Ryssland utesluter Erdoğan

2024 07 04

Vladimir Putin och Kreml säger blankt nej till Turkiet.

Natolandet har tidigare spelat en nyckelroll i att medla mellan Ryssland och Ukraina och fick bland annat det avtal på plats som säkerställde att spannmål kunde transporteras från ukrainska hamnar vid Svarta havet under ett års tid.

Nu har den turkiska presidenten Recep Tayyip Erdoğan erbjudit sig att hjälpa de två länderna att avsluta kriget.

Men det förslaget nobbas fullständigt av Kreml, rapporterar Reuters.

Ryssland utesluter samtliga mellanhandsroller för Erdoğan.

– Nej, det är inte möjligt, säger Dmitrij Peskov, talesperson för Putin, enligt rysk media.

Tog Putin åt sidan

Det turkiska förslaget ska ha kommit i samband med att både Erdoğan och Putin befinner sig i samma land.

Presidenterna har rest till Kazakstan för att delta i toppmötet för Shanghai Cooperation Organization, SCO.

Erdoğan tog där Putin till sidan och presenterade sin idé för den ryska diktatorn. Enligt Erdogan själv skulle förslaget utgöra en “rättvis fred som passar båda sidor”, uppger det turkiska presidentkansliet.

Inte första gången

Men Natolandets erbjudande möts alltså med kalla handen.

Kreml har inte utvecklat varför man är så starkt emot Erdoğans deltagande med någon längre förklaring eller motivering.

Det är inte första gången Turkiet går ut med liknande förslag.

Efter ett möte mellan Erdoğan och Ukrainas president Volodymyr Zelensky i våras framhöll den förstnämnda att man är redo att organisera ett toppmöte mellan länderna för att avsluta kriget.

– Vi ger vårt yttersta bidrag för att kriget ska ta slut genom förhandlingar. Vi är redo att stå värd för ett fredstoppmöte som Ryssland också kommer delta i, sade Erdoğan i mars.

Han underströk samtidigt Turkiets stöd för Ukrainas suveränitet.

Ville träffa Erdoğan

Den turkiska presidenten har, till skillnad från andra Natoledare som tagit avstånd från och infört sanktioner mot Putinregimen, under hela kriget upprätthållit en god relation med Ryssland.

I februari tidigare i år besökte diktatorn just Turkiet, vilket var möjligt eftersom landet inte ratificerat Romstadgan för Internationella brottmålsdomstolen som utfärdat en arresteringsorder mot Putin.

Inför mötet i Kazakstan hade Putin uttryckt en förhoppning om att tala med Erdoğan.

– Detta är en del av ett internationellt evenemang, och han och jag kommer att ha en möjlighet att träffas och diskutera alla aktuella frågor, sade Putin enligt Reuters.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


18 jun 26

Höjer beredskapen i stora delar av Sverige

2026 06 19

Ett omfattande oväder drar in över Sverige.

Under lördagen har SMHI utfärdat varningar för kraftig åska i 16 län.

Nu agerar Eon.

Elnätsjätten höjer beredskapen i Götaland och Svealand inför midsommardagen.

– Vi följer väderutvecklingen noggrant och har förstärkt vår beredskap med extra resurser hos våra entreprenörer. Vår driftcentral är bemannad för att snabbt kunna agera om ovädret orsakar störningar i elnätet, säger Lena Berglund, regionchef på Eon.

”Tappa upp vatten”

Eon varnar för att åskovädret kan orsaka strömavbrott. Blixtnedslag kan skada elnätets anläggningar, samtidigt som kraftigt regn och hårda vindbyar kan leda till nedfallna träd och andra störningar.

Vanligtvis orsakar åskoväder kortvariga strömavbrott, men längre avbrott kan förekomma om anläggningar skadas så allvarligt att omfattande reparationsarbete krävs.  

– De senaste årens stora investeringar i vädersäkring har gjort elnätet betydligt mer robust, men det går aldrig att helt skydda sig mot naturens krafter. Därför höjer vi nu beredskapen och uppmanar också allmänheten att förbereda sig, säger Lena Berglund.

Allmänheten uppmanas att ha ficklampor, batterier och laddade mobiltelefoner tillgängliga.

Enligt Eon kan det också vara klokt att tappa upp extra vatten eftersom vattenförsörjningen kan påverkas vid längre avbrott.

ANDRA LÄSER: Populär utbildning kan begränsas kraftigt i Sverige

Sexton län

Här är samtliga 16 län som berörs av SMHI:s varningar under lördagen:

- Skåne län

- Blekinge län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Värmlands län

- Örebro län

- Östergötlands län

- Södermanlands län

- Västmanlands län

- Uppsala län

- Stockholms län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Arniii

Text: Redaktionen