6 feb 2025

Ryssland varnar allierad – ”Begår enormt misstag”

2023 09 26

Aggressiv retorik hörs återigen från den ryska regimen i Moskva.

Den här gången riktar sig Kremls ilska mot grannlandet Armenien.

Den armeniska regeringen har kritiserat ryska fredsbevarande trupper som befann sig i utbrytarregionen Nagorno-Karabach när Azerbajdzjan gick till attack.

Armenien anklagade under förra veckan de ryska styrkorna för att ha misslyckats med att stoppa Azerbajdzjans militära offensiv mot armeniska separatister i regionen.

Armeniens premiärminister Nikol Pasjinjan har sagt att Ryssland ”vägrade att ingripa” i konflikten som slutade med att separatisterna gick med på att lägga ner sina vapen.

Kort innan striderna utbröt inledde den armeniska armén även gemensamma militärövningar med Rysslands ärkefiende USA.

Rysslandskritiken och närmandet till väst får Kreml att se rött.

”Enormt misstag”

Nu varnar det ryska utrikesdepartementet Armenien.

I ett uttalande hävdar man att landet ”begår ett enormt misstag”.

– Den armeniska regeringen begår ett enormt misstag genom att medvetet förstöra Armeniens mångfacetterade och månghundraåriga band till Ryssland, och genom att hålla landet som gisslan i västvärldens geopolitiska spel, framhåller ryska UD.

Vidare skriver departementet att premiärminister Pasjinjans uttalande innehåller ”oacceptabla attacker mot Ryssland”.

– Ryssland har alltid respekterat den armeniska staten, men nu föredrar Armenien att ”flörta med väst” i stället för att samarbeta med Ryssland och Azerbajdzjan.

Utvecklar relation

Ryssland har historiskt sett varit en allierad till Armenien och stått på landets sida.

Under Vladimir Putins styre har relationen dock försämrats. Kreml har tagit avstånd från den demokratiska utvecklingen i landet.

I takt med att demokratin har utvecklats i Armenien har Putin i stället närmat sig den azerbajdzjanska diktatorkollegan Ilhan Alijev

– Det är inte överraskande att Putin och Alijev samarbetar för att underminera demokratins frammarsch i Armenien. Speciellt med tanke på att den har ökat folkets självbestämmande och mänskliga rättigheter, framhöll Vahan Bournazian, professor i mänskliga rättigheter, till Yle i januari.

Enligt Bournazian har den demokratiska utvecklingen i Armenien gjort att både Putin och Alijev känner sig hotade.

Moskva ogillar när befolkningar i närliggande länder gör motstånd mot totalitära regimer.

Putinregimen fruktar att protesterna ska sprida sig till Ryssland och har därför för vana att understödja likasinnade regimer i närliggande områden.  

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


12 augusti 2026

Kunderna dumpar matkedjan – historiskt bakslag

2026 08 12

Ica och Willys har fortsatt starka marknadspositioner.

Det visar en ny kartläggning som har genomförts av Yougov.

Ica och Axfood lockar föga förvånande flest konsumenter, och i synnerhet Ica har en urstark position på dagligvarumarknaden just nu.

Kedjan nådde under andra kvartalet så mycket som 87,4 procent av alla hushåll, rapporterar Dagligvarunytt.

Sämre för City Gross

Axfoods lysande stjärna Willys fortsätter även att gå starkt.

Sämre går det för Axfoodkoncernens nyförvärv City Gross.

Enligt den nya datan har City Gross kundstock sjunkit ytterligare – och ligger nu på 15,5 procent, den sämsta siffran hittills.

– Till och med Tempo och Willys Hemma har närmare band till sina kunder än City Gross, säger Yougovs analytiker Fredrik Bendz.

Mindre populärt

Stängningar av City Gross stormarknader slår mot penetrationen, men det finns flera förklaringar till kedjans problem.

– City Gross tappar samtidigt bland barnfamiljerna, fortsätter Bendz.

– Kostnadsmedvetna hushåll vänder sig i ökad utsträckning till andra aktörer för att handla dagligvaror.

Läs mer: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Vdn:s ord

City Gross har varit ett bekymmer sedan Axfood förvärvade matkedjan.

I Axfoods senaste kvartalsrapport uttryckte vd Simone Margulies sina tankar.

– Vår ambition att nå lönsamhet någon gång under det andra halvåret ligger fast.

Imponerad av Hemköp

Samtidigt äger Axfood som bekant även kedjor som Willys och Hemköp.

Simone Margulies var synnerligen imponerad av Hemköp under det senaste kvartalet.

– Hemköp fortsatte att leverera en imponerande utveckling med en tillväxt på hela 7,4 procent, vilket speglar det långsiktiga arbetet med att stärka butikskedjans marknadsposition, sade hon i samband med rapporten.

Läs mer: Så mycket pengar sparar svenskarna

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen