partipolitiskt oberoende kommer den att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, säger Henrik Jönsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Har tiotusentals ägare - bolag kan försvinna från börsen

Framstående profiler

En rad framstående högerprofiler uppges ha knutits till projektet. Bland dessa finns Moderaternas tidigare riksdagsledamot Hanif Bali, som ska leda en gameshow.

Komikern Viktor Klemming har också anslutet sig och ska leda ett fredagsprogram. Även Jan Emanuel och komikern Aron Flam kopplas till projektet.

Istället för betalvägg ska kanalen ha en ”frivillig public service”-avgift på 1 249 kronor.

Henrik Jönsson menar att kanalen kan utmana SVT, trots en betydligt lägre budget.

– Vår output här kommer inte att gå att skilja från någonting som de gör på public service förutom att vi opererar på en fraktion av deras budget. För att vi är entreprenörer och kan få varje krona att räcka längre, säger Henrik Jönsson till tidningen.

Kanalen har premiär på måndag med en intervju med ministern Anna Tenje (M).

Hård kritik mot public service

Henrik Jönsson har ofta riktat hård kritik mot traditionella medier, särskilt mot SVT, där han själv blivit utfrågad i programmet ”30 minuter”.

Jönsson menar att partiskhet bland journalister i skattefinansierade medier hotar trovärdigheten.

Han var bland annat kritisk när journalister från bland annat SVT skrev under ett upprop rörande kriget mellan Hamas och Israel.

– Omdömeslösheten hos de public service-journalister som signerat uppropet är inte heller ett enstaka misstag, utan ett återkommande fenomen, skrev Henrik Jönsson i en debattartikel i GP tidigare i år.

Opinionsbildande journalistik är bra, men om man samtidigt aspirerar på neutralitet blir det fel, menar han.

LÄS OCKSÅ: "Aktiverar beredskapsplan" - tung konkurs i Sverige

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen


”Witkoff behöver träffa en psykiater”

2025 11 21

Högt uppsatta EU-politiker svär och förbannar Steve Witkoff.

En ny detalj ur den amerikansk-ryska fredsplanen får nu europeiska politiker att rasa mot USA:s sändebud Steve Witkoff.

EU-tjänstemän har i månader försökt göra det möjligt att använda frysta ryska tillgångar till ett lån för att stödja Ukrainas försvar.

Men nu vill istället USA ha del av pengarna – vilket får EU-politiker att håna och förolämpa Steve Witkoff.

”USA får 50 procent av vinsten”

EU-tjänstemän har försökt hitta sätt att använda 140 miljarder euro i frysta ryska tillgångar för att stödja Ukraina, men frågan är mycket känslig.

Ukraina riskerar att få slut på pengar i början av nästa år.

Men i USA:s nya fredsplan, som innehåller 28 punkter, lägger man istället fram en annan idé om de frysta ryska tillgångarna.

Enligt USA:s förslag ska 100 miljarder dollar av de frysta pengarna ska ”investeras i USA-ledda insatser för Ukrainas återuppbyggnad och investeringar”.

– USA kommer att få 50 procent av vinsten från denna verksamhet, står det i dokumentet, enligt tidningen.

Förslaget gör europeiska politiker och tjänstemän ursinniga, flera svär och hånar Witkoff, enligt tidningen. Inte minst med tanke på hur länge man har jobbat på att hitta en lösning för de frysta tillgångarna.

LÄS OCKSÅ: Krym under attack - rysk militärhelikopter utslagen

”Behöver träffa psykiater”

Det nya förslaget sätter käppar i hjulen för Europas planer, och minskar sannolikheten att de 27 EU-länderna godkänner förslaget om att använda de frysta tillgångarna till att ge Ukraina ett lån.

Witkoffs idé är ”naturligtvis skandalös”, säger en fransk före detta tjänsteman till tidningen.

– Européerna utmattar sig själva för att försöka hitta en hållbar lösning för att använda tillgångarna till ukrainarnas fördel och Trump vill tjäna pengar på dem, säger tjänstemannen, enligt tidningen.

En högt uppsatt EU-politiker går ännu längre.

– Witkoff behöver träffa en psykiater, säger politikern, som inte namnges av tidningen.

De frysta ryska tillgångarna finns i Belgien, som dock har varit tveksamma till att använda pengarna på det sätt som EU föreslår.

LÄS OCKSÅ: Rykten exploderar - USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: The White House, Wikimedia 

Text: Redkationen