Ryssland tvärvänder – ber om hjälp från ”fienden”

2024 05 28

Putinregimen sträcker ut handen till vad som fram till nu betraktats som “fiender”.

År 2003 stämplade Ryssland formellt talibanerna i Afghanistan som en terrororganisation.

Nu är man på väg att häva förbudet mot den islamistiska regimen, uppger en högt uppsatt rysk diplomat enligt ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Ett första steg har redan tagits då talibanerna bjudits in till Rysslands stora årliga ekonomiska forum i St. Petersburg där Kreml eftersträvar att upprätta nya samarbeten med regimen.

Framför allt är afghanerna intresserade av att köpa oljeprodukter, säger Zamir Kabulov, chef för en av de asiatiska avdelningarna vid Ryssland utrikesdepartement.

– Jag menar inte att säga att talibanerna är våra bästa vänner, men uppenbarligen är de inte fiender. Talibanerna säger öppet att de litar på Ryssland som före detta Sovjetunionens efterträdare, säger Zamir Kabulov.

"Upprätthåller förbindelser"

Talibanerna uppstod 1994 runt den södra afghanska staden Kandahar. Gruppen var en av fraktionerna som slogs i ett inbördeskrig för att ta kontroll över landet efter Sovjetunionens invasion och tillbakadragande 1988-1989.

Den attraherade ursprungligen medlemmar från Mujaheddin-rörelsen som med stöd från USA drev bort de sovjetiska styrkorna i slutet av 1980-talet.

Även om de rysk-afghanska relationerna nu är på uppgång och på den nivån att Moskva aktivt söker ekonomisk hjälp från talibanerna i form av nya samarbeten finns det fortfarande "politiska gränser”, enligt Zamir Kabulov.

– Ryssland har ännu inte officiellt erkänt den nuvarande regimen i Kabul. Men vi upprätthåller förbindelserna via vår ambassad i Kabul.

Har ännu inte sagt ja

Än så länge har inget besked kommit från talibanerna huruvida man kommer att ta emot Vladimir Putins utsträckta hand.

Men klart är att både utrikes- och försvarsdepartementet har bett diktatorn att avlägsna talibanerna från terrorlistan.

Det ekonomiska stormötet i St. Petersburg äger rum 5-8 juni.

Före invasionen av Ukraina deltog ofta västerländska företagsledare och investeringsbanker. Sedan kriget bröt ut har dessa ersatts av företag från framför allt Kina, Indien, Afrika och Mellanöstern.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5dec2025

Lågprisjätte går ut med gratiserbjudande – måste ladda ner appen

2025 12 05

En lågprisjätte gör en storsatsning på fyra platser.

Satsningen är ett samarbete, där lågpriskedjan Dollarstore går samman med Freetrailer.

Det nya erbjudandet är möjligheten att låna släp kostnadsfritt i anslutning till butikskedjans parkeringar.

– Genom tjänsten kan kunder låna ett släp kostnadsfritt under den första hyresperioden, direkt från butikens parkering. Allt hanteras via Freetrailers app, där användaren själv bokar, låser upp och lämnar tillbaka släpet, uppger Dollarstore.

Fyra butiker först ut

Freetrailar är en digital uthyrningstjänst av släpvagnar.

Företagets hyr ut släp på omkring 500 platser runt om i Sverige.

Men det nya samarbetet med Dollarstore kommer i första steget erbjudas på fyra platser i landet.

– Butikerna i Barkarby, Jönköping, Västerås och Älvängen blir nu först ut i Dollarstore-koncernen med att erbjuda Freetrailer. Målet är att erbjuda en lösning som gör det möjligt att hantera transporter på egen hand, oberoende av butikens öppettider, uppger lågpriskedjan.

Komplement till övriga erbjudanden

Den nya satsningen handlar om att underlätta för kunderna.

- Att kunna erbjuda gratis släputhyrning via Freetrailer är ett naturligt komplement till vårt löfte om låga priser och bra produkter. Självklart vill vi göra det enkelt även när det kommer till transport, framhåller Dollarstores Fredrik Holmström, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

Tillgänglig för alla

Erbjudandet gäller för kunder till butiken, men också andra kan ha glädje av den nya satsningen.

– Det är en lösning som inte bara förenklar för butikens egna kunder, utan också skapar värde för andra i närområdet. Uthyrningen är tillgänglig för alla, även för de som inte handlar i butiken, uppger Dollarstore.

– Att dela istället för att äga blir allt vanligare, inte minst när det gäller transporter. Nu ansluter sig Dollarstore till listan över företag som satsar på delningsekonomiska tjänster som förenklar vardagen för kunderna.

LÄS OCKSÅ: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen


5 december 2025

JD Vance svarar om Rysslands krig – “är ni galna?”

2025 12 05

Personalen i Vita huset sliter sitt hår av att fredsförhandlingarna om kriget i Ukraina inte går bättre och snabbare.

Det säger vicepresident JD Vance i en ny intervju där han bland annat talar ut om hur den amerikanska administrationen överraskats av hur svårt det varit att få till en fred.

Enligt Vance är misslyckandet den största frustrationen hittills för honom under sin tid i Vita huset.

– Åh herregud. Jag menar, lyssna, Ryssland-Ukraina-grejen har varit en källa till ständig frustration, för hela Vita huset tror jag, säger han till NBC News.

"Är ni galna?"

Republikanen menar att det inte hade gått att föreställa sig att förhandlingarna skulle ta så lång tid som det har gjort.

Inför valet för ett år sedan lovade nuvarande president Donald Trump att få slut på kriget på 24 timmar, ett löfte han sedan backat från.

– Jag tror att vi verkligen trodde att det skulle vara det enklaste kriget att lösa. Och om någon skulle säga att fred i Mellanöstern är lättare att uppnå än fred i Östeuropa, skulle jag sagt att ni var galna, säger JD Vance och syftar på vapenvilan mellan Israel och Hamas tidigare i år.

"Har gjort framsteg"

JD Vance vädrar dock optimism.

Enligt vicepresidenten närmar sig USA ett positivt besked kanske redan före årsslutet.

– Jag tycker, för vad det är värt, att att vi har gjort stora framsteg, men vi är inte riktigt över mållinjen än.

– Jag tror att det finns hopp, förhoppningsvis kommer det några goda nyheter på den fronten under de närmaste veckorna, säger Vance.

LÄS MER: Putin ställer tungt krav på Nato

Kreml: väntar på svar

USA diskuterar för närvarande ett förslag till fredsavtal med både Ryssland och Ukraina. Enligt Kreml väntar Ryssland just nu på svar från USA efter att Trumps sändebud Steve Witkoff träffat Vladimir Putin i veckan.

Vi väntar nu på våra amerikanska kollegors reaktion på diskussionen vi hade på tisdagen, säger den ryska rådgivaren Jurij Usjakov till ryska statliga RIA.

LÄS MER: USA kan förråda Europa – stor läcka avslöjar

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen