2 januari 2026

Ryssland tvingas till paniklösning

2024 03 19

Ukraina har utfört flera framgångsrika attacker mot ryska oljeraffinaderier.

Det framhåller landets säkerhetstjänst (SBU) i ett färskt uttalande.

Enligt SBU har tolv framgångsrika drönarattacker utförts mot olika oljeraffinaderier i Ryssland de senaste veckorna. Attackerna har bland annat riktat sig mot anläggningar i städerna Samara, Rjazan, Kaluga, Nizjnij Novgorod och Sankt Petersburg.

Enligt nyhetsbyrån Bloomberg kan 12 procent av den ryska raffinaderikapaciteten ha förstörts.

Reuters gör en liknande bedömning. Attacker under årets tre första månader har resulterat i att den ryska oljeraffineringskapaciteten har minskat med 370 500 fat olja per dag, enligt nyhetsbyråns beräkningar.

Kan tvingas importera

Anonyma källor med insikt i den ryska oljebranschen har även uppgett att attackerna orsakat betydande skador.

– Frågan är om det här är något som går att reparera inom ett antal månader eller om det är något som är permanent skadat och kräver år av reparation innan kapaciteten är återställd, säger Mikael Höök, universitetslektor i globala energisystem vid Uppsala universitet, till Svenska Yle.

Experten betonar att det är för tidigt att säga hur attackerna kommer påverka Ryssland.

– Man har haft talesmän från Ukraina som hävdat att Ryssland kommer att tvingas importera bensin för att täcka sitt behov. I bästa fall för Ukraina är det vad som kan ha inträffat, säger han och tillägger:

– Men det är svårt att veta om man fått in alla de här fullträffarna eller om det blir mer milda effekter och att det finns möjlighet för Ryssland att kompensera bortfallet genom omprioriteringar och genom att styra om exportflöden.

Tvingas till paniklösning

Den ryska ledningen har inte kommenterat hur stora förluster de ukrainska drönarattackerna har orsakat.

Under tisdagen kommer dock uppgifter som tyder på att attackerna varit framgångsrika.

Det ryska energidepartementet meddelar att högt värderade luftvärnssystem av modellen Pantsir kommer flyttas till gas- och oljeanläggningar i landet. Detta för att kunna försvara anläggningarna från luftangrepp.

– Vi arbetar tillsammans med kollegor från det ryska nationalgardet för att installera skyddssystem som Pantsir, säger Artyom Verkhov, chef för det ryska energiministeriets gasavdelning, enligt Reuters.

Dåligt för Rysslands krig

Beslutet tyder på stor rysk oro.

Ryssland har flyttat mängder av Pantsir-system till Ukraina, men kan nu tvingas omlokalisera flera av luftvärnssystemen från slagfältet till ryskt territorium.  En åtgärd som kan försvaga den ryska krigsmakten. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Kraftig förändring för svenska kronan – värst av alla

2026 08 31

För mindre än ett år sedan stod sig kronan allt starkare mot den amerikanska dollarn.

I början av 2026 närmade sig dollarn 9 kronor, den lägsta kursen mätt i kronor på cirka fyra år.

Dessutom hade Sveriges valuta presterat bäst av alla valutor i den så kallade G10-gruppen under 2025, enligt Bloomberg.

Sedan dess har det varit mörkare tongångar. I maj hamnade kronan istället i botten av samma lista.

Och nu sjunker kronan ytterligare.

Enligt Bloombergs veckovisa dollarindex har kronan i år backat 4,15 procent. Nu står kursen till 9,61 kronor mot dollarn och Sverige ligger kvar i botten.

Norska kronan lyfter

G10, Group of Ten, är ett samarbete mellan länderna med de mest handlade valutorna i världen.

Det är dock inte bara kronan som går svagt bland gruppens valutor.

Även japanska yenen, ned 2,11 procent mot dollarn, bedöms underprestera precis som schweiziska francen som backar 2,04 procent mot samma valuta.

Bättre går det för exempelvis norska kronan som lyft 7,61 procent mot dollarn. 

Varningen: håll nere förväntningarna

I våras flaggade flera experter för att folk inte ska förvänta sig för mycket av kronan i år. Samtliga faktorer som drev upp kronan förra året har tappat kraft, menar DNB Carnegie, Nordens ledande investeringsbank.

– SEK kommer endast stärkas marginellt från nuvarande nivåer, sade Ulf Andersson, chefekonom DNB Carnegie, till Realtid, i maj tidigare i år.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Då kan kronan lyfta

Enligt Bank of America väntar dock ljusare tider för Sveriges valuta. Kronan kommer bli starkare gentemot euron och dollarn, men först i slutet av året.

Amanda Sundström, valutaanalytiker på SEB, sade nyligen att att kronan kan ta ett skutt uppåt om kriget mellan Iran och USA tar slut.

– Om vi får en lösning på konflikten och lägre oljepriser och inflation gör det att centralbankerna inte behöver höja räntan lika mycket, då tror jag absolut att vi kan se en betydligt starkare krona, säger SEB:s valutaanalytiker Amanda Sundström till SvD.

Fakta: Medlemsländerna i G10

  • Belgien
  • Kanada
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Japan
  • Nederländerna
  • Sverige
  • Storbritannien
  • USA
  • Schweiz

Andra läser: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen