Ryssland tvärvänder – ber om hjälp från ”fienden”

2024 05 28

Putinregimen sträcker ut handen till vad som fram till nu betraktats som “fiender”.

År 2003 stämplade Ryssland formellt talibanerna i Afghanistan som en terrororganisation.

Nu är man på väg att häva förbudet mot den islamistiska regimen, uppger en högt uppsatt rysk diplomat enligt ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Ett första steg har redan tagits då talibanerna bjudits in till Rysslands stora årliga ekonomiska forum i St. Petersburg där Kreml eftersträvar att upprätta nya samarbeten med regimen.

Framför allt är afghanerna intresserade av att köpa oljeprodukter, säger Zamir Kabulov, chef för en av de asiatiska avdelningarna vid Ryssland utrikesdepartement.

– Jag menar inte att säga att talibanerna är våra bästa vänner, men uppenbarligen är de inte fiender. Talibanerna säger öppet att de litar på Ryssland som före detta Sovjetunionens efterträdare, säger Zamir Kabulov.

"Upprätthåller förbindelser"

Talibanerna uppstod 1994 runt den södra afghanska staden Kandahar. Gruppen var en av fraktionerna som slogs i ett inbördeskrig för att ta kontroll över landet efter Sovjetunionens invasion och tillbakadragande 1988-1989.

Den attraherade ursprungligen medlemmar från Mujaheddin-rörelsen som med stöd från USA drev bort de sovjetiska styrkorna i slutet av 1980-talet.

Även om de rysk-afghanska relationerna nu är på uppgång och på den nivån att Moskva aktivt söker ekonomisk hjälp från talibanerna i form av nya samarbeten finns det fortfarande "politiska gränser”, enligt Zamir Kabulov.

– Ryssland har ännu inte officiellt erkänt den nuvarande regimen i Kabul. Men vi upprätthåller förbindelserna via vår ambassad i Kabul.

Har ännu inte sagt ja

Än så länge har inget besked kommit från talibanerna huruvida man kommer att ta emot Vladimir Putins utsträckta hand.

Men klart är att både utrikes- och försvarsdepartementet har bett diktatorn att avlägsna talibanerna från terrorlistan.

Det ekonomiska stormötet i St. Petersburg äger rum 5-8 juni.

Före invasionen av Ukraina deltog ofta västerländska företagsledare och investeringsbanker. Sedan kriget bröt ut har dessa ersatts av företag från framför allt Kina, Indien, Afrika och Mellanöstern.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

JUST NU: Kristerssons hån mot oppositionen

2025 10 25

Statsministern skickar en känga till oppositionen.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har framhållit att hon inte vill se Sverigedemokraterna i regeringen.

Istället vill hon se en ny version av det nuvarande Tidösamarbetet inför det kommande valet.

Det har väckt frågor kring regeringsunderlaget – men nu slår statsminister Ulf Kristersson (M) tillbaka – och skickar en känga till oppositionen.

Kristerssons hån

På lördagen har Kristersson hållit tal på Moderaternas stämma i Västerås.

Då skickar han ett tydligt meddelande till oppositionen.

– Vänstersidan kan inte ens ses för en gemensam kopp kaffe, än mindre för ett gruppfoto. Det är vi moderater som är samlingspartiet i svensk politik, säger han enligt TV4.

“Goda möjligheter”

Kristersson tycks vara övertygad om att han kan få ihop ett regeringsunderlag trots Mohamssons kommentarer om SD.

Inför valet är han självsäker.

– Väljarna kommer ta ställning på valdagen vilken väg framåt de vill se. Då tror jag våra fyra partier har goda möjligheter att få förnyat förtroende.

Läs mer: Stor skillnad mellan matbutikerna – här handlar de prismedvetna

Bjuder hem ledarna

Under talet i Västerås gav Kristersson besked om att han bjuder in Simona Mohamsson (L), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD) för nya samtal.

Enligt statsministern kommer mötet att äga rum innan jul – och han beskriver samtidigt oppositionen som “regeringsodugliga”.

“Har spruckit”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) var snabb i sin bedömning efter Mohamssons besked om att hon inte vill se SD i regeringen.

– Ulf Kristerssons regeringsunderlag har spruckit nu, sade hon till Expressen tidigare i oktober.

Så här lät beskedet från Liberalernas partiledare:

– Efter valet vill jag teckna ett nytt Tidöavtal med Ulf Kristersson, Ebba Busch och Jimmie Åkesson, men jag vill inte se Sverigedemokraterna i regeringen med oss, skrev hon i DN Debatt.

Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


8okt2025

Ilska i Kreml – tycker att EU-länderna förstör

2025 10 25

Kreml tycker att EU-länderna förstör.

Under Joe Bidens administration stod USA tydligt på Ukrainas sida i kriget.

Militärt materiel för hundratals miljoner dollar skeppades till Ukraina på löpande band.

När Donald Trump sedan tog över presidentskapet skiftade USA till en mer neutral position.

Nu dundrar Kreml mot EU – och tycker att EU-länderna förstör för fredsdiskussionerna, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

Dundrar mot EU

Det är Rodion Miroshnik, ryska utrikesministeriets särskilda ambassadör, som är missnöjd.

Han vänder sig direkt till EU.

– Europeiska länder har tyvärr intagit en aggressiv hållning, säger han.

– De använder i princip alla metoder för att förhindra direkt bilateral kontakt mellan Ryssland och Ukraina, mellan Moskva och Washington, just för att lösa konfliktfrågorna.

“Försöker få tillbaka”

Miroshnik reflekterar även hur det var under Joe Bidens administration.

Han menar att EU-länderna arbetar för att försöka få tillbaka USA till den position de hade under Biden.

– Under en lång tid, i över tre år, fungerade USA som motorn för anti-rysk aktivitet och militär spänning, säger han.

– Nu försöker centrala EU-länder och Europeiska unionen som organisation få den amerikanska administrationen att återvända till samma spår som användes av förre amerikanske presidenten Joe Biden.

Läs mer: Europa hotar med stenhård åtgärd – stryper rysk sektor

Nya attacker

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera Ukraina.

Under natten har ryska drönare och missiler regnat över landet.

Minst två personer har dött och ett dussintal skadats i en rad ukrainska regioner i samband med attackerna, rapporterar oberoende Moscow Times.

Lägenheter och bilar

I Dnipropetrovsk i centrala Ukraina säger chefen för den regionala militära administrationen att två personer dödades och sju skadades i robot- och drönarattacker.

– Bränder bröt ut. Lägenheter och privata byggnader, en uthuslänga, en butik och en bil skadades, säger Vladyslav Gaivanenko.

Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen