Ryssland varnar Sverige

2022 10 21

En rysk toppdiplomat menar att Sverige och Finland blir mer osäkert vid ett medlemskap i  Nato.

Vid en pressträff med ett fåtal journalister i schweiziska Genève på torsdagen gjorde den ryska före detta vice utrikesministern och nuvarande FN-ambassadören, Gennady Gatilov, ett utspel och menade att Sverige riskerar tilltagande osäkerhet när landet blir fullvärdig medlem i Nato.

Det skriver SVD, som var enda nordiska tidning på plats.

– Sverige och Finland kommer nu oundvikligen att ha Natos infrastruktur på deras territorium, framhåller FN-ambassadören.

Nato kommer närmare gränsen

Och, påpekar han för tidningen:

– Det ändrar hela situationen. Nato kommer nu närmare Ryssland och närmare vår gräns, vilket gör att vi kommer att ta hänsyn till det i vår militära planering och strategi samt självklart även politiskt.

Gatilov understryker att Ryssland ”inte hade några problem” med länderna när det gäller säkerhet och militära relationer, innan de ansökte om medlemskap.

– Finland är dessutom vårt grannland, och vi har alltid haft väldigt goda relationer med dem. Faktiskt bättre och vänligare relationer med Finland än med andra västeuropeiska länder, framhåller han till tidningen.

Nära fullvärdigt medlemskap

Utspelet kommer parallellt som det görs gällande att både Sverige och Finland är nära fullvärdigt medlemskap.

Källor inom militäralliansen Nato hävdar nämligen att de båda länderna kan vara närmare en plats i organisationen än de själva anat.

– Våra finländska och svenska motparter är överväldigade av vad de upplever nu, framhåller en amerikansk tjänsteman vid Nato-högkvarteret, enligt Dagens Nyheter.

Vederbörande tillägger:

– De trodde att de som partners medverkade i Natos processer – men de hade ingen aning.

Redo att resa

Kanske kan Ulf Kristersson påverka hastigheten i medlemsförfarandet. Han har under alla förhållanden resväskan packad.

– Jag är väldigt redo att åka till Ankara så fort som möjligt och vi har redan skickat den signalen till våra turkiska vänner och diskuterar vilken tidtabell som passar bäst, säger han på en pressträff tillsammans med Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg, enligt SVT.

Foto: Försvarsmakten resp Nato

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 24

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen