Ryssland utlovar ”maximal seger” – efter USA:s chockbesked

2025 03 05

USA har slutat dela underrättelseinformation med Ukraina.

Det rapporterar Financial Times med hänvisning till flera amerikanska tjänstemän.

Källorna uppger att USA fryst samtliga underrättelsekanaler till Ukraina.

Ett katastrofbesked för det krigsdrabbade landet.

Enligt flera bedömare och experter är amerikanska underrättelseuppgifter avgörande för att Ukraina ska kunna identifiera och attackera ryska militära mål samt förbereda sig inför ryska attacker.

Jubel i Kreml

USA har tidigare stoppat alla militära leveranser till Ukraina.

Den amerikanska omsvängningen välkomnas av Moskva.

Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev är en av flera ryska politiker som fått segervittring.

Medvedev, som i dag är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, talar numera om ett ”maximalt nederlag” för Ukraina, rapporterar Reuters.

– Att tillfoga fienden maximalt nederlag är vår huvuduppgift i dag, säger han enligt nyhetsbyrån.

Vidare hävdar ex-president att ryska trupper avancerar i Ukraina.

– Ryska styrkor fortsätter framåt. Men fienden gör motstånd och har ännu inte besegrats.

Vägrar eftergifter

Vad ett ”maximalt nederlag" innebär för Ukraina specificerar inte Medvedev.

Rysslands diktator Vladimir Putin har tidigare krävt att regionerna Luhansk, Donetsk, Zaporizjzja och Cherson, som Ryssland annekterade hösten 2022, ska erkännas som ryska.

Maria Zacharova, talesperson för det ryska utrikesdepartement, har fastslagit att Ryssland inte kommer göra några eftergifter som innebär att de militära målen i Ukraina inte uppfylls.

–  För det första agerar Ryssland endast för vårt lands bästa. För det andra, människor som förväntar sig att Ryssland ska göra någon form av eftergifter har uppenbarligen ett väldigt kort minne och otillräcklig kunskap om sakfrågan, sade hon i december 2024.

LÄS MER: JUST NU: Stormakt dundrar – ”vi är redo för krig”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 02

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen